szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A virtuális valóság terápia nagyon hatásos volt. Itthon több 10 ezer ember szenved valamilyen fóbiától, többre keresik a megoldást.

Százszázalékosan sikeresnek volt a virtuális valóság terápia a repülésfóbia kezelésében az eddigi adatok szerint – mondja Simon Lajos, a Semmelweis Egyetem Pszichiátriai és Pszichoterápiás Klinikájának egyetemi docense az egyetem honlapján megjelent cikkben.

A most lezárult kutatást 20 emberrel végezték el, 12-15 alkalom után mindegyikük repülőre mert ülni. Van aki már attól szorong, ha ki kell mennie a reptérre. Mások az ülőhely elfoglalásakor, felszálláskor vagy landoláskor lesznek rosszul, így ezek a szituációk elevenedhetnek meg a virtuális valóság terápiában tette hozzá Simon Lajos. "A terápia alatt a páciens egy szoba közepén ül, fején egy virtuális szemüveggel, a terem két fala mozivászonként funkcionál, a gömbkamerás felvételnek köszönhetően pedig megjelenik egy realisztikus világ, ahol 360 fokban látunk mindent."

A fokozatosság nagyon fontos, minden alkalom relaxációval indul, utána jönnek a páciens számára sokkoló helyzetek. Közben figyelik a reakciókat, ha nagyon nyugtalan lesz valaki, a program leáll, és csak akkor indul újra, ha megnyugodott. Az ülések között házi feladat is van: a virtuálisan begyakorolt helyzeteket a valóságban is ki kell próbálni, például kimenni a reptérre.

Hasonló módszerrel kezelnek metrófóbiásokat is, most pedig azt kutatják, hogyan lehetne segíteni a magasságfóbiásokon.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!