szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

„Rettenetesen idegesít, amikor egy halom kérdést teszel fel azzal kapcsolatban, hogy mit csinálok, meg az is, hogy rengeteg írásjelet használsz” – írta egy kamaszlány édesanyjának. Ő pedig elgondolkodott, mire érdemes figyelni csetelés közben.

„Mint a legtöbb szülő, én is elég gyakran sms-ezek a gyerekemmel, és eléggé kompetensnek érzem magam; jól kommunikálok, ismerem a nyelvüket, és ismerem minden csínját-bínját a kamaszokkal való csetelésnek. Vagy legalábbis eddig azt hittem” – írja a szulo2pont0.hu-n Rét Ágnes, aki nem először fut bele ilyen „kritikákba”.

Megkérdezett néhány kamaszt, hogy mit gondol a modern sms-ezésről, csetelésről, és rendkívül hasonló válaszokat kapott. Ezek közül négyet emelt ki tanácsként a gimis, egyetemista gyerekkel való kommunikációhoz.

Az írásjelek (nagyon) sokat jelentenek, azok túlzott használata sok félreértést szül

Lehetőleg – írja – ne használjunk pontot, mert idegesek lesznek tőle a gyerekek, és nem lesz világos az üzenet jelentése. „Ha pontokat használsz, sokkal komolyabbnak tűnik az ügy, és elkezdünk agyalni azon, hogy vajon valami rosszat tettünk-e” – mondta az egyik megkérdezett. De az is fontos, hogy ne hagyjunk ki szavakat, mert a kamasz elkezd különböző dolgokat belegondolni a közlendődbe. Kerülni kell az írásjelek kombinációját. A felkiáltójelet viszont szeretik a kamaszok.

Ismerjük meg az emojikat, de használjuk takarékosan

Kiderült a felmérésből, hogy a szülők nem túl jók az emoji-használatban: túl sok emojit használnak. „Legyél visszafogottabb az emojik használatakor. Csak néhányra van szükséged” – szól a kamaszok jó tanácsa. Már csak azért sem érdemes mindenféle emojit használni, mert néhánynak szexuális tartalmú másodjelentése is van.

A Bitmoji (személyre szabott emoji) jó

Amíg az emojik túlzott használta nem tetszik a gyerekeinknek – írja Rét –, a Bitmoji szerintük jó és vicces. A Bitmoji egy olyan alkalmazás, „amely lehetővé teszi rajzfilmfigurák, avatarok létrehozását, amelyek úgy néznek ki, mint te és beteheted a szöveges üzeneteidbe”.

Az időzítésen múlik minden

A tizenévesek nagyon értékelik, ha azonnal válaszolunk nekik, viszont elvesztik a türelmüket, ha ezt nem tesszük. De a szülőknek nem szabad mérgesnek lenni, ha a kamaszok nem válaszolnak rögtön. Főleg a hétvégi időszakban elképzelhető, hogy más, fontos dolguk akad.

A kis kutatásnak van még egy tanulsága: „a gyerekeink nem szeretik, ha csak úgy küldünk nekik üzenetet, mindig legyen valami oka”.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!