szerző:
EUrologus
Tetszett a cikk?

A Nova Kahovka-i gát felrobbantásával, annak humanitárius és környezeti következményeivel foglalkozott az Európai Parlament. A vitában a képviselők nagy része Ukrajna mielőbbi NATO- és EU-csatlakozását sürgette, de volt, aki azt javasolta, hogy nevezzék át az EU-t Ukrán Uniónak. A Fidesz szerint a békével ez a tragédia is elkerülhető lett volna.

A soros svéd elnökség nevében Jessika Roswall Európa-ügyi miniszter elmondta, hogy Ukrajna esetében a cél az EU-tagság, de ez a folyamat még reformokat igényel. Kijelentette, hogy az unió támogatja Volodimir Zelenszkij elnök békejavaslatát, mert

senki sem akarja jobban a békét, mint az ukránok, függetlenségük és területi épségük tiszteletben tartása mellett.

Anna Fotyga, az Európai Konzervatívok és Reformerek külügyi koordinátora kifejtette, hogy

a Nova Kahkova-gát felrobbantása az Orosz Föderáció ismét gonosz arcát mutatja.

A lengyel kormánypárti politikus kijelentette, hogy mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy Ukrajna mielőbb csatlakozzon a NATO-hoz és az EU-hoz.

Nem csak az ő biztonságukról van szó, hanem mindannyiunk biztonságáról

– tette hozzá Fotyga. Heidi Hautala zöldpárti képviselő úgy fogalmazott, hogy a gát felrobbantásával Oroszország nemcsak az ukránok elleni népirtó politikáját folytatja, hanem ökocídiumot is követ el. Más véleményen volt Milan Uhrik szlovák szélsőjobboldali képviselő, aki szerint az európai politikát az Egyesült Államok és az amerikai érdek irányítja.

Minden nap az ukránok gondjaival foglalkoznak, ha kinyitom az irodai szekrényemet, Zelenszkij ugrik ki belőle, nevezzük inkább Ukrán Uniónak az EU-t

– fakadt ki Uhrik képviselő. Gyöngyösi Márton, a Jobbik politikusa szerint Oroszország legyőzése után Ukrajnát Európa ugyanúgy fogja támogatni az újjáépítésben, mint az önvédelemben.

A harcterek borzalmait megélt férfiakat, megerőszakolt nőket, árván maradt gyermekeket, vagyis traumát hordozó emberek millióit kell majd segítenünk, hogy fel tudják majd dolgozni azt, amin keresztülmentek, hogy aztán utána egy európai, demokratikus társadalmat tudjanak felépíteni, hiszen ez az euroatlanti csatlakozásnak az egyik fontos feltétele.

– állapította meg Gyöngyösi. Bár a vitában a Fidesz nem kért szót, képviselőjük, Bocskor Andrea közleményben reagált a témára.

Mi, magyarok, együttérzünk a sorscsapást elszenvedőkkel. Magyarország – az alaptalan vádakkal ellentétben – ismét elsők közt sietett az árvíz sújtotta ukrán lakosság megsegítésére. Magyarország a kezdetektől kiáll Ukrajna területi integritása és szuverenitása mellett, elítéli az orosz agressziót és minden olyan cselekedetet, amely emberek millióinak okoz szenvedést. Mi továbbra is a béke pártján állunk, mivel a békével ez a tragédia is elkerülhető lett volna!

– hangsúlyozta Bocskor Andrea a katasztrófa kapcsán.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!