Horn Andrea
Horn Andrea
Tetszett a cikk?

Illúzió csupán, hogy a ballon alatt lángok lobognak.

Párizs 2024 - hírek
Száz év után újra Párizsban gyűlnek össze a világ legjobb sportolói, hogy 35 sportágban minél gyorsabban, erősebben és magasabbra jussanak. A július 26. és augusztus 11. között zajló játékok minden magyar érintettjéről és fontos híréről beszámolunk cikksorozatunkban.
Friss cikkek a témában

„Most először készítettek ilyen üstöt, most először repül az üst és most először fordul elő, hogy az olimpiai láng valójában nem tűz. Sok-sok dolgot csináltunk most először” – mondta Mathieu Lehanneur, a tervező, aki megálmodta a párizsi olimpia fáklyáját és kitalálta, hogy a „lángot” ballon emelje a magasba. Az alkotás a francia kreativitás, innováció és néha – őrület szellemét idézi meg.

A lángot április 16-án, a hagyomány szerint Olümpiában lobbantották fel, majd Görögországon belül 5 ezer kilométeren át vitték a kiválasztott szerencsések. Tizenegy nap után, Athénban kapták meg a párizsi szervezők, majd áthajóztak vele a Földközi-tengeren. Május 8-án érkezett meg Marseille-be, ahonnan futók ezreinek segítségével jutott el a fővárosba. Bár a nyitóünnepségen többek között az egykori klasszis futballista és nagyszerű edző, Zinedine Zidane, valamint a kétszeres olimpiai bajnok és 22-szeres Grand Slam-győztes teniszező, Rafael Nadal kezében is megfordult, az üstöt futásban háromszoros ötkarikás aranyérmes José-Marie Perec és a judósztár, Teddy Riner gyújtotta be – látszólag.

Begyújtani ugyanis nem volt mit. Az óriási, ezüst színű ballonról lógó, hat méter átmérőjű fém karikában nem lobog tűz, ami annak tűnik, az valójában vízpermet, amit alulról sárga színű LED-izzók világítanak meg.

És bár ahhoz a lánghoz valójában semmi köze, amelyet Olümpiából indítottak útra – azt egy kis lámpásban őrzik a ballontól kőhajításnyira –, a szervezők szerint ezt kell hivatalosan az olimpiai lángnak tekinteni.

Az olimpiai láng Párizs felett
AFP / Joel Saget

Hogy miért éppen ballon? Ezzel Joseph-Michel és Jacques-Étienne Montgolfier előtt tisztelegnek a szervezők, akik 1782-ben először reptettek hőlégballont, a következő évben pedig megtették az első irányított repülést ilyen eszközzel.

A lángot a Tuileriák kertjében lehet közelről megnézni regisztráció ellenében, de az időpontok gyorsan beteltek. Aki megelégszik azzal, hogy kicsit távolabbról csodálja, az a Louvre udvarából is megteheti. Az egyébként is sokszor zsúfolt térre a ballon látványa rengeteg embert vonz. Sokan sötétedéskor érkeznek, hogy láthassák, amint jó idő esetén a levegőbe emelkedik.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!