szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Jelentősen lassul, de még mindig robusztus marad a világgazdasági növekedés. A magyar növekedés várhatóan gyorsul ugyan, de a magyar gazdaságot terhelik a legjelentősebb lefelé ható kockázatok a kelet-európai EU-térségben – vélekedik az egyik vezető londoni elemző ház.

Az Economist Intelligence Unit (EIU) - a világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű gazdasági előrejelző és elemző háza - szerint a magas energiaárak ellenére az Egyesült Államokban és Japánban egyaránt a vártnál erőteljesebb maradt a belső fogyasztás, ezért a globális lassulás a cég által korábban vártnál fokozatosabb, bár így is jelentős.

Az EIU előrejelzése szerint a vásárlóerő-paritásos átváltási árfolyamokon számolt világgazdasági növekedés 2005-ben 4,3 százalék, 2006-ban és 2007-ben 4,0 százalék lesz a tavaly mért 5,0 százalék után. A cég megjegyzi, hogy még ezek az értékek is a 90-es évtized legjobb éveit idézik.

A londoni gazdaságelemző ház szerint az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve szövetségi irányadó alapkamata 2005 végéig el fogja érni a 4,25 százalékot, és a jövő év közepén 5,00 százalékon tetőzik.

Az idei euróövezeti növekedés alig több mint a fele lesz a tavalyinak: az EIU elemzői 1,0 százalékkal számolnak a 2004-ben mért 1,9 százalék után. Jövőre azonban a londoni cég szerint gyorsulás kezdődik: 2006-ra 1,7, utána 2010-ig 2,0-2,1 százalékot jósol az EIU-előrejelzés.

Az EU legnagyobb kelet-európai gazdaságai ennek a többszörösét produkálják: az Economist Intelligence Unit szerint a magyar, a lengyel, a szlovák, a cseh és a szlovén növekedés együttes átlaga a 2004-es 4,8 százalék után az idén 4,1, jövőre 4,4 százalék lesz, jóllehet utána fokozatosan lassul a 2010-re jelzett 3,7 százalékig.

A londoni cég Magyarország kilátásairól azt írta: a magyar gazdaság az idén 3,7, jövőre és 2007-ben 4,0 százalékkal növekedhet. Jövőre - a választások előtti költekezés és az adócsökkentés hatására - "miniboom" várható a belső fogyasztásban.

Az EIU szerint azonban valószínűleg a magyar kilátásokat terhelik legjelentősebb lefelé ható kockázatok a térségben. Különösen figyelemre méltó a devizaalapú hitelezés növekedése: az ilyen hitelek most már a magánszektornak folyósított hitelállomány negyedét teszik ki.

Ez kevésbé lenne aggályos, ha Magyarország jó ütemben haladna az euró bevezetése felé. Az államháztartási hiány azonban legalább 2007-ig a GDP-érték 6 százaléka felett lesz, a folyó fizetési hiány 2005-2007-ben 7-8 százalék körül marad. Ilyen körülmények között a forint igen jó eséllyel zuhanni fog, azokat a fogyasztókat pedig, akik az eddigi gyengüléssel nem törődtek, "ronda meglepetés" érheti - áll az EIU kedden Londonban kiadott világgazdasági jelentésében.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Ipari termelés: 8,4 százalékos növekedés

A korábban közölt előzetes adatokkal megegyezően az ipari termelés júliusban munkanaphatástól megtisztítva 8,4 százalékkal, korrekciók nélkül 5,8 százalékkal nőtt 2004 júliusához képest - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

MTI Gazdaság

Veres: továbbra is 2010 az euró bevezetésének dátuma

Az évi 3,5-4,0 százalékkal növekvő gazdasági teljesítmény és a tartósan alacsony infláció ellenére sem kívánja előrehozni a kormány az euró 2010-es bevezetésének dátumát Magyarországon, így az eredeti konvergencia programot viszi végig - válaszolta egy kérdésre keddi tájékoztatóján Veres János pénzügyminiszter.

MTI Gazdaság

Járai: kemény reformok kellenek az euró bevezetéséhez

Kemény reformok kellenek a maastrichti kritériumokhoz, az euró bevezetéséhez, az államháztartásban "durva átalakításra" lenne szükség, csökkenteni kell a költségvetés finanszírozási igényét - mondta Járai Zsigmond a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke kedden Budapesten a Magyar Közgazdasági Társaság rendezvényén.

MTI Gazdaság

ICEG: lassuló növekedés, erősödő feszültségek

Az idei 3,6 százalékos növekedés után jövőre 3,9 százalékkal gyarapodhat a bruttó hazai termék (GDP), miközben az államháztartás - a nyugdíjreform hatásának kiszűrésével számított - eredményszemléletű hiánya 2005-ben a GDP 6 százalékát, jövőre pedig 6,6 százalékát érheti el - mondta Gáspár Pál, az ICEG (International Center for Economic Growth) Európai Központjának igazgatója.