szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy tízperces szünet után folytatódhatott az Annie Ernaux könyvéből adaptált darab, addig ellátták az ájultakat.

Szünetet kellett tartani egy londoni színházban játszott darab közben, mert több, főként férfi néző rosszul lett az abortuszjelenet miatt – írja a The Guardian.

Az Eline Arbo rendezte darab egy Annie Ernaux-könyv, az Évek adaptációja volt, amelyet a francia szerző egyik legfontosabb munkájának tartanak. A Nobel-díjas Ernaux könyveiben gyakran előkerülnek olyan témák, mint a nők reprodukciós jogaiért vívott küzdelem vagy a velük szembeni erőszak, a szexizmus, legnagyobbrészt a saját életéből merítve. És mint oly sok témát, az abortuszt sem kezeli tabuként: az egyik kisregényében, az Eseményben például a sajátját dolgozta fel, amit huszonéves egyetemistaként élt át. Ebből a kisregényből készült egy azonos című film is, amelyről itt írtunk kritikát, magával Ernaux-val pedig 2022 őszén készítettünk interjút, ez itt olvasható.

A szóban forgó kétórás színielőadást öt színész játssza, köztük a magyar felmenőkkel bíró Romola Garai, akik mindannyian a főhőst alakítják különböző életkorokban. 2022-ben Amszterdamban volt a premier, és nagy sikert aratott a kritikusok körében. Londonban ugyanakkor a premier előtti bemutatón nem volt osztatlan a lelkesedés, már ami a közönséget illeti: az abortuszjelenet hatására tíz perc szünetet kellett tartani, hogy a nézők összeszedjék magukat.

Egy férfi a nézőtéren elájult, és ki is kellett vinni a teremből. Itt csatlakozott hozzá több másik néző is, akik szintén rosszullétre panaszkodtak. Míg tartott a szünet, a beszámolók szerint a közönségből egy férfi azt kiabálta, hogy a jelenet „szégyen”, és hogy előzetesen nem figyelmeztették rá a nézőket. A színpadon álló színészek azonban ott helyben cáfolták ezt.

A The Guardian szerint az Almeida színház honlapján, a műsorfüzetben és a jegyvásárlóknak küldött e-mailekben is felhívták a figyelmet arra, hogy az előadás szexualitást, erőszakos szexuális kapcsolatot, abortuszt jelenít meg (azt ráadásul plasztikusan ábrázolja), és véres jeleneteket is tartalmaz. A színház közleményéből az derült ki, hogy a tízperces leállás közben a személyzet ellátta a segítségre szoruló nézőt, illetve három másikat is, és mindnyájan gyorsan magukhoz tértek. Ezután folytatódott az előadás.

A Nobel-díjas Annie Ernaux két különös szerelmi történetét olvashatjuk egy kötetben

„Gyerekoromban a bundákat, az estélyi ruhákat, a tengerparti villákat hittem fényűzésnek. Később azt gondoltam, a fényűzés az értelmiségi élet. Ma úgy látom, fényűzés az is, ha szenvedélyt élhetünk meg egy férfi vagy egy nő iránt.” Így vall a magyarra Szávai János fordításában megjelent kötet első kisregényében a szerző az 1988-1989-ben egy 38 éves nős, keleti diplomata iránt fellobbant szerelméről.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!