Elhunyt Ferdinandy György író, egyetemi tanár
A 88 éves Ferdinandy Györgyöt tüdőgyulladással vitték kórházba floridai otthonából még novemberben, az állapota azonban nem javult. Vasárnap halt meg.
A 88 éves Ferdinandy Györgyöt tüdőgyulladással vitték kórházba floridai otthonából még novemberben, az állapota azonban nem javult. Vasárnap halt meg.
Ma 70 éves Krasznahorkai László a magyar, sőt, a nemzetközi kortárs irodalom kiemelkedő alakja. Néhány fontos pillanatot villantunk fel életművéből és életműve hatásaiból.
A gyászszertartást helyi idő szerint 15 órától tartják a marosvásárhelyi református temető ravatalozójában.
A Budapest Noir szerzője elmondta, hogy érzelmi kötődése ellenére miért nem él Budapesten.
Lehet, hogy hasonló a munkájuk, lehet, hogy egymás mellett is végzik, mégsem együtt dolgoznak – vallják az írók, akik 35 éve alkotnak egy párt. Erről a különleges és sokrétegű kapcsolatról kérdeztük őket.
Ünnepi minisorozatunkban kollégáink más oldalukról mutatkoznak meg, mint ahogy megismerhették őket. Ezúttal nem hírcikkek, interjúk, elemzések következnek, helyettük vers, novella, útleírás vagy regényrészlet. Karácsonykor, legalább egy keveset, mi is kiszakadunk a közéletből. A szöveg Kovács Bálint első regényéből, a Vágták volna le című könyvből egy részlet.
110 éve született a legendás párizsi Shakespeare and Co. könyvesbolt alapítója, George Whitman. Élettörténete (de a bolt története is) kész regény.
Körner Gábor műfordító Magdalena Grzebalkowska 1945. Háború és béke című művét ajánlja, mely a háború utáni Lengyelország pillanatfelvétele.
Király Kinga Júlia ajánlójában két könyvről is olvashatunk, melyek egyik közös pontja szülők és gyermekek különös, megindító szövetsége.
A Címzett ismeretlen tömör, mégis rendkívül hatásos regény, melynek szerzője Kathrine Kressmann Taylor. Egyed Veronika fordító ajánlója.
Jon Fosse munkásságáról és Nobel-díj-beszédéről magyar fordítója, A. Dobos Éva ír az alábbiakban.
A zsűri eddigi egyenletesen magas színvonalú irodalmi teljesítményéért és különösen a Sokszor nem halunk meg című regényéért részesítette az elismerésben.
Továbbra is mély meggyőződéssel valljuk, hogy a legjobb ajándék a könyv. A választás viszont nem mindig könnyű, ezt igyekszünk leegyszerűsíteni a hagyományos karácsonyi könyvajánlónkkal. Ez a második rész.
Egyszerűek, szókimondók azok a gyerekversek, amelyeket a kortárs északi irodalomból Patat Bence válogatott. Olyanok, mintha egy padtárs írta volna. A Szólj, ha kell egy barát című kötet az ötven éve készült, magyarul 1975-ben megjelent Ami a szívedet nyomja könyv folytatása.
A BBC megfilmesíti a krimikirálynő Gyilkolni könnyű című regényét, melynek főszereplőjét ezúttal nem egy fehér bőrű színész fogja megformálni.
Örök hely és mindenhol idő címmel jelent meg Jánossy Lajos író-szerkesztő legújabb könyve. A rendszerváltás előtti negyven év Magyarországán játszódó regény széles tablókép, laktanyától a lóversenypályáig, panellakásoktól budai polgári otthonokig, szerkesztőségektől rockklubokig. Családtörténet is, számvetés is, szembenézés is, amiről ráadásul eszünkbe juthat a rendszerváltást követő időszak. A szerzővel beszélgettünk.
Arthur Conan Doyle úgy gondolta, hogy a detektívponyvák hatalmas sikere az oka annak, hogy a kutya sem kíváncsi a nagyívű történelmi regényeire.
A századfordulós évek fővárosi kávéházainak elnyűhetetlen bútordarabjaként élt a magát Puella Classicának, vagy olykor, bizalmasabb környezetben Laurának nevező nő, aki nem a szépségével, hanem a nem mindennapi műveltségével hódított. Udvarlói, amennyiben óhajtották, akár latinul vagy ógörögül is társaloghattak vele, mielőtt a tárgyra tértek, és mindez zavartalanul zajlott a régi Magyarország 1918-as összeomlásáig, ami után már egészen más szerepben jelenik meg a szemünk előtt a nő, akit valójában egyáltalán nem Laurának hívtak.
Elérkezett kulturális podcastsorozatunk első évadjának vége, amelyben összefoglaltuk, milyen állapotban van a független művészet 2023-ban Magyarországon. A záróepizódban az irodalomé volt a főszerep Tompa Andreával és Erdős Virággal.