Az újságírókat védeni kell - jogállami vitát folytattak a tagállamok

Jogállamiságról, brexitről, az Európa jövőjéről szóló konferenciáról és a második negyedévre várható vakcinaszállítmányokról volt szó az európaügyi miniszterek tanácskozásán.

Az újságírókat védeni kell - jogállami vitát folytattak a tagállamok

Újabb öt tagállam éves jogállamisági jelentését vizsgálták meg az európaügyi miniszterek. Ezúttal Görögország, Franciaország, Németország, Írország és Spanyolország került napirendre. Ana Zacarias, a soros elnökséget betöltő Portugália európai ügyekért felelős államtitkára azt mondta, hogy

nagyon érdekes és fontos vita volt, beszéltünk a kihívásokról, nehézségekről és a jó gyakorlatokról is, legyen szó akár az igazságszolgáltásról, a sajtó- és szólásszabadságról vagy a civil szféra helyzetéről.

Ennél a témánál Didier Reynders, igazságügyi biztos szóba hozta az április 9-én meggyilkolt görög bűnügyi újságíró esetét és jelezte, hogy

minden tagállamnak kötelessége az újságírók biztonságát garantálni és megvédeni őket a fenyegetésekkel szemben.

Téma volt az EU és az Egyesült Királyság jövőbeni partnersége is, amelyre vonatkozóan egy ideiglenes megállapodás van érvényben és ennek a hónapnak a végéig kell elvégezni mind a 24 hivatalos nyelven a dokumentum jogász-nyelvészi felülvizsgálatát. A helyzet nehezíti, hogy március elején a brit kormány kijelentette, hogy egyoldalúan késlelteti az Írországról/Észak-Írországról szóló jegyzőkönyv teljes alkalmazását. Emiatt március 15-én az EU kötelezettségszegési eljárást indított, a tárgyalások folyamatosak – ezekről adott áttekintés Maros Sefcovic, az Európai Bizottság egyik alelnöke.

A vakcinahelyzetet áttekinve szintén Sefcovic biztos volt az, aki összegezte az adatokat, eszerint eddig több mint 100 millió európai kapott már oltást, közülük 27 millióan már a második oltást is felvették. A várakozások szerint ebben a negyedévben, június végéig 355 millió adag oltásra számíthatnak a tagállamok. Szó esett a pandémia kapcsán az EU koordinációs feladatairól, hiszen néhány tagállam már az óvatos nyitás fázisában van, másoknál azonban még érvényben vannak a szigorítások.

A tagállamok üdvözölték, hogy az Európai Bizottság elindította azt az új online platformot, amely lehetőséget nyújt az európaiaknak, hogy bekapcsolódjanak a Konferencia Európa Jövőjéről elnevezésű eseménysorozatba. (Erről itt írtunk bővebben.) Ana Zacarias elmondta, hogy a honlap élesítésétől számított 24 órán belül már háromezer résztvevő jelezte érdeklődését és több mint 100 eseményt regisztráltak.