szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az ausztrál környezetvédelmi miniszter szerdán elismerte, hogy Ausztrália és az Egyesült Államok több országgal egyetemben az üvegházhatást növelő gázok kibocsátásáról kiadott kiotói jegyzőkönyvet helyettesítő megállapodást készül bejelenteni.

A szerdai ausztrál sajtó arról cikkezett, hogy több ország, köztük az Egyesült Államok, Ausztrália, Kína, India és Dél-Korea olyan titkos megállapodást kötött, amely helyettesítené az említett által alá nem írt kiotói jegyzőkönyvet.

A The Australian című lap úgy tudta, hogy az egyelőre be nem jelentett megállapodás azokat az országokat tömöríti, akik a Föld felmelegedését okozó gázok több mint 40 százalékát bocsátják ki.

A lap azt is megírta, hogy csoport neve "Ázsiai-Csendes-óceáni partnerség a tiszta, klímabarát fejlődésért" lesz, célja pedig, hogy felhasználják a legújabb technológiákat a gázbocsátások korlátozására és garantálják, hogy ezek a technológiák eljussanak azokba a régiókba, ahol a leginkább szükség van rájuk.

Ian Campbell ausztrál környezetvédelmi miniszter hogy Canberra és Washington az elmúlt egy évben olyan többoldalú megállapodásokról tárgyaltak, amelyek célja a gyorsan fejlődő országok segítése az üvegházhatást növelő gázok csökkentése terén. A miniszter a kiotói megállapodást hatástalannak és elhibázottnak ítélte.

Az Egyesült Államok és Ausztrália nem írta alá az 1997-ben született, az idén februárban életbe lépett kiotói jegyzőkönyvet, amely a fejlett ipari országok széndioxid-kibocsátásának 2010-ig végrehajtandó csökkentését írja elő. A jegyzőkönyvet eddig 140 ország ratifikálta.

A Bush-kormányzat azzal indokolta ellenállását, hogy az amerikai ipar már önként tett lépéseket, amely csökkenti a széndioxid-kibocsátást és ennél nagyobb csökkentés már hátrányosan érintené az Egyesült Államok gazdaságát, valamint növelné az energia-árakat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Gazdaság

Ukrajna ratifikálta a kiotói egyezményt

Ukrajna szerdán - közel ötéves fontolgatás után - ratifikálta az üvegházhatást okozó gázok csökkentéséről kötött Kiotói Klímavédelmi Jegyzőkönyvet. A 435-tagú parlament 242 képviselő szavazatával hagyta jóvá a ratifikálást.

MTI Világ

Az USA továbbra is elutasítja a kiotói jegyzőkönyvet

Konkrét eredmények nélkül fejeződött be szombaton Buenos Airesben a két hete tartó nemzetközi klímakonferencia. A résztvevők csupán abban állapodtak meg, hogy jövő májusban ismét találkoznak, s megvitatják, milyen intézkedésekre van szükség azután, hogy 2012-ben lejár a kiotói jegyzőkönyv.

MTI Világ

Érvénybe lépett a kiotói jegyzőkönyv

Érvénybe lépett szerdán az 1997-ben aláírt kiotói jegyzőkönyv, amelyben a fejlett ipari országok kötelezik magukat az üvegházhatást és az abból adódó globális felmelegedést okozó gázok kibocsátásának csökkentésére.

Világ

Kiotói egyezmény: mire elég az orosz igen?

Két héten belül Vlagyimir Putyin elnöki szignójával végleg lezárulhat a kiotói egyezmény orosz ratifikálása körüli huzavona. Az orosz igennel érvényessé válhat a megegyezés, de vajon eléri-e valódi célját az együttműködés, ha a világ legnagyobb széndioxid-kibocsátójának számító USA nem hajlandó alávetni magát a szabályoknak?

Világ

Az orosz kormány rábólintott a kiotói jegyzőkönyvre

Az orosz kormány csütörtökön jóváhagyta a globális felmelegedésre vonatkozó kiotói jegyzőkönyvet, megküldve az alsóháznak a ratifikálásáról szóló törvénytervezetet. Az Európai Unió kitartóan ösztökéli Oroszországot a ratifikálásra, amitől a jegyzőköny hatályba lépése függ.