szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A május végére és június elejére eső héten döntő változásokat láthattunk a piacon. A hét elején a dollár előretörése, a forint gyengülése az euróval szemben megállíthatatlannal látszott, de szerdán és csütörtökön fordulat következett be. E heti ajánlatunk szerint euróban inkább a részvény alapokat, míg dollárban a kötvény alapokat érdemes preferálni.

A kérdés most az, hogy ezek a rövid távú változások trendfordulót jelentenek, vagy csak korrekciót a jelenlegi trendben? A kérdés megválaszolása nem egyszerű feladat, ami abból is érezhető, hogy az elemzők álláspontja is meglehetősen nagy szórást mutat a várakozásokat illetően. Az alapkezelők beszámolói szerint jellemzően rövid állampapír és minimális részvénykitettség mellett futnak portfólióik, ami a korábbi ajánlásainkkal megegyező befektetői magatartást feltételez, de már megjelentek olyan vélemények is, hogy a következőkben inkább a hosszabb futamidejű kötvények fognak kiemelkedően teljesíteni.

Ennek az lehet az oka, hogy a gyenge rövid távú gazdasági kilátások ellenére a magas likviditás miatt nem következik be gyengülés, míg az erősödés (hozamcsökkenés) korlátja a várhatóan sokáig változatlan szintű jegybanki alapkamat. A hosszabb lejáratok esetében viszont a konvergencia-hatás érvényesül, így itt lehetséges még hozamcsökkenés. Ezek ma még nem elég erős vélemények ahhoz, hogy megmozgassák a piacot, de egy olyan tényező, ami már hat, még ha korlátozott mértékben is. A BÉT-en a Richter, a Mol és az OTP is a héten forgott utoljára a 2004-es üzleti évre vonatkozó osztalékszelvénnyel, de a szelvényvágás nem okozott törést az árfolyamokban.

Devizapiac. A devizapiacon trendfordulós jeleket lehetett látni a hét első három napja után, de ma még nem biztos, hogy a távolabbi kilátások is változni fognak. Ma valószínűbb, hogy csak kisebb korrekció van kialakulóban, ami lehetőséget ad a devizapozíciók további építésére.




Jól látható, hogy mind a dollárral, mind az euróval szemben korrigált a forint árfolyama. A dollár esetében a korábbi trendcsatornában maradt a jegyzés, de az euró esetében érdekesebb a helyzet. Itt kilépett a csatornából az árfolyam (zöld vonal alá ér a jegyzés), ami a rövid távú trend sérülését jelenti. A chart még a csütörtöki adatok alapján készült, de péntekre már tovább erősödött a hazai fizetőeszköz, a jegyzés 250-250,5-ös szintre ért.

Ez természetesen egy technicista megközelítés, de a fundamentumok oldaláról semmi nem változott, így a továbbiakban újra gyengülés várható. Ez viszont azt jelenti, hogy – mint már említettük – kedvező lehetőség adódik a devizaportfólió építésére.





















Hogy milyen devizát válasszunk? Ezt a kérdést sem egyszerű megválaszolni a mai helyzetben, de a dollár erősödése pillanatnyilag a dollár alapú termékek vásárlását sugallja. Ennek ellenére ma azt mondhatjuk, hogy – bár a dollár akár 1,17-es szintig is erősödhet – 50-50 százalékban érdemes euróban, illetve dollárban megosztani a devizabefektetéseket.

Milyen terméket válasszunk? Itt az a meghatározó, hogy az alacsony kötvénypiaci hozamok mellett túlértékeltnek tűnnek a részvények. Így egyik piac sem tűnik elég vonzónak, de ma mégis azt kell mondanunk, hogy euróban inkább a részvény alapokat, míg dollárban a kötvény alapokat kell preferálni. Fontos, hogy a dollárbefektetéseket az 1,17 EUR/USD szintnél át kell váltani más devizára. Azt, hogy ez melyik deviza legyen, majd az akkori helyzet függvényében kell meghatározni.

Továbbra is a kivárást ajánljuk (Oldaltörés)

Állampapír piac.
Az állampapírok piacán a várakozásainkkal ellentétben enyhe hozamcsökkenést tapasztaltunk, ami fundamentálisan nem okolható, egyetlen oka a továbbra is meglehetősen magas likviditás. A befektetői oldalon rendkívül nagy a pénzbőség, de nem csak a hazai piac jellegzetessége ez a magas likviditás. Világszerte gondot okoz a befektetéseket kezelőknek a rendkívüli pénzbőség, illetve ennek az a következménye, hogy a fejlett piacokon rendkívül alacsony szintre kerültek a hozamok. Ennek köszönhető a megnövekedett kockázatvállalási hajlandóság, ami a hazai piacon is nyomás alatt tartja a hozamokat.

Ebben a helyzetben kétféle megközelítéssel élnek a befektetők; vagy ultra rövid portfóliót alakítanak ki, vagy pedig maradnak az átlagos futamidő mellett, reménykedve abban, hogy a hozamok tovább csökkennek. Az előbbi megközelítés - a kivárás taktikája - az újrabefektetési kockázatot növeli, de védelmet jelent az esetleges hozamemelkedés ellen. A második megközelítés – a portfólió kitartása – gyakorlatilag nulla újrabefektetési kockázat mellett kiteszi a befektetőt annak a veszélynek, hogy a korrigáló (emelkedő) hozamok esetén – átmeneti – veszteség éri.



Az elmúlt egy hónap minden futamidő tekintetében hozamcsökkenés következett be (15-30 bp). Ennek jelentős része az utóbbi két hétre esett, ami nem indokolható mással, csakis a korábban már említett likviditás bőséggel, így továbbra sem számítunk arra, hogy a jelenlegi trend fennmarad. Inkább az előbbiekben említett kivárást ajánljuk, tehát az előző heti ajánlásunk nem változott.

Részvénypiac. A részvénypiac a héten jó teljesítményt nyújtott, az osztalékszelvények „vágása” sem okozott törést az árfolyamokban, sőt a hét második felére már a forgalom is növekedett.



A forgalom növekedése jó hír a részvénypiac emelkedésére játszóknak, hiszen az eddigi emelkedés alacsony forgalma azt a látszatot keltette, hogy nem kumulációs időszakot élünk, hanem csak egy technikai korrekció szemtanúi vagyunk. Ennek ellenére továbbra sem lehetünk egyértelműen optimisták, óvatosan kell megválasztani a részvényeket, hiszen a jelen helyzetben nemcsak az egyes vállalkozások teljesítménye, hanem külső tényezők is erősen hatnak az egyes részvények árának alakulására. Ilyenek a devizapiacon tapasztalható dollár erősödés, illetve a forint árfolyamának változásai az euróval szemben, illetve az olaj árának alakulása.

A dollár erősödése a gyógyszegyártók eredményeit javítják, tehát itt érdemes vételeket eszközölni mindaddig amíg a dollár bull tart, de amikor fordul a trend ezen részvények tartása már nem ajánlott. Az olaj ára a Mol és a vegyipari cégek esetében meghatározó. A Mol a drága olajon profitál, mivel a finomítói marginok magas szinten alakulnak, de a vegyipari cégek (TVK, Borsodchem) helyzete már nem ennyire egyértelmű, mert itt a fedezeti hányad csökkenése várható. Az OTP a jelen helyzetben nem ennyire egyértelműen meghatározható, így ma inkább semleges ajánlást teszünk ezen részvény esetében.


Ajánlások (Oldaltörés)


Állampapír piac:

állampapírok:

- 0-1 év: tartás, lejáró kötvények deviza irányba átcsoportosítása

Vállalati kötvények:

eladás

Nemzetközi részvénypiac:

- EU részvények: vétel,

- USA részvények: tartás,

- Orosz részvények: eladás

Hazai részvénypiac:

- Hazai részvények: MOL, Egis, Richter - vétel, Otp – tartás, Matáv - eladás

Befektetési alapok:

ingatlan alapok, euróban denominált alapok vétele








HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!