Tetszett a cikk?

Infláció feletti áremelkedést várnak az ingatlanfejlesztők a következő 8-10 hónapra az építőanyagoknál. Mivel a telített újlakás-piac már nem bírja el a további drágítást, így a pluszköltségnek csak egy kisebb részét építhetik be az árba.

Jövőre 6-7 százalékos, vagyis a tervezett inflációt meghaladó mértékű áremelkedésre számítanak a hazai ingatlanfejlesztők az építőanyagoknál. Az építési telkekkel kapcsolatban még magasabb, 8 százalékos drágulást várnak, és az építési-szerelési tevékenységnél is 6 százalékos emelkedést vetítenek előre. Ezek öszszességében kínálati áraik emelésére késztethetik őket, ám vélhetően ezt nem teljesen hárítják át a vevőkre, mert a túlkínálat miatt már így is eladási gondokkal küszködnek - írja a Világgazdaság.

Egyre nehezebb helyzetbe kerülnek a fejlesztők. A lakásoknál az érvényesíthető árnövekedés alacsony, ráadásul csökkenő tendenciát mutat, a felhasználandó építőanyagoknál, illetve a fejlesztők által igénybe vett külső szolgáltatásoknál erőteljes drágulást kénytelenek elszenvedni - mondta a Világgazdaságnak a GKI Gazdaságkutató Rt. munkatársa.

Nem nagyon nyugtathatja meg a fejlesztőket az sem, hogy a lakossági kereslet csökken. A GKI szerint a tavalyi harmadik negyedévi, 58 ezer háztartáshoz képest az idei utolsó előtti negyedévben csak 46 ezer háztartás készült lakásépítésre, -vásárlásra vagy -felújításra. A megkezdett projekteket ugyanis többnyire szeretnék befejezni, még akkor is, ha tudják: jelentősen megnyúlhat az értékesítési idő - tette hozzá.

"Cégünk ugyan méreténél és hátterénél fogva jóval előnyösebb helyzetben van, mint sok vidéki és budapesti fejlesztő, de  ugyanúgy kellemetlenül érinti az építőanyagok drágulása, mint minden érdekelt vállalatot – idézi a lap Mátyásné Benkő Erikát, a Vegyépszer csoporthoz tartozó Paskál Park Rt. vezérigazgatóját. A beruházó nem szándékozik emelni az árain,a vezérigazgató szerint saját eredményük terhére, illetve átszervezéssel igyekeznek megoldani ezt a problémát.

A lakásépítés nettó költségei az elmúlt négy évben folyamatosan növekedtek - állítja a Központi Statisztikai Hivatal a nemrég nyilvánosságra hozott összefoglalójában. Emelkedtek a bér- és az anyagköltségek, de 2001 második negyedétől a lakásépítési költségekben a bérköltségek emelkedésének van nagyobb szerepe.

 

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Terjeszkedik a Wienerberger

Az osztrák Wienerberger építőanyag-gyártó tovább akar terjeszkedni kelet felé, két-három éve alatt felszámolandó néhány fehér foltot a térképén. A legközelebbi célpont Ukrajna és Bulgária.

hvg.hu Gazdaság

Nagy hozamot ígérnek a romániai ingatlanbefektetések

A romániai, köztük az erdélyi ingatlanbefektetések már rövid távon is jelentős hasznot hozhatnak a befektetőknek - mondta Czibere Ilona, a Mitropa U.S. Kft. ügyvezető igazgatója sajtótájékoztatón. Románia közelgő EU-csatlakozása miatt került a befektetők érdeklődésének középpontjába.

MTI/hvg.hu Gazdaság

Exkluzív irodaház lesz a Lánchíd-palotából

A tulajdonos Lánchíd-palota Kft. tervei szerint a 137 éves házat milliárdos beruházás keretében eredeti formáját megőrizve újítják fel, és várhatóan 2005 decemberében adják át a bérlőknek. A beruházás során irodaházat, éttermet és gépesített parkolót alakítanak ki az Ybl Miklós által tervezett épületben.

hvg.hu Gazdaság

Elmaradt idén a földárak emelkedése

A legalább 25 százalékra becsült emelkedés helyett a tavalyi árakon, azaz 400 ezer forintos hektáronkénti átlagárakkal számoltak idén - írja a Földbróker. Ám jövőre javíthat a helyzeten a földalapú támogatások kifizetése.

Gazdaság

Árcsökkenés a lakáshiteleknél

Az elmúlt napokban több hitelintézet is csökkentette lakáshiteleinek kamatait. A változások elsősorban a forint alapú, támogatott konstrukciókat érintették, ám történtek módosítások a deviza alapú termékeknél is.

MTI Gazdaság

Nincs túl a válságon a budapesti ingatlanpiac

Túlkínálat jellemezi a budapesti lakáspiacot, amely továbbra sem jutott túl a tavalyi támogatásszigorítás okozta keresleti sokkon, miközben a megkezdett fejlesztések miatt továbbra is bővül a kínálat - derül ki a GKI Gazdaságkutató ingatlanpiaci felméréséből.