Paul Auster regénye a 2008-as hitelválság leghitelesebb amerikai krónikája
Az idén április 30-án elhunyt regényíró 2010-es műve a 21. Század Kiadó gondozásában jelent meg. A Sunset Park a válság és az elidegenedés miatt szétdobált életek krónikája.
Az idén április 30-án elhunyt regényíró 2010-es műve a 21. Század Kiadó gondozásában jelent meg. A Sunset Park a válság és az elidegenedés miatt szétdobált életek krónikája.
Hassan Preisler dán író A barna ember terhe című könyve alapján igazából el sem lehet eldönteni, túl sötét vagy túl világos a kép, amelyet a bevándorlólétről fest.
Petőfi utca (és Kossuth utca) minden magyar településen van. A Petőfi 200 jubileumi év kapcsán magyar fotósok indultak el lefotózni az ország Petőfi utcáit és lakóikat. Az eredményt előbb kiállításon mutatták be, most egy bővített tartalmú album is megjelent, méghozzá közösségi finanszírozásban.
A Bostonban 1974-ben játszódó történet valós eseményeken, az afroamerikai és fehér tanulók szegregációjának megszüntetésén alapul, majd gyilkosságokba és bosszúhadjáratba torkollik Dennis Lehane legutóbbi, magyarul Apró irgalmak címen megjelent regényében. A világhírű szerző új kötetét és Lehane írói útját Horeczky Krisztina mutatja be.
Az előző századforduló és a ma Magyarországa között sok az azonosság – állítja Szécsi Noémi, akinek Régen minden lánynak jutott férj című kötete a XIX., XX. század legismertebb nőalakjai mellett nehéz sorsú cselédlányok, munkásnők és prostituáltak életébe is bepillantást ad.
Még mindig marad bőven jó szívvel ajánlható kiadvány a június 13– 16. között zajló 95. Ünnepi Könyvhétre megjelenő könyvek közül. A HVG ajánlójának harmadik részében is megtalálunk minden témát a filozófiai írástól a nemzetközi szerzők regényéig.
Riportkönyv, életútinterjú, nemzetközi és magyar regények, a HVG könyvajánlójának második részében folytatjuk a június 13– 16. között zajló 95. Ünnepi Könyvhét megjelenéseiből kiemelt művek bemutatását.
Ha létezik mágikus drog a modern korban, az LSD biztosan az. Ugyanakkor valódi modern találmány, a gyógyszeripar mellékterméke. Norman Ohler, akit a náci Németország drogjait taglaló könyvéről már a hazai olvasók is ismerhetnek, Kemény anyag című kötetében tényfeltárását egy archívumban kezdte.
Daniel Kehlmann, a legrangosabb német irodalmi elismerés, a Kleist-díj kitüntetettje legújabb regényében Georg Wilhelm Pabst osztrák filmrendező élettörténetét eleveníti meg egy állítólag elkészült, de aztán eltűnt film apropóján.
Gyerekek szemszögéből gyerekeknek írta meg Lantos Péter orvos, agykutató, író, hogyan élte túl édesanyjával a gettó és a bergen-belseni koncentrációs tábor szörnyűségeit. A gyerekkönyv több díjat is elnyert külföldön, képregényváltozata is készül, mint a szerző fogalmaz: „váratlanul elég sikeres lett”.
A Teleki Téka alapítója 200 éve hunyt el, az évfordulóra rendezett tudományos ülésszak anyagát Musis patriis… (A haza múzsáinak) címmel adták ki.
Charlie – ma már mindenki egyszerűen csak így ismeri. Hogy idáig jusson, megelőzte mintegy két évtizednyi, hihetetlen kalandokkal teli külföldi zenélés, miközben itthon szinte elfeledték. Tulajdonképpen 40 évesen futott csak be a Tátrai Banddel, majd a saját zenekarával. Dupla viszkis jégről, életveszélyes kalandokról, a zene-dalszöveg viszonyról is kérdeztük a 77 éves énekest. Balla István és Németh Róbert interjúja.
Támadás a szexuális normák ellen, felhívás erőszakra, az egyház és a vallás szemtelen kifigurázása – csak néhány indok, miért gondolták úgy egyes kormányok és cenzorok a történelem folyamán, hogy egy irodalmi műnek nem szabad a szélesebb olvasóközönséghez eljutnia. A fajok eredetétől kezdve a Bovarynén át az Amerikai psychóig remekművek egész sora került már tiltólistára forradalmi nézetei, szókimondása vagy éppen kendőzetlen stílusa miatt. A gazdagon illusztrált kötet kötelező olvasmány: az írásbeliség kezdetétől napjainkig tekinti át a cenzúra történetét – külön oldalakat szentelve a betiltott magyar irodalomnak is. A HVG Könyvek által megjelentett kiadványból több részt is közlünk.
Ősszel harminc országban jelenik meg közel egyszerre az Angela Merkel német exkancellár politikai visszaemlékezéseit tartalmazó kötet, amely számtalan izgalmas kérdésre adhat választ, hogy mi miért történt a politikus regnálása idején.
A szemtanúk százai előtt a kortárs irodalom elismert alkotóját életveszélyesen megsebesítő merénylő a 35 éve érvényben lévő halálos ítéletet akarta végrehajtani. A támadást az áldozat, Salman Rushdie könyvben örökítette meg.
Az Írók Boltjában bocsátották útjára a Hét nyelven beszélünk című kötetet, amelyben hat külföldi költő magyarra fordított versei találhatók.