Mi a legfenntarthatóbb, ha öltözködésről van szó? Természetesen nem az, ha kölcsönöz, használtan vásárol, vagy vesz egy organikus anyagból készült ruhadarabot, hanem, ha minél tovább hordja a már meglévőket. Tehát odafigyel arra, hogy minél tovább megőrizze az eredeti állapotot, és megjavítja, vagy megjavíttatja, például időben elviszi a sérült cipőjét cipészhez javíttatni.
Hogy miért dobunk ki ruhákat? Mert megsérülnek, foltosak lesznek vagy elhasználódnak. Ezek ellen azonban sokat tehetünk, akkor is, ha nem a legkiválóbb minőségű, tartós termékek képezik a szekrényünk tartalmát. A ruhadarabok forgalma 2000 óta szinte megduplázódott, de a mai vásárlók csak fele annyi ideig használják ruháikat, mint régen. De ezért nem csak az egyre gyengébb minőséget gyártó cégek a hibásak: szakértők szerint egy ruhadarab ökológiai lábnyomának 75 százalékáért mi vagyunk felelősek. A brit WRAP szervezet becslése szerint, ha csak 10 százalékkal hosszabb ideig hordanánk ruháinkat Európában, 3 millió tonnával kevesebb szén-dioxid kerülne a levegőbe.
Rend a lelke mindennek
Süle Kati stylist szerint szüleinkről, nagyszüleinkről kellene mintát vennünk: „Kevés ruhadarabjuk volt, de azok tartósak voltak. Gondoljunk csak bele, háborúkon is átmenekítették a ruhákat, úgy megbecsülték és úgy vigyáztak rá."
A stylist kiemeli: nem mindegy, mekkora helyünk van a ruhák tárolására. Ő mindenesetre azt javasolja, amit csak lehet, tároljunk vállfán, tehát akasszuk fel. „Ha ügyesen mos valaki, vállfán szárítja meg a ruhát és vállfán tárolja, akkor lényegében meg is spórolja teljesen a vasalást." Az emberek azonban gyakrabban hajtogatják össze a ruhákat és gyömöszölik a szekrénybe. „A legtöbben, ha megvesznek egy ruhát, azonnal kivágják a kis zsinórhurkokat, amik pont azt a célt szolgálnák, hogy ezek segítségével a lehető legkíméletesebben lehet az adott darabot felakasztani, hogy a lehető legkevésbé nyúljon ki a válla” – magyarázza.
Süle Kati szerint a fenntartható gardrób kulcsa a tematikus szortírozás és rendszerezés: nagyon fontos, hogy rendszeresen nézzük át, mink is van és azt is szín és típus szerint tároljuk. A szakértő szerint egy jó vállfán nem érdemes spórolni, a mostanában nagyon divatos, a cipők orrformáját megőrző sámfán viszont igen. „Teljesen felesleges. Gondoljunk megint az idősebb generációra: selyempapírral tömték ki a cipők orrát, ami ráadásul az esetleges izzadtságot is beszívta, így nem ette bele magát a bőrbe” – javasolja. Selyempapírt pedig gyakran használnak csomagolásra – így csak ne dobjuk ki, hasznosítsuk fel így. Szintén a cipőkkel kapcsolatban Süle Kati azt is kiemeli, hogy bár divatos és népszerű, hogy az átláthatóság érdekében műanyag dobozokban tárolják a cipőket, szerinte a bőrcipőknél sokkal jobb a cipők eredeti papírdoboza, mert az hagyja szellőzni.
Amire viszont mindenképpen fel kell készülnünk, ha van bármilyen ruhadarabunk is selyemből vagy gyapjúból, azok a molyok. Ha egy évig nem nyúlunk egy gyapjútermékhez, könnyen azon kaphatjuk magukat, hogy lyukakat rágtak az anyagba. A szakértő szintén egy filléres, klasszikus megoldást javasol: "A gyapjú termékeket rakjuk ki és napoztassuk nyáron, vagy ősszel. Ez egyszerre fertőtlenít, illatosít és a kártevők ellen is jó” – magyarázza. „Nagyon fontos, hogy levegőt is kapjanak a ruhák, ne tegyük egyből be a szekrénybe, miután kimostuk. És kell, hogy mozgassuk, hogy észrevegyük hamar az esetleges kártevőket” – javasolja. Süle Katalin szerint a dobozok viszont beválnak a molyok ellen.
Mosás, a mumus
Az elmúlt időszakban – a fenntartható divat terjedésével és az egyre növekvő tudatossággal – egyre nagyobb az igény a ruhaápoló termékekre is: így például az újszerű mosószerekre, textilborotvákra, szösztelenítőkre, vagy éppen ruhakefékre.
Írtunk már korábban arról, hogy tönkretesszük a Földet azzal, ahogyan mosunk. Hogy mik a leggyakoribb hibák? Egyfelől megszokásból, rossz beidegződésből túl magas hőfokon mosunk, másfelől túl gyakran is mossuk ki a ruháinkat. Mindegyik előbb-utóbb ahhoz vezet, hogy hamarabb kifakul, tönkremegy az adott ruhadarab. Lehet akármilyen hipermodern mosógépünk, ha rosszul, abszolút pazarló módon használjuk. Az Energy Saving Trust kutatása szerint a 40 fok helyett 30 fokon történő mosás 57 százalékos energiamegtakarítást eredményez, a hideg vízben történő mosás pedig hozzájárul a mosott ruhák formájának és színének megőrzéséhez, hosszabb élettartamához is.
Világszerte az összes gyártó amellett kampányol, hogy ez a nem túl zöld gyakorlat változzon: vannak már olyan mosókapszulák, amikkel 20 fokon ugyanúgy eltűnnek a ruhákról a szennyeződések, mintha ki akarnánk főzni az adott darabot.
Számos drágább, dizájnertermék esetében a bevarrt címkén, amin a kezelési útmutató piktogramjai is vannak (ez az ún. „textilkresz”), a tisztítót jelölik meg opcióként. Ez viszont amiatt van sok esetben, mert sok, szupermarketekben vásárolható mosószer és öblítő nem elég „finom” az érzékenyebb anyagokhoz, így könnyen kárt okoznának a szövetben. Vannak azonban már olyan termékek, amivel otthon is kimoshatjuk azokat a ruhadarabokat, amikkel eddig a tisztítóba kellett szaladgálnunk: így az újgenerációs öblítőkkel, ruhafelfrissítő spray-kkel a legfinomabb selymeket és legkényesebb pamutokat is kimoshatjuk otthon.
Következzenek további tippjeink a mosáshoz:
- Kényesebb, finom, díszített felületű anyagú ruhákat mossuk mosózsákban: így elkülöníthetjük ezeket a többitől és kisebb eséllyel sérülnek meg.
- Használjunk szőrtelenítő, szöszszedő kefét: megspóroljuk a mosást, ha amúgy nem izzadtunk bele a ruhába.
- Ha színfogó kendőt rakunk a mosás közé, az megfogja az oldódó festéket, így védi a többi ruhát. Ez különösen még új darabok első mosásánál praktikus. (De alapból ne mossunk össze nagyon eltérő színű ruhadarabokat.)
- Sokan rosszul használják a mosókapszulát: ezeket a ruhák előtt, a dob aljába kell dobni. A víz alulról megy be a dobba, és ha a ruhákkal van megtömve, és csak a tetejére kerül a lapszula, akkor az nem tud rendesen feloldódni és foltot hagyhat, ami miatt újból ki kell mosnia a ruhákat.
Borra só, kávéra ecet
Ha csak egy kisebb folt van a ruhán, még nem biztos, hogy egyből ki kell mosni. Még ha valamilyen drasztikus folttal is találkozunk – így vér, bor, vagy gyümölcs -, természetes praktikákkal, például ecettel, citrommal, szódabikarbónával könnyen ki lehet szedni a foltokat, ahelyett, hogy az egész ruhát kimosnánk. Nagy kiterjedésű foltoknál érdemesebb az új generációs mosószereket keresni.
Vasalás, gőzölés, szárítás
Kritikus szokott lenni a szárítógép, ami egyre több háztartásban megtalálható, azonban a túl magas hőfokon történő szárítás miatt könnyen tönkreteheti a ruhákat. Szárítógépből a hőszivattyús típus sokkal inkább kíméli a ruhákat. A vasalás szintén kritikus, itt a túl magas hőfok lehet veszélyes. Az egyszerű megoldást már említettük: érdemes vállfán szárítani. A bonyolultabb megoldás? Ilyen a gőzölő, kézi gőzvasaló, amely az anyagon a ráncokat, gyűrődéseket nem fektetve, az anyagot is kinyújtva, közvetlen forró felülettel tünteti el, hanem megmarad a ruhák természetes esése. A természetes összetételű anyagoknak amúgy is szüksége van nedvességre, mert van egy természetes nedvességtartalma a textíliáknak.
Javítás
Az életgarancia eddig főleg a luxusmárkák területe volt korábban, ez azonban változik: a Chanel, az Hermes, vagy éppen a fenntartható kültéri termékeket kínáló Patagonia mellett egyre több márka vállalja, hogy megjavítja a náluk vásárolt, ám tönkremenőben lévő, hibás termékeket.
Úgy tűnik azonban, hogy nemcsak a márkák vágnak ruhajavításba, de mi is: mint a cégtől megtudtuk, az eMAG-nál a járványhelyzet kitörése óta ötödével nőtt az otthoni varrógépek forgalma, és 80 százalékkal (!) a rövidáruké: ide tartoznak a különböző szalagok, gombok, varrókészletek és cérnák.
A pandémia alatt ráadásul egyre nagyobb népszerűségnek örvendtek a kreatív (ruhajavító) megoldások, amelyek azt mutatják be, hogyan hímezhetünk, varrhatunk-alakíthatunk át könnyen egy nem tökéletes álló ruhadarabot, hogyan foltozzunk be egy lyukat, vagy hogy dobjuk fel különböző applikációkkal, rávarrásokkal a már meglévő ruháinkat. Ezekkel a megoldásokkal nem csak a Földnek, de a pénztárcánknak és a mentális egészségünknek is jót teszünk.