Tetszett a cikk?

Ötven bázisponttal 11,00 százalékra csökkentette a jegybanki alapkamatot hétfői ülésén a Monetáris Tanács. Elemzők szerint nem lesz jelentős hatása a kamatcsökkentésnek. Járai Zsigmond jegybankelnök úgy véli, hogy a befektetőknek a kisebb kamatprémium is megfelel.

A piac 25 bázispontos kamatcsökkentést várt. A testület állásfoglalásában a kamatdöntést az utóbbi hónapok kedvező folyamataival indokolta. Nőtt a befektetők kockázatvállalási hajlandósága, a hazai infláció túljutott a tetőpontján, a növekedés szerkezete pedig a belföldi keresleti nyomás szempontjából kedvezőbb a tavalyinál - fogalmaz a közlemény.



A tanács legutóbb május 4-i hatállyal csökkentette 50 bázisponttal 11,50 százalékra a jegybanki alapkamatot.



Megemelt inflációs előrejelzés



Az MNB 2004 decemberére 0,1 százalékponttal 6,1 százalékra, a jövő év végére 0,4 százalékponttal 4,4 százalékra emelte inflációs prognózisát a hétfőn kiadott előrejelzés szerint. Az idei éves átlagos inflációra a jegybanki előrejelzés változatlanul 6,9 százalék, a jövő évit 0,2 százalékponttal 4,5 százalékra emelte az MNB.



A prognózis szerint a GDP 2004-ben 3,8 százalékkal, jövőre 3,6 százalékkal nő. Korábban mindkét évre 3,4 százalékos GDP-növekedést prognosztizált a jegybank. A folyó fizetési mérleg hiánya az idén elérheti a GDP 8,8 százalékát, szemben a májusban jelzett 8,3 százalékkal. Jövőre 8 százalék lehet a folyó deficit, míg korábban 7,1 százalékot várt a jegybank. Az államháztartás idei és jövő évi várható hiányát 0,1 százalékponttal emelte az MNB, a GDP 5,4, illetve 4,9 százalékára.



Nem lesz jelentős hatása a kamatcsökkentésnek



Pintér András, az Inter-Európa Bank Rt. elemzője szerint a piac 25 bázispontos csökkentést várt. Az elemző szerint a csökkentés mértéke azt mutatja, hogy a jegybank a makrogazdasági mutatókon túl - ellentétben a kommunikációjával - mégis komolyan figyeli a forint árfolyamának változását is. Pintér szerint a kamatcsökkentés hatására az állampapírpiacokon csökkennek a hozamok, a forintpiacon azonban nem lesznek nagy mozgások. Hozzátette: enyhe forintgyengülés elképzelhető, ez azonban nem lesz drasztikus. Az elemző szerint 248-250 forintos szinten stabilizálódik az euró.



Az MNB által szintén hétfőn nyilvánosságra hozott inflációs előrejelzéssel kapcsolatban úgy fogalmazott: a májusban közölt prognózisokhoz képest módosított várakozások jelentősen nem befolyásolják a piacot, mivel az már eddig is sokkal pesszimistább volt a jegybanknál.



Réczey Zoltán, a Buda-Cash Brókerház Rt. elemzője szerint a várakozásoknál jelentősebb mértékű kamatvágás azt tükrözi, hogy a jegybank kedvezően ítéli meg a gazdasági folyamatokat. Szerinte ennek nem mond ellent az a tény, hogy legfrissebb inflációs jelentésében az MNB megemelte a folyó fizetési mérleg idei hiányára vonatkozó előrejelzését a GDP 8,3 százalékáról 8,8 százalékra és az államháztartás deficitjét 0,1 százalékponttal 5,4 százalékra.



Erősödött a forint a kamatcsökkentés után



A bankközi devizapiacokon hétfőn délután 247,70/90 forinton jegyezték az eurót, mintegy 40 fillérrel lejjebb a pénteki 248,10/20 forintos kurzusnál. A forint 12,24 százalékon állt az ingadozási sáv erősoldalán, 12 bázisponttal erősebben a pénteki helyzeténél.



A kamatdöntés 14 órai bejelentése előtt 247,80/248,00 forinton jegyezték az eurót, a közlés után 248,70/90 forint/euróra gyengült a forint német és osztrák bankok forinteladása nyomán. Kis idő múlva azonban ismét a vásárlás került túlsúlyba, s a forint 247,25 forint/eurós kurzusig erősödött.



A piacon arra számítanak, hogy a forint átmenetileg ismét megközelítheti a 246 forint/eurós szintet, de ennek tartóssága a Pénzügyminisztérium kedden megjelenő államháztartási hiány prognózisától függ. A kurzus 246,50 és 250,50 forint között várható a hét második felében - mondják kereskedők.



Járai: a befektetőknek a kisebb kamatprémium is megfelel



A nemzetközi pénzpiacok alakulása nyomán a befektetők kisebb forint kamatprémiummal is elégedettek lesznek - mondta Járai Zsigmond, a jegybank elnöke a kamatcsökkentés után. "Nem tartjuk rózsásnak a magyar gazdaság egyensúlyi állapotát, ezért emeltük a folyó fizetési mérleg GDP arányos deficitjére vonatkozó 2004-es előrejelzést 8,3 százalékról 8,8 százalékra, és az államháztartás ESA alapon képzett GDP arányos hiányát 5,3 százalékról 5,4 százalékra" - mondta a jegybank elnöke. (MTI)
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!