10 perc alatt 400 kilométer hatótáv: új aksi a debreceni gyárat építő kínai cégtől
A szupergyorsan tölthető CATL akkumulátorra épülő első autók már a jövő év elején piacra kerülhetnek.
A szupergyorsan tölthető CATL akkumulátorra épülő első autók már a jövő év elején piacra kerülhetnek.
Az akkumulátorok nélkülözhetetlen alapanyaga a lítium, amelyből a legtöbb Dél-Amerikában van. A baloldali chilei kormányzat ellenőrzése alatt akarja tartani a kitermelést, míg az ugyancsak baloldali Argentína jobban bízik a magántőkében.
Januárban a svéd állami bányászati vállalat, az LKAB több mint 1 millió tonna ritkaföldfémet fedezett fel Kirunában, Svédország legészakibb városában. Ez a legnagyobb ilyen jellegű lelőhely Európában, és az EU következő évtizedekre szóló egyik nagy programjának szimbólumává válhat. Az Európai Bizottság bemutatott egy javaslatot a kritikus fontosságúnak minősített nyersanyagok jövőbeni beszerzéséről.
Jelenleg ezeket 98%-ban Kínából importálják, és ez jelentős zsarolási potenciál, hiszen a gazdaság egyre több ágában elengedhetetlenek ezek az anyagok. Csakhogy a ritkaföldfémek bányászata károsítja a környezetet, ezért a helyi lakosság igencsak ellenáll.
Tom Hegen német fotós a levegőből készített képeket a chilei lítiumbányászatról.
A társadalmi felelősségvállalás szerencsére egyre több vállalat számára már nem csupán hangzatos, de nem mindig őszinte hívószó, hanem értékrendjük szerves része. A fenntarthatóság átfogó alkalmazása egyre inkább a jövőbeli növekedés előfeltételévé válik, a felelős vállalatok jó példát mutatnak. A fenntarthatóság és a megtérülés együttes megvalósulása sokáig nehezen volt elképzelhető, a gazdasági fejlődés és az ökológiai szempontok közötti feltételezett ellentmondás azonban már nem feltétlenül áll fenn.
Rengeteg hétköznapi eszköz használ lítiumion akkumulátort, például az elektromos autók, a mobiltelefonok, a laptopok és sok más hordozható készülék. Azonban a szakértők arra hívták fel a figyelmet, hogy a termelés messze nem éri el azt a mennyiséget, amire az elektronikai iparnak szüksége lenne. A tét nagy, ugyanis a klímaváltozás elleni harcban a lítiumakkumulátoroknak hatalmas szerepe van. A Deutsche Welle videója.
Európa legnagyobb lítiumbányáját szeretné felépíteni egy brit-ausztrál vállalat a nyugat-szerbiai Jadar-völgyben. A lítium nélkülözhetetlen az elektromos autók akkumulátoraihoz, a kontinensen pedig nincs még egy ekkora lelőhely. Hónapokon át tartó tiltakozó akciók és a közelgő parlamenti választások hatására a környezetpusztító bányanyitást leállították. De megúszhatja-e egy helyi település a falurombolást, ha a gazdasági érdekek az ellenkezőjét diktálják? A Deutsche Welle riportja.
Az okostelefonokhoz nélkülözhetetlen a lítium, amelyből Kínában nem bányásznak eleget. Ezért Afrikában idén már a harmadik bányát vásárolják meg.
A szaúd-arábiai tudósok kidolgoztak egy eljárást, amivel a tenger vizéből is ki lehetne nyerni a lítiumot. Ott 5000-szer több van ugyanis, mint a szárazföldön.
Növényfajokat a kihalás szélére sodró elektromobilitás, kényszermunkával gyártott napelem vagy ruhadarab: nem jelenthetjük ki egyértelműen, hogy a klímaváltozás káros hatásait fékezni hivatott megoldások, technológiák minden esetben, minden szempontból fenntarthatóak.
400 millió elektromos autó számára lehetne akkumulátort készíteni abból a lítiummennyiségből, ami Németország délnyugati részében található.
Tengervízből nyernék ki a lítiumot egy új, hatékony módszerrel.
Az ecetmuslicák életét 48 százalékkal meghosszabbító gyógyszer-kombinációt hoztak létre kutatók, akik szerint eredményeik segíthetnek az emberek öregedési folyamatának egészségesebbé tételében.
Nem csalás, nem ámítás, ezt a Toyotát tényleg pár perc alatt fel lehet tölteni. És bár villannyal megy az autó, mégsem árammal kell táplálni, hanem valami sokkal izgalmasabb anyaggal, amiből a végén aztán víz lesz.
„Minél mélyebbre fúrunk, annál több értékes ásványt találunk” – mondja az AFP tudósítójának a Savannah Resources brit bányászati cég vezetője, David Archer. De a helyszín nem az afrikai sivatag, hanem Észak-Portugália Vila Real régiója.
Talán nem túlzás, hogy az elektromos autózás korában, akkor, amikor el sem tudjuk képzelni az életünket kütyük nélkül, a világ legfontosabb fémjévé lépett elő a lítium, amelyből a felsoroltak akkumulátora készül. Jelenünk egyik legértékesebb anyaga körül rengeteg érdekes, sokszor megdöbbentő tény, tévhit és legenda kering. Ezekből válogattuk ki a legérdekesebbeket.
Az elektromos autózás rohamos terjedésével az egekbe szökött az akkumulátorokhoz szükséges lítium és kobalt ára. Az előzőből sok van, az utóbbiból nincs elég a Földön.