szerző:
EUrologus
Tetszett a cikk?

A Európai Parlament képviselői több uniós szintű felügyeletet és hatékonyabb erőfeszítéseket szeretnének annak érdekében, hogy Moszkva ne tudja megkerülni az EU korlátozó intézkedéseit. A Fidesz ezzel nem ért egyet.

Az EP csütörtökön elfogadott állásfoglalásában aggodalmának ad hangot az Oroszországgal szembeni uniós szankciórendszerben meglévő kiskapuk miatt.

A képviselők rámutatnak arra, hogy Oroszország képes kijátszani olyan intézkedéseket, mint például az uniós tagállamok által bevezetett olajra vonatkozó szankciók keretében bevezetett árplafon, valamint az úgynevezett árplafon-koalíció. Az elfogadott szöveg azt is megjegyzi, hogy az orosz olaj felhasználásával készült kőolajtermékek uniós importja olyan országokból, mint India, ugrásszerűen megnőtt, ami lényegében kiskaput jelent a Kreml olajának az EU-ba való bejutásához. Az EP-képviselők azt is kiemelik, hogy a kritikus nyugati alkatrészek olyan országokon keresztül jutnak el Oroszországba, mint Kína, Törökország, az Egyesült Arab Emírségek, Kazahsztán, Kirgizisztán és Szerbia. A képviselők mély aggodalmukat fejezik ki a szankciókkal sújtott, háborús szempontból kritikus áruknak EU-tagállamok és Moszkva közti kereskedelme miatt, valamint az olyan jelentések miatt, amelyek szerint olyan országok, mint Azerbajdzsán, orosz gázt fehérítenek az EU-ba irányuló exportra.

A szöveg azt is kiemeli, hogy az Európai Unió továbbra is az orosz fosszilis tüzelőanyag egyik legnagyobb vásárlója a vezetékes gáz és LNG importja, valamint a kőolaj és olajtermékek importtilalma alóli számos kivétel miatt.

A képviselők felszólítják az EU-t és tagállamait, hogy erősítsék meg és központosítsák a szankciók végrehajtásának uniós szintű felügyeletét, valamint dolgozzanak ki egy mechanizmust a szankciók kijátszásának megelőzésére és ellenőrzésére. Felszólítják továbbá az EU-t, hogy erősítse meg az orosz olajexportra vonatkozó szankciók végrehajtásának koordinációját, zárja le megfelelően az EU piacát az orosz fosszilis tüzelőanyagok előtt, és szabjon ki szankciókat az összes nagy orosz olajipari vállalat, a Gazprombank, leányvállalataik, valamint igazgatótanácsaik és vezetőségük ellen.

A jelentés nem nyerte el a Fidesz frakciójának a tetszését. Az EUrologushoz eljuttatott közleményük szerint a dokumentum

világosan mutatja, hogy az Európai Unió által kiszabott szankciók többet ártanak az Európai Uniónak és tagállamainak, mint a szankciók alá vont Oroszország gazdaságának.

A fideszesek szerint minden további szankció veszélybe sodorná több tagállam – köztük Magyarország – energiaellátását, ellehetetlenítené a rezsicsökkentést és Európa egészének gazdaságára káros.

Mi több, őrült javaslatnak nevezik az orosz energiacégekkel és a Roszatommal való együttműködés teljes körű felszámolását, valamint az orosz nukleáris fűtőanyagok és technológia behozatalának tilalmát.

„Ezen káros, az európai baloldal és a magyar dollárbaloldal által támogatott javaslatok uniós országok biztonságos energiaellátását ellehetetlenítené, továbbá rendkívül negatív következményekkel járna a tagállamok gazdaságára. Felháborító, hogy a magyar dollárbaloldal EP-képviselői a javaslat támogatásával ismét a rezsicsökkentést ellehetetlenítő intézkedések mellett teszik le voksukat" – szögezi le a közlemény.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!