szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A PISA-eredmények és a jogállamiság szoros kapcsolatát mutatta ki egy friss tanulmány. Magyarországon mindkét érték romlott.

A diktatúrák és a humán fejlesztés címmel jelent meg Polónyi István tanulmánya a Világpolitika és Közgazdaságtan folyóiratban. Ebben a közgazdász, oktatáskutató a PISA-mérések és az úgynevezett humánfejlettség-index (HDI) értékeit vetette össze az országok kormányzásának autokratizmusával. Ez utóbbi mutatóhoz a tanulmány a Világbank jogállamiság indexének, valamint az EIU (Economist Intelligence Unit) demokrácia indexének sztenderdjei szerint mért értékeket vette alapul. (A pontos módszertant itt lehet tanulmányozni.)

A PISA-mérésben részt vevő országok között halmazán vizsgálva 2006 és 2022 között igen markáns korreláció talált Polónyi a jogállamiság és a HDI indexek, valamint a jogállamiság és a PISA szövegértés eredményei között.

Magyarországra nézve külön is megállapítja, hogy a demokráciamutatók romlása együtt mozog a PISA olvasási és a HDI mutató szerinti országrangsorban elért helyezések romlásával. „Magyarul: a hazai demokrácia romlásával romlik mind az iskolai teljesítményben, mind a humánfejlettség-mutatóban elért helyezésünk az országok között.”

Az EIU 167 országra adja meg a Demokrácia Indexet, Magyarország 167 ország között 2006-ban még a 38., 2022-ben viszont már csak az 56. helyen állt – emlékeztet Polónyi. A közép-európai posztszocialista országok között tekintve Magyarország 2006-ban Csehország után a legjobb helyezésen állt, de ma már csak Romániát előzi meg, azt is csak minimálisan.

A magyar PISA-eredmények 2010 óta először romlottak, néhány éve pedig egy igen alacsony szinten stagnálnak, a helyezésünk pedig ingadozva romlik.

Polónyi a bevezetőben utal arra: nem ritkán hallani azt a véleményt, hogy az autokráciában – vagy a távol-keleti országokban – jobb az iskolai teljesítmény. „És ez látszólag valóban így van, mivel a PISA szövegértés eredmények élén 2015-ben Szingapúr, 2018-ban Kína és Szingapúr, 2022-ben Szingapúr állt. (Bár érdemes azonnal hozzátenni, hogy mindvégig többségben voltak a demokráciák például az első tíz helyezett között).” A tanulmány arra végül nem válaszol egyértelműen, hogy az említett autokratikus országok jó eredménye mire vezethető vissza.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!