Videó: Próbababákon mutatta be a rendőrség, hogy mi történik, ha óvatlanul rakétázunk

A tűzijátékok használatánál nagyon kell vigyázni egymásra.

  • hvg.hu hvg.hu
Videó: Próbababákon mutatta be a rendőrség, hogy mi történik, ha óvatlanul rakétázunk

Sajótájékoztatót tartott a rendőrség arról, hogyan szabad használni a tűzijátékokat szilveszterkor. Íme a rendőrség rendőrség öt tanácsa:

  • Csak hivatalos forgalmazótól vásároljunk tűzijátékot, amihez magyar használati utasítást is mellékeltek!
  • Petárdázni tilos és veszélyes! Nem csak használata, de birtoklása is szabálysértés.
  • A rakétát soha nem szabad a földbe szúrni! Csak stabilan álló csőből, például fixen rögzített üres üvegből szabad indítani!
  • A kutyák, macskák rosszul viselhetik a szilveszteri zajokat. Gondoskodjunk kedvenceink biztonságáról!
  • A tűzijátékot január 1-jén 6 óráig szabad csak használni! Ami megmaradt, azt január 5-ig kell visszavinni a vásárlás helyére.

A vonatkozó, 2011-es kormányrendelet szerint a pirotechnikai termékek hanghatás, veszélyesség és hatóanyag alapján négy kategóriába sorolhatók: az első két osztályba tartozókat egész évben lehet forgalmazni, míg a hármas kategóriájúakat – a kijelölt üzletekben vagy az ideiglenes árusítóhelyeken – csak december 28-tól december 31-ig, felhasználni pedig december 31-én 18 órától január 1-jén reggel 6 óráig lehet. Ezeket korlátozott mennyiségben, három kilogramm hatóanyag-tartalomig szabad birtokolni háztartásonként, de

interneten vásárolni, postai úton kiszállíttatni szigorúan tilos ezeket a termékeket,

hiszen a rendelet rögzíti azt is, hogy csak a kijelölt üzletekben vagy az ideiglenes árusítóhelyeken szabad forgalmazni ilyen pirotechnikai eszközöket. Idén több mint 660 ilyen ideiglenes forgalmazási engedélyt adott ki a rendőrség az egész országban.

Petárdát viszont tilos használni még az ünnepi időszakban is, mivel már a birtoklása is szabálysértésnek számít, és 150 ezer forintig terjedő büntetéssel sújtható. 

Tilos a termékeket megbontani, vagy kiskorú kezébe adni, s körültekintően kell ezeket tárolni. Figyelni kell a tárgyak egymástól, a növényzettől az emberektől és az épületektől való távolságára, a rakéták irányára, és biztosítani kell az esetleges tűz oltására szolgáló vizet is. Ügyelni kell a szélirányra is. 

A legnagyobb veszélyt az illegálisan beszerzett vagy az otthon barkácsolt pirotechnikai eszközök jelentik, de a legálisan beszerzett termékeknél is be kell tartani a józan ész szabályait. 

Ezenkívül próbababákon azt is bemutatták, mi történik akkor, ha rosszul használja valaki a tűzijátékot: például ha eltalálnak vele valakit, vagy ha valaki a petárda fölé hajol.