Magyar Oscar-díjat árvereznek el

Két-hárommillió dollárt (460-670 millió forintot) várnak Kertész Mihály Casablanca című filmjéért elnyert rendezői Oscar-díjáért, amelynek online árverése csütörtökön zárul.

  • MTI MTI
Magyar Oscar-díjat árvereznek el

Az értékes relikviát egy Los Angeles-i székhelyű árverési cég bocsátotta kalapács alá. Az online árverés múlt héten vette kezdetét, és hétfőre már 369 ezer dollárnál járt a licit.

A Hollywoodban dolgozó legendás magyar rendező 1943-ban kapta meg az Oscart a Casablancáért, minden idők egyik legromantikusabb mozijáért. Az Amerikai Filmintézet 2007-ben az elmúlt száz év harmadik legjobb filmalkotásaként könyvelte el a produkciót. A Humphrey Bogart és Ingrid Bergman főszereplésével forgatott film a második világháború idején játszódik Marokkóban. 

Az 1961-ben elhunyt Kertész Mihály (Michael Curtiz) rendezői Oscar-díját 2003-ban a Christie's árverésén David Copperfield, az amerikai mágus vásárolta meg 231 500 dollárért. Azt azonban nem árulta el a jelenlegi aukciót levezénylő Nate D. Sanders, hogy ki a legutolsó tulajdonosa a relikviának. Sanders szerint az elmúlt tíz év során több mint a háromszorosára nőtt az Oscarok értéke.

Az Oscar-díjasok és az amerikai filmakadémia (AMPAS) közötti egyezmény értelmében 1950 óta a nyertesek vállalják, hogy díjukat nem bocsátják áruba, legfeljebb a filmakadémiának adják el jelképes, egydolláros összegért. Az 1950 előtt kiosztott Oscarok közül azonban az utóbbi években több is kalapács alá került. 

Tavaly decemberben Nate D. Sanders 861 ezer dollárért Orson Welles Oscar-szobrát árverezte el, amelyet az Aranypolgár forgatókönyvéért kapott. Az Elfújta a szél című alkotás legjobb filmnek járó Oscarját pedig még 1999-ben vette meg Michael Jackson 1,54 millió dollárért.

Tíz évbe telt, mire rájöttünk, hogyan lehet tökéletes a bécsi szelet – Wolfgang Puck és fia a HVG-nek

Tíz évbe telt, mire rájöttünk, hogyan lehet tökéletes a bécsi szelet – Wolfgang Puck és fia a HVG-nek

Budapesten is kitart a jó minőség mellett Wolfgang Puck és fia, Byron Lazaroff-Puck – deklaráltan meg is kérik az árát. A világ egyik legismertebb séfje ma is töretlenül aktív a globális étteremhálózatának ügyeiben, de a Spago éttermeket már fiára bízza. Apát és fiát a menü összeállításáról, az öröklés terhéről, egymással való viszonyukról és arról is kérdeztük, milyen kést használnak. Arról is szó esett, hogy miben erősek a budapesti piacok.