Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A május végére és június elejére eső héten döntő változásokat láthattunk a piacon. A hét elején a dollár előretörése, a forint gyengülése az euróval szemben megállíthatatlannal látszott, de szerdán és csütörtökön fordulat következett be. E heti ajánlatunk szerint euróban inkább a részvény alapokat, míg dollárban a kötvény alapokat érdemes preferálni.
A kérdés most az, hogy ezek a rövid távú változások trendfordulót jelentenek, vagy csak korrekciót a jelenlegi trendben? A kérdés megválaszolása nem egyszerű feladat, ami abból is érezhető, hogy az elemzők álláspontja is meglehetősen nagy szórást mutat a várakozásokat illetően. Az alapkezelők beszámolói szerint jellemzően rövid állampapír és minimális részvénykitettség mellett futnak portfólióik, ami a korábbi ajánlásainkkal megegyező befektetői magatartást feltételez, de már megjelentek olyan vélemények is, hogy a következőkben inkább a hosszabb futamidejű kötvények fognak kiemelkedően teljesíteni.
Ennek az lehet az oka, hogy a gyenge rövid távú gazdasági kilátások ellenére a magas likviditás miatt nem következik be gyengülés, míg az erősödés (hozamcsökkenés) korlátja a várhatóan sokáig változatlan szintű jegybanki alapkamat. A hosszabb lejáratok esetében viszont a konvergencia-hatás érvényesül, így itt lehetséges még hozamcsökkenés. Ezek ma még nem elég erős vélemények ahhoz, hogy megmozgassák a piacot, de egy olyan tényező, ami már hat, még ha korlátozott mértékben is. A BÉT-en a Richter, a Mol és az OTP is a héten forgott utoljára a 2004-es üzleti évre vonatkozó osztalékszelvénnyel, de a szelvényvágás nem okozott törést az árfolyamokban.
Jól látható, hogy mind a dollárral, mind az euróval szemben korrigált a forint árfolyama. A dollár esetében a korábbi trendcsatornában maradt a jegyzés, de az euró esetében érdekesebb a helyzet. Itt kilépett a csatornából az árfolyam (zöld vonal alá ér a jegyzés), ami a rövid távú trend sérülését jelenti. A chart még a csütörtöki adatok alapján készült, de péntekre már tovább erősödött a hazai fizetőeszköz, a jegyzés 250-250,5-ös szintre ért.
Milyen terméket válasszunk? Itt az a meghatározó, hogy az alacsony kötvénypiaci hozamok mellett túlértékeltnek tűnnek a részvények. Így egyik piac sem tűnik elég vonzónak, de ma mégis azt kell mondanunk, hogy euróban inkább a részvény alapokat, míg dollárban a kötvény alapokat kell preferálni. Fontos, hogy a dollárbefektetéseket az 1,17 EUR/USD szintnél át kell váltani más devizára. Azt, hogy ez melyik deviza legyen, majd az akkori helyzet függvényében kell meghatározni.
Az elmúlt egy hónap minden futamidő tekintetében hozamcsökkenés következett be (15-30 bp). Ennek jelentős része az utóbbi két hétre esett, ami nem indokolható mással, csakis a korábban már említett likviditás bőséggel, így továbbra sem számítunk arra, hogy a jelenlegi trend fennmarad. Inkább az előbbiekben említett kivárást ajánljuk, tehát az előző heti ajánlásunk nem változott.
A forgalom növekedése jó hír a részvénypiac emelkedésére játszóknak, hiszen az eddigi emelkedés alacsony forgalma azt a látszatot keltette, hogy nem kumulációs időszakot élünk, hanem csak egy technikai korrekció szemtanúi vagyunk. Ennek ellenére továbbra sem lehetünk egyértelműen optimisták, óvatosan kell megválasztani a részvényeket, hiszen a jelen helyzetben nemcsak az egyes vállalkozások teljesítménye, hanem külső tényezők is erősen hatnak az egyes részvények árának alakulására. Ilyenek a devizapiacon tapasztalható dollár erősödés, illetve a forint árfolyamának változásai az euróval szemben, illetve az olaj árának alakulása.
A dollár erősödése a gyógyszegyártók eredményeit javítják, tehát itt érdemes vételeket eszközölni mindaddig amíg a dollár bull tart, de amikor fordul a trend ezen részvények tartása már nem ajánlott. Az olaj ára a Mol és a vegyipari cégek esetében meghatározó. A Mol a drága olajon profitál, mivel a finomítói marginok magas szinten alakulnak, de a vegyipari cégek (TVK, Borsodchem) helyzete már nem ennyire egyértelmű, mert itt a fedezeti hányad csökkenése várható. Az OTP a jelen helyzetben nem ennyire egyértelműen meghatározható, így ma inkább semleges ajánlást teszünk ezen részvény esetében.
Állampapír piac:
állampapírok:
- 0-1 év: tartás, lejáró kötvények deviza irányba átcsoportosítása
Vállalati kötvények:
eladás
Nemzetközi részvénypiac:
- EU részvények: vétel,
- USA részvények: tartás,
- Orosz részvények: eladás
Hazai részvénypiac:
- Hazai részvények: MOL, Egis, Richter - vétel, Otp – tartás, Matáv - eladás
Befektetési alapok:
ingatlan alapok, euróban denominált alapok vétele
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Az eszközökre, ingatlanokra és a működéssel összefüggő károkra is kiterjedhet a céges biztosítás, de jól kell szerződni.
Számos ponton változik az adózás rendje 2025-ben. Bemutatjuk a cégvezetők figyelmére is érdemes, jelentősebb változásokat.
Már egyetlen, megfelelően kiválasztott MI-eszköz révén is jelentős hatékonyságnövekedést érhetnek el a kisebb cégek is.
Érkezik a magyar fesztiválkultúra történetét feldolgozó dokumentumfilm. Arról, hogy miért és hogyan rendeződik át manapság a hazai fesztiválpiac és hogy szeretnek-e egyáltalán a fiatalok fesztiválozni és sörözni, a rendezővel, Csizmadia Attilával beszélgettünk.
15–9-re nyertek a mieink.