Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Az elmúlt évek árfolyamveszteségei tömegével hajtották el a kisbefektetőket a svájci tőzsdéről. A Zürichi Egyetem tanulmánya szerint az elmúlt négy évben 600 ezerrel csökkent a magánbefektetők száma.
A lakosságnak mindössze egyötöde, már csak 1,08 millióan tartanak részvényt portfóliójukban. Két évvel ezelőtt a lakosságnak még negyede volt részvénytulajdonos, a tőzsdei csúcs idején, négy évvel ezelőtt pedig a lakosság harmada rendelkezett részvénybefektetéssel. Amilyen gyorsan felszálltak a kisbefektetők a tőzsdei vonatra a kilencvenes évek végén, olyan gyorsan le is szálltak róla az elmúlt években. A fordulatot az internetes ágazati buborék kipukkanása okozta.
A tőzsdei kivonulás után a részvénybefektetésre szánt összeget a befektetők 73 százaléka svájci belföldi értékpapírokban helyezte el. Európai értékpapírokat 14 százalékuk, amerikaiakat pedig 9 százalékuk választott. A megkérdezettek 48 százalékának kizárólag svájci papírokban feküdt a befektetése. Egy átlagos befektető vagyonának 30 százalékát helyezi el részvényben és három különböző vállalat papírjait tartja birtokában, ami nem igazán nevezhető kockázatcsökkentő terítésnek.
Az elmúlt két évben gyökeresen megváltozott a magánbefektetők magatartása. Míg 2002-ben még nagyvállalati papírok alkották a portfólió háromnegyedét, mára arányuk 45 százalékra csökkent. Az egykor biztonságos befektetésnek tekintett blue-chip papírok egyértelműen veszítettek fényükből.
Ennek oka egyes nagyvállalatok, mint például a Credit Suisse Group, vagy a Zurich Financial Services által elszenvedett óriási veszteség, illetve néhány jól ismert cég, például a Swissair vagy az Enron körül kialakult botrány volt, ami alaposan megingatta a magánbefektetők bizalmát. A kis- és középvállalatok részvényei azonban nyertesként kerültek ki az ügyből, mivel papírjaik az átlagos lakossági portfólió 43 százalékát adják, szemben a korábbi 19 százalékos aránnyal.
A tőzsdei hossz 2003. márciusi beindulása óta az átlagos portfólióérték is emelkedett. A befektetőknek több mint a fele nyereséget ért el 2003-ban, 27 százalékuk viszont veszteségről számolt be. 2001-ben a magánbefektetőknek még a fele szenvedett el veszteséget értékpapír-befektetései után és csak egyharmaduk ért el nyereséget.
A magánbefektetések átlagos hozama 2003-ban 4 százalék körül volt, miközben az SMI piaci index 19 százalékkal erősödött. A magánbefektetők döntései tehát nem a legjobb hatékonysággal igazodtak a piac által nyújtott lehetőségekhez. A 2001-es 10 százalékos átlagos veszteséghez képest azonban még ez is szép eredménynek számít.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
Már a Szijjártó-libling akkugyáraknak sem jut az egyedi állami támogatásokból. Az Állami Számvevőszék súlyos kritikákat fogalmazott meg e rendszerrel szemben, mert nem szolgálja a gazdaság érdekeit.
A zilált múltú vállalatot rendre megtalálják környezetvédők, politikusok és piacfelügyeletek.
Egészen hihetetlennek tűnő hírek, melyekről kiderült, hogy igazak. Hihető átverések. Mindkét fajtából jutott bőven az elmúlt hetekben a közösségi oldalakra.