Népességcsökkenést regisztráltak Kínában
A távol-keleti ország lakossága 850 ezer emberrel számlált kevesebbet 2022 végén, mint egy évvel azelőtt.
A távol-keleti ország lakossága 850 ezer emberrel számlált kevesebbet 2022 végén, mint egy évvel azelőtt.
A globalizáció és a szabadkereskedelem helyett a befelé fordulásról, a nacionalizmusról és persze a háborúról szólt az elmúlt év – csupa olyasmiről, ami a hétfőn kezdődő Világgazdasági Fórum antitézise. A Covid miatt megszakadt ellátási láncok továbbra sem épültek teljesen vissza, és az USA protekcionista fordulata miatt lehet, hogy nem is fognak. Csak pár napon múlt, hogy a magángéppel érkező vendégsereget ne zöldellő pályák fogadják a svájci síparadicsomban. Minden azt üzeni a milliárdosdzsembori vendégseregének, hogy változás kell.
A magas energiaárak nemcsak az európai polgárok életét nehezítik meg, de egész iparágak kerülhetnek padlóra, miközben az USA, Kína és más országok magukhoz vonzzák az új ipari beruházásokat – vázolta fel a helyzetet Thierry Breton.
A héliumot növekvő mértékben igényli a modern orvostudomány, az ipar és az olyan csúcstechnológia megoldások, mint a részecskegyorsítók, különböző lézerberendezések, kvantumszámítógépek, képalkotó orvosi eszközök, műholdak, űrhajók, vagy épp kutatószondák. A legnagyobb mennyiség az orvosdiagnosztikai MRI készülékek működtetéséhez és hűtéséhez szükséges, amely az összes héliumfelhasználás körülbelül harmada. Mindeközben épp egy újabb héliumválság közepén ülünk.
A digitális forradalom korában Magyarországon továbbra is a készpénzes fizetés a legnépszerűbb. Ez a ragaszkodás a pénzromlásról is árulkodik. HVG-ténytár.
62-ről 64-re kívánja emelni Emmanuel Macron francia elnök a nyugdíjkorhatárt, de ezt a szakszervezetek nem fogadják el: nagyszabású tiltakozást terveznek csütörtökre, amikor sztrájkokkal és tüntetésekkel fejezik ki felháborodásukat.
Az amerikai gyorsétterem-óriás az orosz-ukrán háborúra hivatkozva vonult ki a közép-ázsiai országból.
Ha piaci logika alapján nem megy, a bankoknál bevált technikákkal próbálja a külföldi szereplők egy részének kiszorításával nemzeti kézbe venni a kormány a biztosítási piac felét.
Szlovákia is különadót vetett ki az olajtársaságra, és eredetileg 70 százalékos mértékről volt szó, ez csökkent 55-re, de az olajcégek szerint ez is túlzó.
A magyar lakosság 71 százaléka érzi úgy egy friss felmérés szerint, hogy romlott az anyagi helyzete, aki csak teheti, igyekszik tartalékolni.
Az utóbbi két évben a világ nagyjából 42 billió dollárnyi vagyont termelt ki. Ennek közel kétharmada a leggazdagabb egy százaléknál landolt.
Rekordokat döntenek Magyarországon a külföldi beruházások – a kormány rekord sok munkahelyteremtő támogatást oszt ki ezekre, 2021-ben összesen 250 milliárd forintot. Újabban a beruházó multiknak már munkahelyet sem kell teremteniük a pénzért cserébe.
Sokba kerül a spórolás, pedig ezt követelte a kormány minden intézménytől.
Az ársapka betett a zsíros kenyérnek. Az infláció nem kíméli a szegényeket.
Horvátország január elsején csatlakozott az euróövezethez, és miután lejárt a kéthetes átmeneti időszak, vasárnaptól már csak euróban lehet fizetni az országban. A Horvát Nemzeti Bank elárulta, mi lesz a bedarált kuna érmékkel.
Regionális középhatalom helyett nagyhatalom lettünk - inflációban. Elzavarták a Gazdasági Versenyhivatalt a Vodafone-biznisz környékéről, lázadnak a debreceni lakosok a városba tervezett akkumulátorgyár ellen. Ukránok vinnék a Dunaferrt, Habony Árpád kaszinózni kezdett. Ez a hvg.hu heti gazdasági összefoglalója.
A Mol Tiborcz István és Jellniek Dániel egy-egy érdekeltségével közösen vásárol többségi befolyást az energiaipari cégben.
Magas költségekkel, munkaerőhiánnyal és a kormányzati támogatás elmaradásával küzdenek a tömegközlekedési vállalatok. Az önkormányzatoknál az idei működés feltételei sem látszanak, de az állami MÁV–Volánbusz is bajban van.
Összesen 56 milliárd forintnyi vissza nem térítendő turisztikai támogatást von vissza a kormány 41 fejlesztéstől. Meglepő módon a kormány kedvenc vállalkozói is az érintettek között vannak.
Nem spórolt a nagy szavakkal Orbán Viktor, amikor a gazdaságunkról beszélt: Az EU azt gondolja, hogy Magyarországot gazdaságilag sarokba lehet szorítani, de ez nemhogy nem igaz, „boldogulunk mi nélkülük is", mert „a magyar gazdaság, köszöni szépen, jól van”. Ellenőriztük, mi igaz a miniszterelnök állításaiból.