szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az orosz Gazprom gázmonopólium megerősítette, hogy magyarországi együttműködésről is tárgyal német stratégiai partnerével, az E.ON német mamutszolgáltatóval.

A magyarországi együttműködés mellett a Gazprom tárgyal az E.ON-nal annak arról a tervéről is, hogy részesedést szerezzen az orosz Juzsno-Russzkoje olajmező kiaknázásában.
   
A Mol és az E.ON múlt héten megállapodott, hogy a német cég megveszi magyar partnerétől a Földgázellátó és a Földgáztároló Rt. egészét, valamint a Panrusgaz magyar-orosz kereskedőcégben meglévő 50 százalékos részesedését.
   
A Panrusgaz fele részének eladásához a Molnak szüksége van a 40 százalékos tulajdonostárs Gazprom beleegyezésére is. A Gazprom azonban kedden közölte, hogy még nem adta áldását az ügyletre, s a kérdés egyelőre megvitatás alatt áll.
   
A Gazprom még 2004-ben közölte, hogy szeretne bizonyos hányadokat megvásárolni azokból a gázüzletrészekből, amelyek a Moltól az E.ON-hoz kerülnek. A Mol akkor jelezte, hogy nincs kifogása ez ellen, ha két nagy partnere meg tud róla egyezni.
   
Az E.ON már betársult a Gazprom mellé a Balti-tenger alatt tervezett gázvezeték építésébe. A másik 25 százalékos német társ, a BASF már részesedést kapott a Juzsno-Russzkoje kiaknázásában is, ahol az észak-európai vezeték megtöltésére hivatott gázt kitermelnék. Cserében a BASF növelte a Gazprom-részesedését németországi értékesítő vegyes vállalatukban.
  
Megfigyelők azt latolgatták, hogy az E.ON - az oroszországi kiaknázásban való részesedés fejében - részt engedhet a Gazpromnak németországi, vagy legalább kelet-közép-európai gázüzletágaiban. Ebben az alkuban esetleg számításba jöhet, hogy az E.ON megosztja a Gazprommal magyarországi szerzeményeit.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Bulgária visszautasítja a Gazprom terveit

Bulgária határozottan visszautasította a Gazprom orosz gázmonopóliumnak azt a törekvését, hogy Bulgária fizessen többet az Oroszországból importált gázért - közölték bolgár illetékesek.

MTI Gazdaság

Az orosz parlament jóváhagyta a Gazprom privatizálását

Az orosz parlament alsóháza pénteken módosította azt a törvényt, amely megtiltotta, hogy a Gazpromban, a világ legnagyobb földgázipari cégében külföldi cégek tulajdonhoz jussanak. Ezzel egyben megnyílt annak a lehetősége, hogy idővel a Gazprom a feltörekvő országok legnagyobb tőzsdén jegyzett cégévé váljon.