Matematikából ez a tíz legjobb gimnázium az országban
Radnóti, Fazekas, Veres Péter. Ha csak a matekérettségi eredményeket nézzük, ez három gimnázium kerül fel a dobogóra.
Radnóti, Fazekas, Veres Péter. Ha csak a matekérettségi eredményeket nézzük, ez három gimnázium kerül fel a dobogóra.
A matematikusok sokáig úgy gondolták, hogy trigonometriával nem lehet a Pitagorasz-tételt bizonyítani, mert az érvelési hibához vezet. Két fiatal amerikai diáklány azonban bebizonyította, hogy ez nem így van.
Eddig példátlan hosszúságú prímszámot fedezett fel Luke Durant, az Nvidia volt programozója. Bár ez egy érdekes hobbinak tűnhet, valójában komoly haszna lehet a számítástechnikában.
Pályafutása során több mint negyven szakkönyvet és feladatgyűjteményt jelentetett meg, a legtöbben a Repeta-matek című műsorból ismerhették.
Az egyenlet elrontott megoldása hamar körbejárt a közösségi médiában, Albin Kurti utólag korrigálta a tévedését.
Már a 2022-es kompetenciamérés eredményei is minden várakozást alulmúltak, a nemrég publikált tavalyiak pedig még azokhoz képest is további romlást mutatnak.
Nem megy olyan jól a matek? Úgy tűnik, nem mindegy egy tanuló társadalmi-gazdasági háttere, legalábbis bizonyos matematikai feladatok megoldása során. Holland kutatók több mint ötmillió alsó és felső tagozatos tanuló eredményeinek elemzése után jutottak erre a következtetésre.
A vizsgázóknak többek között kell területet, térfogatot és valószínűséget számolniuk.
Reggel kilenctől közép- és emelt szinten is diákok tízezrei vágtak neki a matematikaérettséginek.
A hétfői magyarhoz hasonlóan matekból is idén először vizsgáznak az új Nemzeti alaptanterv alapján a tanulók.
Március 14-én született a fizika legnagyobb popsztárja. Ez a dátum a matematika egyik legfontosabb számát is takarja. Ma ünnepeljük a nemzetközi pí-napot.
Már az elején el van rontva a matematikaoktatás, ezért görcsölnek sokan a tárgytól, holott több játékkal, kézzelfogható, reális helyzetekre épülő feladatokkal meg lehetne szerettetni a diákokkal – állítja a tavaly Rátz Tanár Úr-életműdíjjal kitüntetett, idén 60 éves szegedi szakember, aki beszél szerencsejáték-oktatásról, szétszakadó országról és feladatmegoldó applikációkról is.
Egy matematikus mindennek utánaszámolt.
A Reuters forrásai szerint nem sokkal Sam Altman vezérigazgató menesztése előtt az OpenAI kutatói egy levélben fordulhattak a vállalat igazgatótanácsához. Ebben egy olyan nyelvi modell veszélyeire hívhatták fel a figyelmet, mely már matematikai problémákat is meg tud oldani, és közelebb hozhatja az általános mesterséges intelligenciát (AGI).
1823. november 3-án írta meg Bolyai János a magyar tudománytörténet leghíresebb levelét, melyben közölte apjával, Bolyai Farkassal, „hogy semmiből egy ujj, más világot teremtettem”. Ezzel a teremtéssel lépett át a geometria az ókorból a jelenünkbe. A szemmel látható világ leírását megalapozó eukleidészi geometriát ekkor váltotta fel az abszolút geometria, amely lehetővé tette a relativitáselméletet és a világmindenség magasabb rendű megismerését. Úttörő munkásságát csak jóval halála után ismerték fel. Idehaza különösen. Főművét, a latin nyelvű Appendixet előbb fordították le olaszra, angolra és franciára, mint magyarra.
Az amerikai Richard Evan Schwartz 2020-ban már megpróbálta bebizonyítani az úgynevezett Möbius-szalagokkal kapcsolatos sejtést, de nem járt sikerrel. Nemrég azonban változtatott néhány ponton az eredeti tanulmányában, és kiderült, ez így már nagyon is a jó út a megfejtéshez.
Erdős Pál több évtizedes geometriai sejtését igazolták az ELKH Rényi-intézet, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME), és a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) matematikusai.
Miután 1991-ben felfedezték a nyolcadik Dedekind-számot, a kutatók úgy vélték, a kilencedik sosem lesz meg. Most mégis meglett, és jó hosszú.
Az nem derült ki egyelőre a kormányhatározatból, hogy Csák János mennyit költhet a rendezvényre.