Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A mögöttünk álló héten csak remélni lehetett, hogy a sokszori figyelmeztetések hatottak és a befektetők óvatos portfólió kialakítás mellett sikeresen vették a gyengülő piac által emelt akadályokat.
Az elemzők sokszor (és ezen sorok írója is nemegyszer) figyelmeztetett a hazai és a térségbeli helyzet ingatag voltára és sokszor esett szó a növekvő kockázatokról, de a piac sokszor cáfolni látszott a leértékelődés és a hozamemelkedéstől való félelmet. Spekulatív befektetési időhorizonton természetesen a fundamentumok nem igazán meghatározók, de a távlatosabb portfólió-építés nem hagyhatja figyelmen kívül a gazdasági alapok változásait.
A forint átmenetileg ellenállónak mutatkozott – még a hét elején – a gyengüléssel szemben, így a régiós devizák közt relatív jól tartotta magát, de csütörtökön és pénteken már kezdte behozni „lemaradását”.
Devizapiac. A nemzetközi devizapiaci hangulat jelentősen nem változott az európai kamatemelés hatására, azonban a kamatemeléshez kapcsolt magyarázat annál inkább. Jean-Claude Trichet, az Európai Központi Bank elnöke szerint nem zárható ki a további kamatemelések sorozata sem, ami azt jelenti, hogy Európa is az emelkedő kamatkörnyezet hatása alá kerül, miközben a hasonló tendencia a tengerentúlon már lecsengőben van.
Ennek eredményeképpen emelkedett a dollár jegyzése a nemzetközi piacokon, ami a feltörekvő piaci helyzet rohamos gyengülését hozta magával, amit az olaj árának mérséklődése csak tetézett, hiszen a feltörekvő piacokon jelentős az olajszektor súlya.
Így nem meglepő, hogy a térségünkben is gyengültek a tőzsdék, a hozamok emelkedtek, miközben a régiós devizák árfolyamai szignifikáns gyengülést mutattak a vezető devizákkal szemben. Ez a hatás a forintot is elérte, így a hét második felére már rég nem látott 259 EUR/HUF szintek is kialakultak.
A trend egyértelmű – visszatekintve -, de a folytatás a nagy kérdés. Itt azt kell megválaszolnunk, hogy a trend folytatódik (rohamos gyengülés), vagy esetleg fordul és a külföldi befektetők ismét roham alá veszik a feltörekvő piacok pénz- és tőkepiacait.
Véleményünk szerint a trend nem folytatódik, ami legalábbis a gyengülés ütemét illeti, a forint a továbbiakban a 255-260-as szinten mozog majd az euróval szemben. Ajánlásunk tehát így módosul: 255-ös EUR/HUF szintnél euró vétel.
A fenti charton jól látszik a hozamok emelkedése, ami ezúttal párhuzamos eltolódást mutat, ami arra enged következtetni, hogy a piac a Járai Zsigmond által már emlegetett kamatemelést kezdi beárazni, az egy hónappal ezelőtti kamatvágási várakozással szemben. Ezért ajánlásunk ezúttal sem változott, ma még a hosszabb futamidejű kötvények vétele nem ajánlott, a hozamok még tovább 20-25 bázispontos emelkedését várjuk.
Állampapír piac:
- állampapírok:
- tartás: 3-6 hónap
- vállalati kötvények: eladás
Nemzetközi részvénypiac:
- EU részvények: tartás
- USA részvények: eladás
- Orosz részvények: vétel
Hazai részvénypiac:
- Hazai részvények:
- vétel (feltételhez kötötten): OTP, Mol, Pannonplast
Befektetési alapok:
ingatlan alapok, euróban denominált alapok vétele
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A tranzakciós illeték kiterjesztése jelentősen átalakíthatja a Revolut és más neobankok vállalati díjstruktúráját.
Adózási és adatszolgáltatási kötelezettségek 2025. július 16. és 2025. augusztus 31. között.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A városvezetés szerint nem tehettek mást, mint hogy rábólintanak a kérelemre, a lakók viszont nem akarnak a szomszédságba vegyi üzemet. Különösen az eljárást nehezményezik, mert a polgármester a testület nélkül döntött a gyártó beköltözésének lehetővé tételéről.
Az influenszer hozzászólása még a bírót is megnevettette.