Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A hazai piacon a kedvezőtlen folyamatok tovább élnek. A forint árfolyama a vezető devizákhoz mérten esik, az állampapír piaci hozamok emelkednek, így a külföldi befektetők forint alapon elérhető nyeresége egyre kedvezőtlenebb képet mutat, de ma még kivárnak.
Továbbra sem kedvező a környezet a forint alapú befektetésekhez. Jelentős tőkekiáramlás továbbra sincs, de ez csak annak köszönhető, hogy a feltörekvő piacok világviszonylatban jól teljesítenek ismét. A távol-keleti és az eurázsiai térség ismét erőre kapott, de a kelet-európai befektetési környezet is kedvezőnek tekinthető. A hazai piaci viszonyok közepette ez csak a részvénypiacon hozott némi emelkedést, de a kötvények hozamai tovább emelkedtek.
A kormány a költségvetés hiányszámait a megszokottól eltérően közli, ami nagyfokú bizonytalanságot eredményez, súlyosbítva ezzel a választások miatt kialakult egyébként is nehezen elemezhető helyzetet. A mai állapotok közt nem látunk jó lehetőségeket a hazai piacon, így nem marad más, mint a kivárás. Ez vonatkozik a devizapozíciókra is, hiszen a mai forintárfolyam mellett nem tanácsos idegen devizára váltani befektetéseinket.
Devizapiac. Az EUR/USD keresztárfolyam – egy kisebb kitérő után – visszatért az 1,22 szint alá, tehát jelentős változás nem történt.
Ma az mondható el, hogy a forintot érdemes eladni euró ellenében, de csak a 265-ös EUR/HUF szintnél erősebb forintárfolyam esetén. Itt is a távol-kelet és az eurázsiai térség lehet a befektetési célpont.
Kötvénypiac. A hazai kötvénypiac – igazodva a nemzetközi trendekhez – nem igazán örvendeztette meg a befektetőket. A hozamok emelkedtek a hozamgörbe teljes hosszán, kivéve a legrövidebb futamidőket.
Az egy hónappal ezelőtti – éves mélypontot jelentő – szinthez mérten 40-50 bázispontos hozamemelkedés nem drámai szintű, de a hosszabb futamidők esetén már jelentős veszteségeket okoz a befektetőknek.
A rövid lejáratok (egy évnél rövidebb futamidők) hozamai nem változtak, így tartásuk nem jelentett különösebb kockázatot. A továbbiakra nézve azt látjuk, hogy még mindig nincs itt az ideje a hosszabb futamidők vételének, így továbbra is az éven belüli lejáratok vételét javasoljuk, mint a kivárás megfelelő eszközét.
Részvény piac. Egyedül a részvénypiac tudott felmutatni pozitív teljesítményt, mivel a csütörtöki nagy emelkedés pozitív irányba mozdította ki a korábban egyre beszűkültebb szintek közt mozgó indexet. Technikai megközelítésben nem látható különösebb akadálya a további emelkedésnek, hacsak az nem, hogy a hazai piac általános megítélése az utóbbi időben látványosan romlik. A forgalmi adatok is az emelkedés irányába mutatnak, mivel a növekvő indexérték növekvő forgalom mellett következett be.
Persze nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy közben a forint árfolyama jelentősen gyengült a vezető devizákkal szemben, így a külföldi befektetők hazai devizában mérhető hozama jelentősen alacsonyabb, mint a BÉT részvények árainak emelkedése. Ezen körülmények között ajánlásunk nem változott, mivel a bizonytalanság fokozódott az utóbbi időben és mérséklődése a jövő héten sem várható. Ajánlásunk tehát ezúttal: a kivárás!
Állampapír piac:
- állampapírok:
- vétel: max. 1 év
- vállalati kötvények: eladás
Nemzetközi részvénypiac:
- EU részvények: tartás
- USA részvények: eladás
- Orosz részvények: tartás
Hazai részvénypiac:
- Hazai részvények: kivárás
Befektetési alapok:
ingatlan alapok, euróban denominált alapok vétele
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
David Zucker, a Naked Gun rendezője biztosan nem nézi meg a Liam Neesonnal készült negyedik részt, mert az szerinte ötlettelen másolat lesz csupán. A ZAZ-trió egyharmadával Leslie Nielsen fingógépéről, a pilótás pedofilpoénokról, a Top Secret bukásáról és O.J. Simpsonról is beszélgettünk. És persze a Csupasz pisztoly 4-ről, amiből kihagyták.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
Vajon eljön az idő, amikor a boltok nekünk fizetnek majd azért, hogy náluk vásároljunk? Nem tudni, de tény, történelem során volt néhány furcsa példa arra, mi miért került kevesebbe és ennek mi lett a következménye. Elek Péter hozott is párat a Duma Aktuál közönségének.