szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Bahama-szigetek miniszterelnökének sajtószóvivője adta közzé a gyászhírt. Sidney Poitier 94 éves volt.

Csütörtök este, 94 éves korában elhunyt Sidney Poitier, Hollywood első fekete filmcsillaga, az első afroamerikai színész, aki Oscar-díjat nyert.

Poitier 1927-ben született Bahama-szigeteki, farmer szülőktől. Dolgozott építőmunkásként, eladóként, dokkmunkásként, mielőtt ünnepelt színésszé vált volna egy olyan korban, amikor fekete színészeknek nagyon kevés lehetőségük volt prominens szerepekhez jutni. 1946-tól az Amerikai Néger Színházban játszott, ahova először nem vették fel, mert más afroamerikai színészekkel ellentétben nem volt zenei hallása, és borzalmas volt az énekhangja. Poitier nem adta fel, az elutasítást követő hat hónapban eltökélt szándéka volt, hogy megszabadul jellegzetes akcentusától, és fejleszti színészi tudását. Másodjára már fel is vették, és hamarosan főszerepet kapott a Lysistrata c. darabban, ami rendkívül jó kritikákat kapott.

Hollywood az ötvenes években fedezte fel magának. Megkapta a főszerepet Darryl F. Zanuck No Way Out c. filmjében. Ezután számos filmszerepet kapott. Az áttörést az 1955-ös Tábladzsungel c. film hozta meg számára, amelyben egy javíthatatlan középiskolai diákot alakított.

Legismertebb filmjeiben az afroamerikaiakkal szembeni faji diszkrimináció, az ebből fakadó társadalmi feszültségek általában hangsúlyos szerepet kaptak – emeli ki a CNN.

1958-ban jelölték A megbilincseltekben játszott szerepéért Oscar-díjra, de azt végül a Nézzétek a mező liliomait című 1963-as filmben nyújtott alakításáért kapta meg. Sidney Poitier egy volt katonát játszott, aki fehér apácáknak segített felépíteni egy templomot.

Barack Obama a Szabadság-érdemrend medálját akasztja Sidney Poitier nyakába
WASHINGTON, UNITED STATES

Emlékezetes alakítást nyújtott az 1965-ös The Bedford Incident c. filmben és a Fekete-fehér c. filmben, amelyben Elizabeth Hartman és Shelley Winters volt a partnere. 1967-ben az ő nevével fémjelzett mozik vonzották a legtöbb embert a mozikba. Ebben az évben három sikerfilmben szerepelt: Találd ki, ki jön vacsorára; a Tanár úrnak szeretettel és a Forró éjszakában.

Poitier számos filmet rendezett pályafutása során. Ezek közül a legsikeresebb a Richard Pryor és Gene Wilder főszereplésével készült vígjáték, a Dutyi Dili egészen 2000-ig, a Horrorra akadva, avagy – Tudom kit ettél tavaly nyárson c. film elkészüléséig a legnagyobb bevételű film volt, amelyet afroamerikai származású rendezett. Első rendezése a Buck és a prédikátor volt, amelyben Harry Belafonte mellet maga játszotta a főszerepet.

Azokat a filmeket, amelyekben ő szerepelt, az ismertsége ellenére sem volt egyszerű bemutatni az Egyesült Államokban mindenhol – többnyire a déli államokban elutasították ezeket az alkotásokat a mozik, azoknak a stúdióknak a száma pedig meglehetősen limitált volt, amelyek hajlandóak voltak alkalmazni fekete színészeket. Ahol Poitier-t mégis alkalmazták, ott sem kaphatott mindenféle szerepeket, a romantikus jelenetektől például távol tartották őt.

A sok akadály ellenére a hol orvost, tanárt, detektívet megformáló Poitier-nek nagyon fontos szerepe volt abban az 50-es, 60-as években, hogy az amerikai társadalom egy jelentős része ne csak másodrangú emberként, szolgaként tekintsen a fekete emberekre, hanem akár értelmiségiként is. "Ez óriási felelősséggel járt. Én ezt elfogadtam, és úgy éltem, hogy megmutassam, mennyire tisztelem ezt a felelősséget" – nyilatkozta egy Oprah Winfreynek adott korábbi interjújában.

Sidney Poitierről nevezték el az amerikai filmakadémia tavaly nyílt Los Angeles-i múzeumának hatalmas előcsarnokát. Mint akkor Bill Kramer múzeumigazgató elmondta, a színész "humanitárius szolgálatai és úttörő művészi teljesítménye mindannyiunk számára inspirációt jelent".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!