Rengeteg, még tisztázatlan kérdésre keresik a választ a kutatók az új koronavírussal kapcsolatban. A New England Journal of Medicine című orvostudományi folyóiratban megjelent adatokból viszont az legalább kiolvasható, hogy a különböző felületeken mennyi ideig marad fertőzőképes a koronavírus. E szerint
- a rézfelület a legkedvezőbb a továbbfertőzés megakadályozására, ezen nagyjából négy óráig marad életben, pontosabban marad aktív a vírus.
- a kartonpapíron akár egy teljes napig.
- a műanyag- és rozsdamentes acélfelületen pedig akár 72 óráig, azaz három napig is.
Az új koronavírus képes a levegőben szálló részecskékre is tapadni, és így több órán át aktívnak maradni.
Ezek az adatok a takarítási és fertőtlenítési szokásainkat is befolyásolhatják. Arról rengeteget hallunk, hogy a vírussal szemben a legjobb védekezés a kézmosás és a társas érintkezések kerülése – nem véletlenül próbál meg ezekben a napokban a fél ország átállni a távmunkára és távoktatásra. De ha a vírus hosszabb ideig jól elvan a különböző felületeken, akkor mit tegyünk – természetesen az alapos kézmosás mellett – a ruháinkkal?
Az Egészségügyi Világszervezetnek és az amerikai járványügyi hatóságnak (CDC) is vannak tanácsai a kérdésben.
Azt javasolják például, hogy a kinti ruhánkat a lehető leghamarabb cseréljük le otthonira, ha hazaértünk, és azzal a mozdulattal tegyük is a szennyesbe. Ha olyan ruhadarabbal van dolgunk, amelyet egy koronavírusos fertőzött viselt, akkor kesztyűben fogjuk meg, és fertőtlenítsünk minden felületet, amely érintkezett a ruhával. És természetesen legalább húsz másodpercig mossunk kezet, miután megfogtuk a ruhát.
A CDC azt tanácsolja, hogy lehetőség szerint a legmagasabb hőfokon mossunk, és teljesen szárítsuk meg a ruhákat. Egy beteg ember ruháit egyébként lehet a többi ruhával mosni. És persze ne felejtsük el fertőtleníteni a mosógépet és a szárítót.