Ritkaföldfémek: már van esély arra, hogy az EU ne függjön csaknem 100%-ban Kínától
Januárban a svéd állami bányászati vállalat, az LKAB több mint 1 millió tonna ritkaföldfémet fedezett fel Kirunában, Svédország legészakibb városában. Ez a legnagyobb ilyen jellegű lelőhely Európában, és az EU következő évtizedekre szóló egyik nagy programjának szimbólumává válhat. Az Európai Bizottság bemutatott egy javaslatot a kritikus fontosságúnak minősített nyersanyagok jövőbeni beszerzéséről.
A kirunai lelőhelyen felfedezett ritkaföldfémek az elektromos járművek akkumulátoraitól a mobiltelefonokon át a szélturbinákig mindennek kulcsfontosságú összetevői.
„Ez jó hír, nemcsak az LKAB-nek, a régiónak és a svédeknek, hanem Európának és a klímavédelemnek is. Ez a ritkaföldfémek legnagyobb ismert lelőhelye a világ ezen részén, és jelentős építőkövévé válhat a kritikus fontosságú nyersanyagok előállításának, amelyek elengedhetetlenek a zöld átmenethez. Ellátási problémával nézünk szembe. Bányák nélkül nem létezhetnek elektromos járművek” – mondta Jan Moström, az LKAB elnök-vezérigazgatója.