Elvitte a 13. havi nyugdíjat az infláció, és viszi a béremelés jó részét is
Bár a választók elutasították, a fogyasztói árak megvalósították Márki-Zay Péter választási jelszavát: csak felfelé törnek.
„Összesen 19,7 hektár kajszibarack fagyott el ma hajnalban nálunk. Azaz mind” – ezzel a Facebook-bejegyzéssel adott drámai helyzetképet április 4-én Raskó György agrárvállalkozó, az Antall-kormány államtitkára. Hiába „füstöltek ezerrel”, nem segített – tette hozzá, majd levonta a következtetést: „Az elmúlt négy évben minden alkalommal lefagytak a termőrügyek. Félek, hogy a kajszibaracknak végleg befellegzik Magyarországon.”
Tavaly főszezonban kilónként 800-900 forintért adták a magyar kajszit a nagybani piacon; amennyire Raskó gazdálkodótársainak panaszaiból kitetszik, idén az üzletekben alighanem csak aranyáron lehet majd hozzájutni. Ezzel nem fog kilógni a szezonális zöldség- és gyümölcsfélék árjegyzékéből: az Agrárközgazdasági Intézet legutóbbi felmérése szerint például a koktélparadicsom egy év alatt 48, a tölteni való paprika 37, a kígyóuborka 45, az újhagyma és a retek nagyjából 25 százalékkal drágult meg a nagybani piacon, jól megemelve az idei húsvéti tálhoz szükséges családi kiadásokat. A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint
az idényáras élelmiszerek árszintje egy év alatt 17,9 százalékkal nőtt.
A márciusra 8,5 százalékosra gyorsult infláció egyik súlyos tétele kétségkívül az élelmiszerek teljes körének egy év alatt 13 százalékos áremelkedése. Ebben nemzetközi tendenciák is megjelennek. Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Világszervezetének (FAO) legutóbbi jelentése szerint a növényi olajok ára egy év alatt megduplázódott, s a tejtermékeké és a gabonáé is több mint 40 százalékkal nőtt.