Tetszett a cikk?

Tévedésből a társaság megszűnésére utaló halálfejes piktogrammal jelölte meg kiadványaiban egy céginformációt szolgáltató vállalkozás a Fafémtek Bt.-t. A kár esetleges kompenzációjáról hónapok óta vitatkoznak a felek.

Az Opten Informatikai Kft. adatai azt mutatják, hogy az Igazságügyi Minisztériumtól elektronikusan lehívható céginformációk szerint mintegy 28 ezer társaság a fennállása alatt ideig-óráig formai hibás, nem létező adószám alatt működött - vagy működik jelenleg is. Ott nyilvántartott adószámuk nyolcadik számjegye ugyanis nem állítható elő a bevett matematikai módszerekkel, algoritmussal az előző hét számjegyből. Ezek miatt a tévedések - akárcsak a hatóságok által kifejezetten összekevert adószámok - miatt a HVG információi szerint az állam hivatalait elmarasztaló ítélet még nem született. Azt viszont éppen az Opten Kft. egyik mellényúlása mutatja, hogy a sértett fél mégiscsak mennyire kínosnak, az üzleti életben való részvételét megnehezítőnek érezheti a hibás adatszolgáltatást.

A szlovák határ közelében, a zempléni Mikóházán működő, jelenleg 43 személynek munkát adó Fafémtek Ipari és Kereskedő Betéti Társaság iránt érdeklődők - feltéve, hogy az Opten Kft. ügyfelei voltak - idén tavasszal arról értesülhettek a céginformációt szolgáltató cég cd-iről vagy elektronikus úton, online adott tájékoztatásából, hogy a Fafémtek Bt. megszűnt. A neve mellett ugyanis egy halálfejes piktogram volt látható, valamint egy utalás a Cégközlöny 1995-ös évfolyamának "törlések" rovatára. Más kérdés, hogy aki komolyabban elmélyedt a közleményben, láthatta, hogy az elvben egy évtizede már nem létező cég 2004. május 1-je óta EU-s közösségi adószámmal rendelkezik. Csakhogy, mint a HVG tudósítójának a mikóházi Fedor-tanyán működő fatelepet és ajtókészítő üzemet is megmutató vállalkozó, Lesovics Miklós tulajdonos elpanaszolta, komoly üzleti partnereit megrettentette a halálfejes jelzés, sőt még számlavezető bankfiókjában - ahol egy évtizede szinte minden pénzmozgásáról tudnak - is nehézségekbe ütközött, amikor hitelt akart felvenni.

A több mint negyed százados vállalkozói múltra visszatekintő Lesovics tíz éven át társadalmi megbízatású polgármestere volt az idén városi rangra emelt zempléni kistérségi központnak, Pálházának - a városka díszpolgári címet is adományozott korábbi első emberének -, így különösen rosszul esett neki, hogy több üzleti partnere váratlanul visszalépett a szerződésektől. "Sajnálattal vettem a cégükről tudomásomra jutott információkat, melyek Önre nézve negatívak, és ezen okból a 2005. március 10-én kötött szerződésünket szeretném felbontani" - írta egy szlovák cég vezetője idén március 21-én. Másnapi, március 22-ei dátummal Lesovics Sebők Lászlótól, a nyíregyházi Vas-Trade Kft. ügyvezetőjétől kapott levelet, amely a március 17-én aláírt, havi ezer tonna betonacél megrendeléséről szóló kontraktust vonta viszsza - ugyancsak a Fafémtek Bt.-ről tudomására jutott információk miatt. "Azt nem lehet kiszámolni, különösen manapság, hogy egy cég mikor megy tönkre. A mai piaci viszonyok közt, amikor az embernek sok pénze van kint a szállítóknál, óvatosnak kell lenni" - indokolta akkori bizalmatlanságát a HVG kérdésére Sebők László, aki június 22-én írásban is kijelentette, hogy a keretszerződést az Opten Kft. cd-je miatt mondta fel. A két társaság közt azóta helyreállt a bizalmi viszony, s mint Sebők hangsúlyozta, már át is vett a Fafémtek által Szlovákiából, Lengyelországból importált vasárut.

Azt, hogy hibáztak, az Opten Kft. vezetője, Tóth Tamás is elismeri, de hangsúlyozza, mindössze egyetlen számjegyet tévesztettek el a cégjegyzékszámban, továbbá a rendszerhez tartozó leírásban és kézikönyvekben figyelmeztették felhasználóikat arra is, hogy a piktogramok - amelyeket már nem is használnak - csak tájékoztató jellegűek. Kezdetben úgy tűnt, Lesovics és Tóth úriemberi megoldást talál; áprilisi személyes találkozójukon az Opten Kft. vezetője készségét fejezte ki, hogy minden igazolt vagyoni kárt megtérít, valamint a Fafémtek Bt. mindegyik, általa megnevezett üzleti partnerével külön közli, tévedett, s így is megpróbálja enyhíteni az esetleges bizalomvesztés hatását. Ez utóbbira Lesovics nem tartott igényt, személyes tárgyalásaik során viszont egy félmillió forintos összegről is szó esett, mint a jó hírnéven esett csorba kompenzálására szolgáló, nem vagyoni kártérítésről, amit végül az Opten Kft. taggyűlése utólag nem hagyott jóvá. Arra azonban a felek már másként emlékeznek, hogy ez csak beszélgetés vagy megállapodás volt-e, mindenesetre júniusban az Opten írásbeli ajánlata már mindössze 100 ezer forint nem vagyoni kár megfizetéséről szólt, amit Lesovics megalázónak tart.

Igazán nagy falatnak azonban nem az erkölcsi, hanem a tényleges anyagi kár meghatározása bizonyult. A teljes elmaradt üzleti hasznot a Fafémtek vezetője akár a 45 millió forintot is megközelítőnek taksálta a HVG-nek. Ugyanakkor az Optennel folytatott tárgyalásai során kezdetben 20 millió forint megfizetését kérte volna, de június végére ezt is leszállította 5 millióra. Tóthék azonban, mint a HVG kérdésére is hangsúlyozták, attól tartottak, hogy akár egy írásbeli megállapodás ellenére is esetleg új és új követelésekkel szembesültek volna. Sebők nyilatkozatát a havi ezer tonna - összesen 1,2 milliárd értékű - betonacél megrendeléséről pedig "életszerűtlennek" nevezték, mégpedig abból kiindulva, hogy a Vas-Trade Kft. teljes 2003-as forgalma mindössze 187 millió forint volt, holott az egy évre tervezett 12 ezer tonna acéláru szállítása mintegy 1,2 milliárd forintra rúgna.

A Fafémtek Bt. vezetője még mindig reménykedik a békés megoldásban, bár igényét kétségkívül azzal nyomatékosította, hogy szükség esetén bírósághoz is fordul. Tóth Tamás pedig már kifejezetten szeretne bíróság előtt állni, hogy a hatóság folytassa le a bizonyítási eljárást. Számára a tévedés - állítása szerint a cég fennállása során az első ilyen melléfogás - nyilvánosságra hozatala nem öröm. Különösen most, amikor egyre több céginformáció lesz ingyenesen hozzáférhető, így pénzt csak olyan adatszolgáltatásért lehet kérni, amelynek megbízhatóságához kétség sem fér.

FAHIDI GERGELY

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!