40 fokkal melegebb most az idő az Antarktiszon, a kutatók szerint ez példátlan esemény
Különös hőmérsékleti anomáliákat tapasztalni a sarkvidékeken.
Különös hőmérsékleti anomáliákat tapasztalni a sarkvidékeken.
Elérte idei legkisebb kiterjedését az északi-sarkvidéki jég szeptember 16-án, miután tavasszal és nyáron folyamatosan zsugorodott. A műholdas mérések 1978-as kezdete óta ez a 12. legkisebb kiterjedése az északi félteke nyári jégtakarójának – közölte a NASA
A kutatók szerint a meleg levegő gyengíti azt a rendszert, ami a jeges levegőt az Északi-sarkvidék területére zárja.
A kavicshordalékból és sárból álló kicsiny szigetet egy vihar könnyen megsemmisítheti.
A Polarstern német kutatóhajó 150 TB adatot és több mint ezer jégmintát gyűjtött be, hogy kiderítsék a szakemberek, miként alakul a jég olvadása az Északi-sarkon.
A legutóbbi orosz–amerikai külügyminiszteri találkozó barátságos légkörű volt, ám a két fél még számos csörtét meg fog vívni, talán már Joe Biden és Vlagyimir Putyin június 16-ai genfi csúcsán is. Például az Északi-sark térségéről, amelyről Oroszország közölte, hogy hozzá tartozik.
A Ferenc József-föld mellett jelent meg három orosz atom-tengeralattjáró a jégből előtörve. A történelmi eseményről videó is készült.
Az ionoszférában kitört ciklon hivatalosan 2014-ben volt detektálható, de a kutatók csak most tudták megerősíteni. A jelenség mintegy 8 órán át tartott.
A jégbe rejtették, de az hamarabb elolvadt, mint gondolták.
Szélsőséges lesz az időjárás, szokatlan enyhe és csendes téli időszakok is lehetnek.
Egy nap alatt széttört Kanada utolsó érintetlen selfjege. Nem is nagyon maradt már selfjég az Északi-sarkon. A legnagyobb letört jéghegy akkora, mint Manhattan, ha sodródni kezd, semmi sem állhatja útját.
Szibéria nyugati részén olyan forróság volt a múlt héten, mint Magyarországon nyáron. Mindez nemcsak helyileg probléma, a hatása elérte a tengereket és az Északi-sarkot is.
Olyan hőhullám érte el az Északi-sarkot, amely a meteorológusok szerint az év ezen szakaszában abnormális.
Heteken át tátongott rekordméretű ózonlyuk az Északi-sark felett mintegy 18 kilométeres magasságban. A jelenség a napokban szűnt meg.
Olyan 18 kilométeres magasságban bomlott le az ózonréteg, igen nagy kiterjedésben. Ez nagyon szokatlan.
90 százalék körüli az ózonveszteség mértéke.
Az átlagnál nagyobb mértékben zsugorodott a télen az Északi-sark feletti ózonréteg. Ennek oka a sztratoszférában lévő levegő különösen alacsony hőmérséklete és egy stabil sarkvidéki örvény – közölte a Jülichi Kutatóközpont.
Egy orosz jégtörőnek sikerült elszállítania az ellátmányt és a friss személyzetet minden idők legjelentősebb sarkkutató expedíciójához, mely a német Polarstern (Sarkcsillag) kutatóhajón, az Északi-sarktól több mint 150 kilométerre vizsgálja a klímaváltozást – közölte az Alfred Wegener Kutatóintézet.
A jégmezők olvadása miatt egyre nagyobb méreteket ölt a kannibalizmus az Északi-sarkon.
A NASA tudósai több mint 400 alkalommal repültek el az Északi-sark felett, hogy megnézzék, hol szivárog a metán a talajból. A helyzet egyáltalán nem jó.