szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az elemzői várakozásoknak megfelelően 50 bázisponttal 9 százalékra mérsékelte az irányadó kamatot a Magyar Nemzeti Bank. A forint árfolyama nem reagált a kamatcsökkentésre.

A piac és az elemzők is számítottak a kamatmérséklésre, amelynek mértéke sem lepett meg senkit. Igaz, előzetesen voltak kisebbségi vélemények, amelyek szerint a monetáris enyhítés mértéke nem lesz több 25 bázispontnál, illetve elérheti a 100 bázispontot, ám a többség 50 bázispontra számított.

A csökkentés hidegen hagyta a forint árfolyamát, amely a kamatlépést követően sem tágított a nap elején elért 246 forint/eurós kurzustól.

Alig változott a forint
A forint a várakozásoknak megfelelően nem reagált az 50 bázispontos jegybanki kamatcsökkentésre a bankközi devizapiacon, hiszen napok óta egy ekkora kamatmérséklést vártak a piacon - mondják kereskedők. A délelőtt folyamán 246,10-246,50 forint között kereskedtek az euróval a reggeli 246,55/75 forintos nyitás után, a kamatdöntés bejelentése után 246,40/50 forinton folyt a kereskedés. A forint kamatpiacon az egyéves lejárat kamata 8,50 százalék körüli szintről 8,30 százalékra süllyedt, ami az üzletkötők szerint már jelzi, hogy a piacon elkezdődött a következő kamatcsökkentés beárazása.
A továbbiakkal kapcsolatban megoszlanak a vélemények: a Reuters legutóbbi felmérésében becslést kért arra, vajon milyen szintig csökkentheti az alapkamatot az MNB a következő néhány hónapban anélkül, hogy ezzel forintválságot okozna. Az elemzői becslések középértéke 8,5 százalék volt, valamivel az egy hónapja mért 8,38 százalék felett. Volt ugyanakkor olyan elemző, aki szerint a forintbefektetések még 7,5 százalékos alapkamat mellett is vonzóak maradnának a külföldi befektetők számára, mások szerint viszont rövidtávon aligha tolerálnának 8,75 százaléknál alacsonyabb kamatot.

A múlt év utolsó negyedében az MNB minden egyes hónapban fél százalékponttal csökkentette alapkamatát. Az újabb előrejelzések szerint ez az ütem januárban-februárban folytatódhat, az év hátralévő részére azonban már csak további 50 bázispont lazítás juthat a konszenzus szerint. Az utóbbi hat hónapban a Monetáris Tanács kamatdöntései mindig egybeestek a Reuters felmérések konszenzusaival.

Az OTP Bank elemzése szerint a jelenlegi hozamgörbe alapján februárban további 50, május-júniusban pedig újabb 50 pontos mérséklést áraz a piac, ezt követően azonban az év végégig változatlan irányadó kamatszinttel számolnak a piaci szereplők.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Gazdaság

Kamatemelésre kényszerül az MNB?

A 2006-os választások miatt a költségvetési konszolidáció folyamata tovább késlekedhet - írja a Morgan Stanley elemzője. A problémák miatt a bankház szerint jelentős esélye van annak, hogy a jegybank a második félévben a forint védelmében 100 bázispontos kamatemelésre kényszerül.

hvg.hu Gazdaság

Reuters: 1 százalékos kamatcsökkentés február végéig

Január-februárban egy százalékponttal mérséklődhet a 9,5 százalékos jegybanki alapkamat, ezután azonban az egyensúlyi aggodalmak miatt a várakozások szerint lelassul a lazitó ciklus. Az elemzők szerint március végére az államháztartás hiánya elérheti az éves előirányzat negyven százalékát.

MTI Gazdaság

Gyengül a forint, kamatcsökkentést vár a piac

A forint kedden enyhén gyengült a bankközi devizapiacon, az eurót 246,70/80 forinton jegyezték, mintegy 70 fillérrel erősebben a hétfői 246,00/30 forintos árfolyamnál. A forint 12,61 százalékon állt a plusz-mínusz 15 százalékos ingadozási sáv erős oldalán, 21 bázisponttal gyengébben a hétfői helyzeténél.