szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A világon vélhetően elsőként Új-Zéland biztosítana fizetett szabadságot, ha a terhesség bármely időszakában vetélésre kerül sor.

Az új-zélandi parlament elfogadta azt a törvényt, amely háromnapos fizetett szabadságot biztosítana azoknak szülőknek, akiknek meg kell küzdeniük a magzat elvesztésének traumájával. A törvény benyújtója, a munkáspárti Ginny Andersen azt nyilatkozta a New York Timesnak, hogy sehol máshol a világban ehhez hasonló törvénnyel nem találkozott, így valószínű, hogy Új-Zéland lesz az első ország, amely a vetélés bármilyen formája esetén a kérhető fizetett szabadságot bevezeti. Mint fogalmazott: ilyenkor a nőknek fizikai és lelki értelemben is időre van szükségük.

Az új-zélandi reform azért lehet egyedülálló, mert a szabadságot nemcsak azoknak kínálják fel, akik a terhesség 20. hetében vagy azután veszítik el a magzatukat (ez eddig így volt a szigetországban), hanem a terhesség bármely pillanatában bekövetkező vetélés, művi abortusz után kérhető a három szabadnap. Ausztráliában például csak a 12. hét után bekövetkező vetélés miatt lehet szabadságra menni, akkor is csak fizetetlenre, míg Nagy-Britanniában a 24. hét után biztosítanak fizetett szabadságot.

A cikkben kiemelik, hogy évente 5900-11800 vetélés, terhességmegszakítás vagy halva születés történik az országban. Az abortuszoknak pedig több mint a 95 százaléka a 12–14. héten következik be.

Még több Élet + Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket:

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!