A Pentagont vallatják, biológiai fegyverként használták-e a kullancsokat

Egy teória szerint az okozta a Lyme-kór robbanásszerű elterjedését, hogy más rovarokkal együtt a kullancsokból is biológiai fegyvert akart csinálni a Pentagon. Az amerikai képviselőház most mindenesetre megszavazta, hogy vizsgálják ki ezt a lehetőséget.

  • hvg.hu hvg.hu
A Pentagont vallatják, biológiai fegyverként használták-e a kullancsokat

A Kongresszus megszavazta, hogy vizsgálatot indítsanak, folytatott-e kísérleteket különböző vérszívó rovarokkal a Pentagon. Néhány politikus az Egyesült Államok képviselőházában ugyanis komolyan meg van győződve arról, hogy a Pentagon évtizedekkel ezelőtt szabadon engedett olyan kullancsokat, amelyeket előbb Lyme-kórral fertőztek meg. 

A republikánus Christopher Smith beadványa szerint elképzelhető, hogy a Védelmi Minisztérium 1950 és 1975 között kísérletezett-e azzal, hogy kullancsokat és más rovarokat biológiai fegyverként használjanak. És ennek során előfordulhatott, hogy egy ilyen kísérlet szándékosan vagy véletlenül félrement, a fertőzött kullancsok kijutottak a szabadba. Ez Smith szerint megmagyarázhatná a Lyme-kórt terjesztő kullancsok járványszerű elterjedését, és hogy a kór jelenleg évente 400 ezer amerikait érint.

[A Lyme-kór Magyarországon is komoly problémákat okoz, erről szóló cikkünket itt olvashatja.]

Smith egyébként tagja annak a csoportnak, amely a Kongreszuson belül a Lyme-kór kérdésével foglalkozik. És nem is önállóan állt elő a teóriával, hanem már korábban keringtek olyan elméletek, amelyek szerint folytak ilyen kísérletek például olyan kormányzati intézetekben, mint a New York-i Plum Island és a marylandi Fort Detrick.

Májusban jelent meg például a Bitten: The Secret History of Lyme Disease and Biological Weapons (Megcsípve: A Lyme-kór és a biológiai fegyverek titkos története) című könyv, amely ezekre az elméletekre terelte a figyelmet. A könyvet a 2014-ben elhunyt Wilhelm ‘Willy’ Burgdorfer írta, aki biológiai fegyvereken dolgozott az Egyesült Államok számára, és nem mellesleg ő fedezte fel a Lyme-kórt okozó baktériumot – ezt a tiszteletére Borrelia burgdorferinek nevezték el.

Burgdorfer állítása szerint az volt a feladata, hogy bolhákat, kullancsokat, szúnyogokat és más vérszívó rovarokat tenyésszen, majd fertőzze meg őket olyan kórokozókkal, amelyek megbetegítik az embereket. A könyvében azt is írja, hogy voltak olyan programok, amelyek során a levegőből szórtak szét fertőzött rovarokat, nem fertőzött fajtársaikat pedig a lakott területeken engedték el, hogy azt mérjék, hogyan terjednek. Azt is sugallja, hogy könnyen lehet, hogy valamit elrontottak a kísérletben, és ez okozta a Lyme-kór robbanásszerű terjedését az 1960-as évektől.

A könyv kritikusai ugyanakkor azt állítják, hogy az érvelés gyenge lábakon áll, és nincs perdöntő bizonyítéka a kormányzati kísérletek és a Lyme-kór terjedésének összekapcsolására.

(Guardian, Gizmodo)

Még több Élet + Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket: