szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Tudományos felmérés készült arról, hogy vajon a divatszakma hogyan károsítja a modellek egészségét. A frissen publikált eredmény nem lett szép, sőt, úgy tűnik, komoly következményei lesznek, hogy végre megvédjék a modelleket.

Tudta, hogy a modelleknek 2012 óta létezik szakszervezete? A divatszakmában dolgozó nők érdekképviseleti közösségét nem meglepő módon egy amerikai exmodell, Sara Ziff alapította azzal a nem titkolt szándékkal, hogy a modellek jogait képviselje, és kiszolgáltatottságukat csökkentse, mert meggyőződése szerint nem egyszer tárgyként, élő, eldobható ruhafogasként kezeli a divatszakma a modelleket.

Ziff múlt februárban 4 kutatóval a Harvardról, továbbá a Northeastern Egyetemről, együttműködésben a bostoni gyerekkórházzal együtt felmérés végzett a modellek körében, mert arra volt kíváncsi, hogy a modellkedés mennyiben és hogyan károsítja az egészségüket.

A felmérés során 85 modellel készítettek interjút, és az eredményeket nem véletlenül a február 9-én startoló New York-i Divathét előtt publikálták a Journal of Eating Disorders című szaklapban, majd nyílt levélként jóval közérthetőbb, rövidebb formában is nyilvánosságra hozták.

A tanulmány azzal kapcsolatban semmi újat nem mond, hogy a modellkedés szinte automatikusan generálja a súlyproblémákat, az étkezéssel kapcsolatos zavarokat, azonban a kutatás mégis megdöbbentő, hogy modellek mennyire kiszolgáltatottak az egészségkárosító gyakorlatoknak és az irreális elvárásoknak.

Ziff a Vogue újságírójának azt is elárulta a kutatás eredményeivel kapcsolatban, hogy nem egyszer fordult elő: egy bizonyos testtömegindex alatt az ügynökségek szóba sem álltak a lányokkal. Ezen túl a megkérdezett modellek 62%-a számolt be arról, hogy azt mondták nekik az ügynökségi felvételi során, hogy csak akkor kapnak munkát, ha fogynak, megváltoztatják az alakjukat, vagy kés alá fekszenek. Csupa olyan súlyt vártak el tőlük, ami a WHO által meghatározott egészséges szint alatt van. 54%-uk azt mondta, hogy megkapta egy interjún: ha nem fogy le, esélye sincs a szakmában.

Ziff azt is felvetette, hogy a modellkedés nem hobbi, egy valódi szakma, amit nem védenek eléggé a törvények, nem szabadna megtörténnie, hogy a munka közben bárkinek is veszélybe kerüljön az egészsége, ezért be kellene vezetni néhány alapvető egészségmegőrző standardot. Ziff, mint ígérte, mostantól azon fognak dolgozni, hogy ezeket bevezessék, akárt törvényt, rendeletet hozzanak ebből.

A modellek amúgy az interjúk során például azt is elmondták, hogy ők már azzal is elégedettek lennének, ha olyan policyket vezetnének be, mint a hivatalos, félórás ebédszünet munka közben, illetve az is jó lenne, ha nem kellene 6 óránál többet szünet nélkül dolgozniuk.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!