szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A herendi Porcelánmanufaktúra Rt. először zár veszteséggel egy gazdasági évet; a 2005-re tervezett 7,2 milliárdos árbevétel legalább másfél milliárd forinttal lesz kevesebb, a veszteség pedig várhatóan több száz milliót tesz majd ki - mondta sajtótájékoztatón a cég vezérigazgatója, aki szerint bizalmi válság alakult ki a felső vezetés és a legjelentősebb külföldi kereskedelmi partnerek között. A cég 220dolgozójától készül megválni.

A herendi Porcelánmanufaktúra Rt 2004. évi árbevétele 6,2 milliárd forint volt, s 70 milliós adózás előtti nyereséget értek el - mondta Simon Attila vezérigazgató, aki szeptember 15-e óta tölti be a tisztséget. Simon Attila a sajtótájékoztatón hangsúlyozta: az előző vezetés által tavaly kidolgozott cégstratégia tervszámai és az idei termelési és értékesítési adatok közt jelentős volt az eltérés, s az igazgatóság szeptemberben a vezérigazgató és a kereskedelmi igazgató menesztése mellett döntött.

Az árbevétel szembetűnő elmaradása mellett komoly gondokat okozott az is, hogy az idei kiadások 1,3 milliárd forinttal meghaladják majd a bevételeket. Közlése szerint az utóbbi évben "teljes mértékben hiányzott a költségtakarékos szemlélet", volt például olyan felső vezető, aki a magángépkocsi-használatának költségeként havi félmillió forintot vett fel, noha céges autó is a rendelkezésére állt. A vezérigazgató megjegyezte: az igazgatóság megállapítása szerint bizalmi válság alakult ki a felsővezetés és a legjelentősebb külföldi kereskedelmi partnerek között, de "nem jött ki" a cégvezetés a dolgozói érdekképviseleti szervekkel sem. 

A súlyos gazdasági gondok oka közt említette még a vezérigazgató a piacbővítő törekvések eredménytelenségét - a rendelések nagymérvű csökkenését, a raktárra termelést -, továbbá a porcelánipar világszerte tapasztalható és elhúzódó válságát is. Simon Attila hangsúlyozta: a piaci pozícióik növelése jelenleg nem megalapozott törekvés, csakis a meglévő piacok megtartása lehet reális célkitűzés. Megjegyezte: nem híve a tömegáru-termelésnek és a raktári készletek felhalmozásának. 

A vezérigazgató az azonnali stabilizációs intézkedései közt említette a felső vezetők bérének - élén a saját illetményének - a felére csökkentését, ami éves szinten 80 millió forintos megtakarítást jelent. Hozzátette: megszüntette a felsővezetői kiváltságokat - luxusosztály repülőkön, irreálisan magas üzemanyagköltségek -, s felmondott jó néhány felesleges tanácsadói szerződést is. Megjegyezte: felfüggesztette a második félévi prémiumok kifizetését is, ami legalább 120 milliós megtakarítást jelent.  

Simon Attila kitért arra is, hogy az 1350 fős létszámú cégnél az elkövetkezőkben mintegy 220 dolgozótól is megválnak, de első lépésként azoknak ajánlják fel a távozást, "akiknek biztosított az egzisztenciájuk, például korengedménnyel nyugdíjba mehetnek".  Végül Simon Attila megerősítette: valóban visszahívta a vezetésbe Kovács Józsefet, a cég korábban nagy sikereket elért vezérigazgatóját, aki most kereskedelmi igazgatóként dolgozik.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Gazdaság

Herend: visszavonták a vezérigazgató felmentését

A „tömeg fenyegetésének nyomására" még csütörtökön visszavonta a Herendi gyár vezérigazgatójának felmentését a cég igazgatósága. Az igazgatóság szerint a cég első embere felelőtlenül ígérget és hergeli a dolgozókat, a vezérigazgató cáfol.

Magyar márkák története

Herendi Porcelángyár

A pápai keménycserépgyár bérlőjeként Fischer Mór 1839-ben komoly tőkével betársult Stingl Vince 1826-ban alapított herendi műhelyébe, amelynek 1840-től egyedüli tulajdonosa lett. Ekkor 54 főt alkalmazott, köztük külföldi porcelánfestőket is.