szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

A forint kismértékben erősödött péntek délutánra a bankközi devizapiacon, az eurót 246,55/65 forinton jegyezték. A piaci várakozások szerint a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsa 50 bázisponttal csökkenti az irányadó kamatot február 24-én.

Az eurót 246,50 és 247,25 forintos szűk sávban jegyezték egész nap, a kereskedést monetáris tanács hétfői kamatdöntő ülése előtt elsősorban pozíciók rendezése határozta meg - mondják a piacon. Az általános piaci várakozás szerint a jelenleg érvényes 9,50 százalékos jegybanki alapkamatot 50 bázisponttal csökkenti a jegybank január 25-től.

A dollár gyengült a nemzetközi piacokon, Budapesten délután 190,10/20 forinton állt az amerikai valuta árfolyama, csaknem egy forinttal gyengébben a 190,80/191,00 forintos csütörtöki kurzusnál.

Az overnight és a tomnext kamatok 8,80/9,00 százalékon maradtak. Változatlanul 9 százalék volt az egy hónapos kamat, ez a szint 50 bázissal alacsonyabb a jelenleg érvényes jegybanki alapkamatnál. Nem mozdultak a kamatok a többi lejáraton sem, a piac tartja véleményét, hogy az év végére nem megy 8,50 százalék alá az alapkamat.

Az állampapírok másodpiacán alacsony volt a forgalom, ezen belül vételi és eladási hullámok váltakoztak. Főleg a diszkont-kincstárjegyek kereslete volt szembeszökő, voltak hazai befektetési alapok, amelyek portfoliójuk hosszabb lejáratú papírjait cserélték rövidebb lejáratokra - mondják kereskedők.


Elemzői vélemények

A Reuters legutóbbi felmérésben becslést kértek arra, vajon milyen szintig csökkentheti az alapkamatot az MNB a következő néhány hónapban anélkül hogy ezzel forintválságot okozna. Az elemzői becslések középértéke 8,5 százalék volt, valamivel az egy hónapja mért 8,38 százalék felett. A vélemények ugyanakkor megoszlottak: volt olyan elemző, aki szerint a forintbefektetések még 7,5 százalékos alapkamat mellett is vonzóak maradnának a külföldi befektetők számára, egy másik elemző szerint ugyanakkor rövid távon aligha tolerálnának 8,75 százaléknál alacsonyabb kamatot.

A múlt év utolsó negyedében az MNB minden egyes hónapban fél százalékponttal csökkentette alapkamatát. Az újabb előrejelzések szerint ez az ütem januárban-februárban folytatódhat, az év hátralévő részére azonban már csak további 50 bázispont lazitás juthat a konszenzus szerint. Az utóbbi hat hónapban a Monetáris Tanács kamatdöntései mindig egybeestek a Reuters felmérések konszenzusaival.






















Az MNB nem akarja meglepni a piacot? (Oldaltörés)

Az Inter-Európa Bank (IEB) elemzői is 50 bázispontos csökkentésre számítanak hétfőn, bár a legfrisseb beszámolójuk szerint az óvatosabb monetáris politika irányába mutatnak ugyanakkor a továbbra is meglévő egyensúlyi kockázatok, valamint a hosszú lejáratokon az elmúlt időszakban jelentkező hozamemelkedés (ami a nemzetközi befektetési hangulat kedvezőtlen alakulására utal).

Ebben a helyzetben az IEB szerint piackövető magatartást követő jegybank valószínűleg nem kívánja „meglepni” a piacot, ezért a várakozásokkal összhangban lévő 50 bázispontos enyhítésről születhet döntés.

Az OTP Bank elemzése szerint a jelenlegi hozamgörbe alapján februárban további 50, május-júniusban pedig újabb 50 pontot áraz a piac, ezt követően azonban az év végégig változatlan irányadó kamatszinttel számolnak a piaci szereplők.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Gazdaság

Kamatemelésre kényszerül az MNB?

A 2006-os választások miatt a költségvetési konszolidáció folyamata tovább késlekedhet - írja a Morgan Stanley elemzője. A problémák miatt a bankház szerint jelentős esélye van annak, hogy a jegybank a második félévben a forint védelmében 100 bázispontos kamatemelésre kényszerül.

MTI Gazdaság

Erősödött a forint az MNB miatt

A várakozásoknak megfelelő mértékű, 50 bázispontos hétfői jegybanki kamatcsökkentés kezdetben nem okozott látványos árfolyammozgást, de később a forint erősödni kezdett.

hvg.hu Gazdaság

Reuters: 1 százalékos kamatcsökkentés február végéig

Január-februárban egy százalékponttal mérséklődhet a 9,5 százalékos jegybanki alapkamat, ezután azonban az egyensúlyi aggodalmak miatt a várakozások szerint lelassul a lazitó ciklus. Az elemzők szerint március végére az államháztartás hiánya elérheti az éves előirányzat negyven százalékát.

Gazdaság

Egyszámjegyű lett az irányadó

Ötven bázisponttal 9,50 százalékra csökkentette a jegybanki alapkamatot hétfői ülésén a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa. A csökkentés mértékéről megoszlottak az előzetes várakozások.