Kerületmustra: A magaslati merevedés és az anyagmentes belassulás utcáin

Terézvárosra zúdul a szeretet, a Nagykörút vidékének kocsmái, kávézói, pékségei feszt buzognak, arrébb, az Andrássy úton közben ámuldozva szédelegnek el a turisták egészen a Hősök teréig. Van viszont egy négy háztömbnyi tér, mely a kerület többi részéhez képest mindig a radar alatt marad, pedig fikarcnyit sem kisebb élmény az utcáit róni. Benne két, egymástól gyökeresen eltérő világ ütközik össze, melyek határán egymás markába csap az infantilis vihogás és a bukolikus merengés.





Duma Aktuál: Hamarosan jön a Nyugdíjas-Tinder

2050-re minden eddiginél több időskorú ember lesz Európában. A Duma Aktuál humoristái Litkai Gergely vezetésével összeszedik, mi minden következhet ebből. Lehet, hogy addigra már csak lottón lehet nyugdíjhoz jutni. Jön a Life Long Working, és a „Gyere haza, fiatal!" után a „Menj innen, idős!". Valamint, mivel tovább élünk, piacra dobják a Nyugdíjas-Tindert, csak éppen sokkal nagyobb betűmérettel. Azt is megtudhatjuk, miért lesz jó a litván férfiaknak és a máltai nőknek.


Mégis, minek a nevében kezdjük cenzúrázni százéves könyvek kényelmetlenné vált részeit?

Az angolszász világban terjedő könyvátdolgozási hullám Agatha Christie és Ian Fleming művei mellett Roald Dahl Magyarországon is népszerű regényeit is elérte. Miért nem jó, ha a gyerekolvasókat burokban tartjuk? – erről, valamint az átszerkesztések következményeiről, a választás szabadságáról beszéltünk gyermek- és ifjúsági irodalmat jól ismerő szakértőkkel.










Szél Dávid kamaszokról, megértésről és elfogadásról – 4. rész: Van-e olyan, hogy "normális kamasz"?

Szél Dávid, több sikeres könyv gyakorló pszichológus szerzője ezúttal a zűrzavaros kamaszkort és a hozzá kapcsolódó megosztó témákat vizsgálja. Ír a család szükségszerű átalakulásáról, a kamaszok magánéletéről, arról, hogy mennyire és mikor van szüksége egy kamasznak a szülőre, meddig terjed a kamasz felelőssége, és hol kezdődik a szülőé, vagy hogy mi az, amiben a tudatosság, és mi az, amiben a tiltás a célravezető. Arra is rávilágít, hogy a kamaszkorba tényleg nagyon sok minden belefér, a lényeg pedig a szülő-gyerek kapcsolat, a kamaszok megértése és elfogadása. A Tabuk és dilemmák a kamaszok nevelésében című könyvet, melyből több részletet is közlünk, a HVG Könyvek adja ki.