Szinte emberi jogokkal ruháztak fel egy esőerdőt Új-Zélandon
A világon először fordult elő, hogy egy távoli esőerdő ilyen státuszba kerüljön.
A világon először fordult elő, hogy egy távoli esőerdő ilyen státuszba kerüljön.
A divatipar jelentős terheléssel jár a környezetre. Ráadásul nem is a gyártás, hanem főleg az jelent számottevő kibocsátást, ami azután történik a ruhadarabokkal, hogy valaki hazaviszi és elkezdi hordani ezeket. Ezért nem mindegy, hogyan mossuk, vasaljuk, szárítjuk, vagy őrizzük meg más formában a ruháink eredeti formáját.
A szomszédban megannyi csodát találunk, többek között a gasztronómia terén is. Nem is véletlen, hogy Szlovénia Európa gasztronómiai régiója 2021-ben. Ennek apropóján nézzük most meg, hogy miben is áll a helyi konyha különlegessége.
A régióban elsők között csatlakozott az OTP Bank a Mastercard globális környezetvédelmi programjához, melynek célja, hogy 5 év alatt 100 millió fát ültessenek.
Míg a gyártók általában a minél jobb specifikációk bűvöletébe hajszolják a felhasználókat, van egy vállalat, amelyik a gigabájtok, megapixelek helyett inkább a fenntarthatóságra összpontosít. Hamarosan már a negyedik generációs telefonját adja ki – erről szivárogtak ki részletek.
„A bolygó felmelegszik és élhetetlenné válik, akár már az unokáink számára, s hogy ez ne így legyen, vissza kell fogni a széndioxid-kibocsátást” – mondja Jamniczky Zsolt, az E.ON Hungária Csoport igazgatósági tagja. Az energiacég a nagy nemzetközi vállalatcsoport tagjaként úttörő szerepet játszik Magyarországon a fenntartható energetikai megoldások elterjesztésében, az e-mobilitástól, a napelemes rendszerek telepítésén át, egészen az évtizedekkel ezelőtt épített villamos hálózatok fejlesztéséig. A szemünk előtt alakul át az energia világa, ami a mindennapi életünkre is hatással lesz, erről beszélgettünk.
2025-től kötelező lesz külön gyűjtenünk a textilhulladékot, ám arra nincs megoldás, hogy a várhatóan a mostani mennyiség többszörösét kitevő használt ruhákkal mit lehet majd kezdeni. Az európaiak által már nem hordott ruhák sok esetben fejlődő országokban végzik, szeméthegyek és katasztrofális környezetszennyezés formájában. Hartay Mihály környezetvédelmi tanácsadóval, a régió egyik legnagyobb használtruha-nagykereskedőjének kommunikációs vezetőjével beszélgettünk.
A legtöbben a nyaralásuk alatt nyúlnak csak fényvédőhöz, az igazán tudatosak viszont egész évben használják. De számos környezettel, és az egészségünkkel kapcsolatos aggály is felmerült a naptejekkel kapcsolatban az elmúlt években. De melyik a fontosabb? A környezettudatosság vagy az egészségünk védelme?
Új Galaxy termékeivel együtt fenntarthatósági törekvéseit is bejelentette a Samsung. A vállalat elsődleges céljait 2025-ig jelölte ki – csökkenhet a termékek ökológiai lábnyoma és kevesebb meg nem újuló erőforrást használnak majd a gyártásukhoz.
Havi egy tonna, komposztálható evőeszköz gyártásával vág bele egy friss magyar cég a műanyagot helyettesítő iparba. A vállalkozás több szempontból is törekszik a fenntarthatóságra, és 2 éven belül nyereséges lenne. Ehhez persze kapóra jött a műanyagtörvény is.
A cipőjavítás sosem ment ki a divatból, ám a hordásból adódó hibákat mára felváltották a gyártási hiányosságok. Az 1910 óta működő Nietsch-Hajmási Cipészműhelyet látogattuk meg.
A nagy üzleti lehetőségre sokan rástartoltak, gomba módra szaporodnak például a piac felső szegmensét megcélzó webáruházak, de az Ikea és társai sem akarnak kimaradni a buliból.
A színes, vidám, lendületes darabjairól ismert divattervező, Daubner Anna ezúttal egy olyan projektbe vágott bele a Samsunggal közösen, mely a hazai természeti értékek védelmére hívja fel a figyelmet. Nemcsak a minták, de az anyaghasználat terén is középpontba került a fenntarthatóság. Az együttműködés részletein túl általánosságban a divatról, Anna munkamódszereiről és eddig megtapasztalt kihívásairól is beszélgettünk.
Magyarországra is megérkezett a világ egyik leginspirálóbb társadalmi felelősségvállalási programja. A Samsung és az EdisonKinds Megoldások a holnapért kihívása lehetőséget ad a fiataloknak, hogy kreatív ötleteikkel jobbá tegyék a világot.
Nyakunkon a nyár: finomabbnál finomabb szezonális gyümölcsök és zöldségek érnek be ilyenkor. Így az is felmerül, hogyan őrizhetnénk meg az ízeket, de célszerű arra is figyelni, hogy ezt a lehető legkevesebb tápérték és vitamin elveszítésével érjük el. Cikkünkben arra is keressük a választ, hogyan tehetjük el későbbre minél egészségesebben a szezonális gyümölcsöket és zöldségeket.
Karbonsemlegesség, újrahasznosítás, bolygótudatos étkezés, körforgásos működés és ökológia: összegyűjtöttük a legjobb, magyar nyelven a közelmúltban megjelent könyveket, amelyek egytől-egyig a klímaváltozással, illetve a fenntarthatósággal foglalkoznak. Van közöttük kötet egészen kicsiknek, tanulmánykötet a tudományok kedvelőinek és kifejezetten hasznos, gyakorlati tanácsokkal szolgáló könyv az életmódunk zöldebbé tételére is. A Zhvg könyvajánlója következik.
Az út egyszerre termel fenntartható energiát és biztosít kibocsátásmentes közlekedést
Nemcsak Magyarországon, szinte egész Európában jobbára olcsó kínai alapanyagok és a szinte eldobható ruhadarabok dominálnak a divatiparban, ám ennek nem kell feltétlenül így lennie. A Sinka Textilnél, az egyik legutolsó hazai textilüzemnél jártunk.
A hoteleknél is a digitalizációt hozza el a következő évtized, ám ennek van egy nagyon élesen meghúzható határa – erről is beszélt a hvg.hu-nak a Deutsche Hospitality vezetője. Marcus Bernhardttal abból az alkalomból beszélgettünk, hogy a társaság a régióban első szállodáját nyitotta meg Budapesten.