szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Pennsylvaniai Egyetem vezetője viszont lemondott a hasonló botránya miatt.

Nem rúgják ki Claudine Gayt (kiemelt képünkiön), a Harvard Egyetem elnökét – közölte kedden az egyetem 13 fős igazgatótanácsa a BBC szerint.

Gay lemondását a múlt heti kongresszusi szereplése miatt követelte több mint 70 törvényhozó, főként republikánusok, arra hivatkozva, hogy nem adott egyértelmű választ arra, hogy ha diákok zsidók kiirtására szólítanak fel, akkor őket megbüntetik-e. A hétvégén azonban a tantestület közel 700 tagja levélben állt ki mellette. Kedden pedig az igazgatótanács is közölte, hogy megerősíti az elnökbe vetett bizalmát.

Pennsylvaniai Egyetem vezetője, Elizabeth Magill két nappal korábban közölte, hogy lemond, miután saját kongresszusi vallomása miatt hasonló visszhanggal kellett szembenéznie.

Liz Magill
Penn office of president

Gay Magill-lel és a Massachusetts Institute of Technology elnökével, Sally Kornbluth-tal együtt tanúskodott a képviselőház múlt heti, antiszemitizmusról szóló meghallgatásán.

Elise Stefanik republikánus kongresszusi képviselő a New York Times szerint azt kérdezte meg Magilltól a kongresszusi meghallgatáson, hogy "a zsidók elleni népirtásra való felhívás sérti a Penn szabályzatát vagy magatartási kódexét". Erre a jogász végzettségű elnök azt felelte, hogy a kérdés kontextus függő, de ha a felszólítás cselekvésbe csap át, az zaklatásnak minősülhet. "Tehát a válasz igen" - próbálta meg leegyszerűsíteni a republikánus képviselő Magill válaszát.

"Ezt mindig csak kontextus alapján lehet megítélni, képviselő asszony" - felelte a Pennsylvaniai Egyetem elnöke. Erre Stefanik felkiáltott: "Ez a mai vallomása? A zsidók elleni népirtásra való felszólítás a kontextustól függ?"

A republikánus képviselő kérdésére a Harvard elnöke, Gay azt válaszolta, hogy szerinte a zsidók kiirtására való felszólítások visszataszítóak, de ő is azt mondta, hogy a kontextustól függ, hogy ez a Harvard zaklatásra és gyűlöletbeszédre vonatkozó magatartási kódexének megsértését jelenti-e.

A Harvard egyetemi újságjának, a Crimson című lapnak adott interjújában nem sokkal később bocsánatot kért az egyetem elnöke.

Az egyetem igazgatótanácsa szerint Gaynek azonnal és egyértelműen el kellett volna ítélnie minden ilyen kijelentést, de kiemelték, hogy az elnök később bocsánatot kért a mulasztása miatt.

Ahogy arról korábban részletesen írtunk, az izraeli-palesztin háború kirobbanása óta az Egyesült Államok egyetemi kampuszain gyakoriak a palesztinbarát és az Izraelpárti tüntetések is, amelyek miatt iszlamofóbiával és antiszemitizmussal kapcsolatos aggályok is felmerültek már.

Hogyan lettek az egyetemek a legdurvább muszlim-zsidó összetűzések terepei Amerikában?

Az izraeli-palesztin háború megosztja az USA-ban élőket, ennek pedig az egyik leglátványosabb terepe az akadémiai világ, ahol tüntetéseken és nyilatkozat háborún túl fizikai atrocitások is előfordulnak. Amerikában a szólásszabadság olyan eszme, amelyet csak nagyon speciális esetekben lehet korlátozni, az egyetemektől most mégis minden oldal azt várná, hogy hallgattassa el az ellenfeleit.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!