szerző:
EUrologus
Tetszett a cikk?

Az EP elfogadta az EU új hétéves egészségügyi programját, amelynek célja, hogy a tagállami egészségügyi rendszerek jobban állják a jövőbeli válsághelyzeteket és világjárványokat.

Az EU azért erősíti meg egészségügyi programját, hogy jobban felvértezze az Uniót és a tagállami egészségügyi rendszereket a határokon átterjedő egészségügyi veszélyekkel szemben. Ez nemcsak járványhelyzetekben segít majd, hanem más, régóta fennálló problémáknak, például a népesség elöregedésének és az egészségi egyenlőtlenségeknek a kezelésében is. A program keretköltségvetése 5,1 milliárd euró.

Az új uniós egészségügyi cselekvési program (EU4Health, azaz „az EU az egészségügyért”) a tagállamok szakpolitikai törekvéseit egészíti ki, vagyis nem fenyegeti a nemzeti hatásköröket. Az Unió azokon a területeken kíván nagyobb szerepet vállalni az egészségügyben, ahol az uniós szintű közbenjárás egyértelműen hasznos. Legfőképpen azzal kívánja erősíteni a nemzeti ellátórendszereket, hogy segíti a tagállamok munkájának összehangolását és az adatmegosztást, valamint elérhetőbbé és megfizethetőbbé teszi a gyógyszereket és az orvosi eszközöket.

A program többek között a közös európai egészségügyi adattér létrehozásával az egészségügy digitalizálása terén is előrelép. Támogatja a mentális egészség javítását, a rák elleni küzdelmet, és a színvonalas egészségügyi ellátáshoz való hozzáférés javítását többek között a szexuális és reproduktív egészség terén.

A vitában az állásfoglalás előterjesztője, a néppárti Cristian-Silviu Busoi azt mondta, hogy az emberek bátrabb beruházásokat várnak a hosszútávú stratégiai kihívások kezelések érdekében.

Ez az eszköz ösztönzi a tagállamokat, hogy többet ruházzanak be az egészségügyükbe, ezáltal EU-szerte javítani lehet az egészségügyhöz való hozzáférést. Ugyancsak fontos elemnek nevezte, hogy vissza kell vonzani a gyógyszergyártást az EU-ba.

A szintén román, de a liberális frakcióban politizáló Nicolae Stefanuta azt mondta, hogy

Belgiumban a covidos betegek túlélési rátája az intenzív ellátásban 67 százalék, viszont Nagyszebenben 25 százalék – ezen kell változtatni.

Elhangzott az is, hogy minden egyes, a közegészségügybe befektetett euró 14 eurót hoz az ágazatba. A hatékonyság növelésének fontosságáról beszélt a francia Michéle Rivasi, aki szerint ha nem eredményes az EU, akkor nem kell csodálkozni azon, hogy egyes országok máshol keresik például az oltásokat. A konzervatív frakció részéről Joanna Kopcinska azt mondta, hogy támogatják ezt az állásfoglalást, de felhívta a figyelmet arra, hogy nem szabad beavatkozni a tagállamok jogköreibe.

Néha a háború megnyerése érdekében csatát kell veszítenünk

- tette hozzá. Hasonló állásponton volt az immáron függetlenként felszólaló fideszes Tóth Edina, aki szerint ez a program lehetőséget biztosít arra, hogy az EU levonja a szükséges tanulságokat. Arról is beszélt, hogy a hatékony fellépés érdekében a koordinációt meg kell erősíteni, de a tagállamok hatáskörét tiszteletben kell tartani.

Nem szabad engednünk, hogy kudarcba fuladt vakcinabeszerzéshez hasonló lassúság jellemezze e program végrehajtását. Fontos, hogy hatékonyan járjunk el annak érdekében, hogy támogassuk az egészségügyi és az ellátórendszerek szükséges általakítását, a rákellenes küzdelmet, a gyógyszerhiány okozta problémák kezelését és a digitális egészségügy fejlesztését

- mondta Tóth Edina.

Egy másik magyar képviselő, az MSZP-s Ujhelyi István történelminek nevezte ezt a programot, mert immáron tizenkétszer több pénz jut a közös egészségügyre az EU-ban, mint az előző hét éves időszakban. A Parlament óriási többséggel, 631 szavazattal, 32 ellenében és 34 tartózkodás mellett fogadta el a tagállamokkal kötött erről szóló elvi megállapodást.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!