Megnéztük, milyen hatása van az árstopnak a boltokban
Tényleg furcsa ármozgásokat produkál az árstop? Valóban áruhiányt okozott az intézkedés? És mennyi pénzből jön ki most egy családi ebéd? A hvg.hu bolti tesztjének első része.
Tényleg furcsa ármozgásokat produkál az árstop? Valóban áruhiányt okozott az intézkedés? És mennyi pénzből jön ki most egy családi ebéd? A hvg.hu bolti tesztjének első része.
Vasárnaptól megint piaci árakért lehet tankolni a kutakon.
Újraindul a hvg.hu közéleti podcastja, a Fülke: legfrissebb adásunkban a hvg.hu gazdasági újságírói beszélgetnek arról, hogy a július 1-jéig meghosszabbított árstopok mit jelentenek a magyar állam, a piac, és legfőképpen a fogyasztók számára. Spoiler: a gazdasági szereplők megkérdezése nélkül gazdasági döntéseket hozni nem sok jóval kecsegtet, és a szocializmus hasonló példái sem predesztinálnak szép jövőt az árszabályozás utánra.
Február óta 203 esetben tártak fel mulasztásokat az ellenőrök.
Júliusig még kibírja a szakma, de ha még tovább húzza a kormány a hatósági árazást, akkor teljes leállás jöhet.
A kormány szerint jó dolog, de miután két hónapnál nem látnak messzebbre, csak július 1-ig hosszabbították meg az árkorlátozásokat. A kereskedők kompenzációját nem bővítik ki, szerintük a kiskutasoknak elég lesz az eddigi támogatás, az élelmiszerláncok pedig megoldják maguk.
Újabb jelentős áremelkedés jöhet az élelmiszereknél. A vásárlóknak arra is készülniük kell, hogy egyes termékekből átmeneti hiány alakul ki. Ezen a helyzeten az árstop fenntartása sem tud segíteni. A kényszer a rosszabb minőségű áruk felé terelheti a keresletet.
A jelenlegi állami kompenzáció duplájára van szükség a Független Benzinkutasok szerint, hogy a két hónappal meghosszabbított árkorlátozások mellett ne kezdjenek százával bezárni a kutak.
Vámos Györgynek arra is volt tippje, miért csak két hónapra hosszabbított a kormány.
A miniszterelnök szerint a kormány a családokat védi a háború okozta drágulástól. A hatásokról nem esett szó.
Az árstop hivatalosan május 1-ig tart.
Az intézkedés hivatalosan május 1-ig van érvényben.
A május 1-jén hatályát vesztő intézkedéssel elégedett a kormány, és az inflációs adatokat látva nagy lehet a kísértés, hogy fenntartsák. A hatósági árak kivezetése azonban, amit Orbán Viktor miniszterelnök február elején még jó ötletnek tartott, az érintett termékeknél, úgy tűnik, gyors dráguláshoz vezet majd. A döntésnél ezt is mérlegelniük kell, és elvileg azt is, hogy miként látják ezt a piaci szereplők, igaz, őket nem kérdezték.
Bár a választók elutasították, a fogyasztói árak megvalósították Márki-Zay Péter választási jelszavát: csak felfelé törnek.
A benzinkutasok még kitartanak, de alig várják a május közepét, amikor elvileg lejár az árstop, vagy legalább kiderül, hogyan tovább, és reménykednek az üzemanyagok bioösszetevőjének kivezetésében. Az élelmiszerláncok hallgatnak, a kisboltosok pedig csak vállat vonnak arra, hogy a hétvégén újraválasztott Orbán Viktor belengette a hatósági árak megtartását. Pedig a kormányzati szándék feladja a leckét: az árstoppal érintett legtöbb élelmiszer beszerzése ötödével is többe kerülhet a boltok számára az intézkedés bevezetése óta.
Számottevő csökkenésre lehet számítani szerdán.
Parlamenti vizsgálóbizottság felállítását kéri a Független Benzinkutak Szövetsége, amely demonstrációt hirdettek a Mol budapesti székháza elé.
A háború könyörtelenül rámutat a világ gyengeségére, s a szembesítést az Orbán-kormány sem ússza meg: a mesterséges piaci beavatkozásokra épülő gazdasági modellje elvérezni látszik az energiapiacon dúló viharban.
Leállhatnak az ellátási lánc kulcsszereplői, mert a fuvarozók nem jutnak üzemanyaghoz. A Magyar Közúti Fuvarozók Egyesülete az ársapka végfelhasználókra való kiterjesztését kéri.
Az első pillanattól nyilvánvaló volt, hogy az árstopoknak és a pénzszórásnak nem lesz jó vége. De szerencsével a gazdaság és a büdzsé elbírták volna a károkat. Aztán Oroszország megtámadta Ukrajnát.