A kisimult idő
„Nem dőlt meg a harmadik köztársaság. Leginkább azért nem, mert nem is létezett” – kritikai megjegyzések Kis János esszéjéhez.
„Nem dőlt meg a harmadik köztársaság. Leginkább azért nem, mert nem is létezett” – kritikai megjegyzések Kis János esszéjéhez.
Furcsa helyzetbe lavírozta magát a Fidesz a rendszerváltás megítélésében: bár hivatalosan kritikusan szemlélik a több mint húsz éve történteket, nem tagadhatják, hogy ők is alakítói voltak a folyamatnak, amiről lassan meg is kellene emlékezni. Miközben az állambiztonsági múlt feltárása csúszik, a rendszerváltás kutatására külön intézetet hoznak létre, ami egyfajta gesztus lehet a régi MDF-esek felé, különösen, hogy annak első elnöke a legesélyesebb az élére.
Csak a csehek nem egészen fele gondolja, hogy a mai demokratikus rendszer jobb, mint az 1989-es bársonyos forradalom előtti szocialista rendszer.
A rendszerváltáshoz mérhető az elmúlt két és fél év átalakítása - mondta Kósa Lajos, a Fidesz ügyvezető alelnöke a párt Országjárás című fórumsorozatának gyöngyösi állomását megelőző sajtótájékoztatón pénteken.
Volt, aki megtért, mások megtisztultak, ismét mások újjászülettek. Lemosták magukról a rendszert. S ha az ember valamit igazán lemosott magáról, akkor abban ismét elmerülni iszonyatosabb, mint bármi más, ami megtörténhet vele. Balázs Zoltán írása.
A szocialista párt elnöke szerint amit Nagy Imre 1956-ben nem tudott véghezvinni, az 1989-ben a rendszerváltással megvalósult. Mesterházy Attila 500 hallgató előtt beszélt Kaposváron.
Január 1-jéig visszamenőleges életjáradék-emelést kapnak a rendszerváltás előtt politikai okokból börtönre ítéltek - közölte Wittner Mária fideszes országgyűlési képviselő szerdai budapesti sajtótájékoztatóján.
A rendszerváltás éveiben a gyors meggazdagodás ígéretével csábítottak a különféle osztrák életbiztosítások. A több tízezer magyart megmozgató, és eközben az országot jelentős mennyiségű keményvalutától is megszabadító időszak során a legtöbb résztvevő elbukta a befektetését. Az újkapitalizmus nagy lehetőségeit bemutató Kihagyott ziccerek című sorozatunk újabb története.
Ma már nehéz megérteni, a régióból miért éppen Magyarországon települt meg először az Amway. De a multilevel-marketing amerikai pionírjai jól számítottak, az 1991-es indulás után rövid idő alatt több mint 90 ezren csatlakoztak a hálózathoz. Kihagyott ziccerek című sorozatunkban azokat a "bombaüzleteket" vesszük sorra, melyek bárki számára elérhetőek voltak a rendszerváltás után, de általában csak keveseket tettek gazdaggá.
Noha a rendszerváltás a társadalom széles rétegei számára nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, mindig akadtak olyan átmenetileg népszerű, legális bizniszek, melyek bármelyikére felülve úgy tűnt: meg lehetett szerezni azt a bizonyos első milliót. A biohumusz-biznisz már a rendszerváltás előtt elkezdődött. De inkább csak délibáb volt, mint a meggazdagodás valós esélye.
György Péter esztéta és médiakritikus Alapvető idők címmel tartott előadás-sorozatot a Bálint Házban, ahol Trianon, a holokauszt, valamint az ezekből adódó frusztrációk és a Kádár-korszak értelmezése után a rendszerváltás és jelenünk volt a téma.