szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Trendváltásra van szükség az államháztartásban, a maastrichti kritériumok 2008-ra nehezen, de teljesíthetők, ehhez azonban az idén már a GDP 1,5 százalékát kitevő egyensúlyjavító intézkedésre van szükség - hangsúlyozta Vértes András, a GKI Gazdaságkutató Rt. elnöke.

A GKI legfrissebb előrejelzésében azzal számol, hogy az idei államháztartási deficitcél nem teljesül, a hiány eléri a GDP 5,7 százalékát, az autópálya-építés költségvetési finanszírozása esetén pedig 6,8 százalék lehet. A GKI elnöke szerint minél előbb meg kell indítani a reformfolyamatot, amelynek elemei közül kiemelte az intézményrendszer átalakítását, a gázártámogatás jelenlegi rendszerének megváltoztatását, az adókedvezmények csökkentését, illetve az adóbevételek növelését, például az áfa 15 százalékos kulcsának 20 százalékra történő emelését. A GKI prognózisa 2,6 százalékos inflációval, 4,4 százalékos GDP növekedéssel és a beruházások 8 százalékos bővülésével számol az idei évre.

Vértes András, a GKI elnöke hangsúlyozta, hogy a reálbérek 4 százalékkal emelkedhetnek az idén, tehát a cserearányromlással korrigált, 3 százalékos GDP növekedésnél gyorsabban, azaz nem az életszínvonal romlása az ára a reformfolyamot megindulásának. A GKI elnöke a reformlépéseket lényegesnek nevezte, de - mint mondta - pénzügyi hatásuk az idén még kevéssé mutatkozik meg. A GKI prognózisa abból indul ki, hogy az idén az államháztartás hiánya beavatkozás nélkül mintegy 400 milliárd forinttal lenne magasabb az előirányzottnál. Ez a helyzet a piac és az EU számára akkor lehet elfogadható, ha a készülő intézkedések és reformok valódi fordulatot indítanak el 2006-ban, és ezzel meggyőző egyensúlyjavulást alapoznak meg 2007-2008-ra - tette hozzá.

Vértes András a GKI előrejelzésében szereplő idei, 350 milliárd forintos egyensúlyjavító intézkedés megvalósítását is nehéznek, de elérhetőnek nevezte. Az ehhez szükséges intézkedések közé sorolta az áfa alsó és az eva kulcsának 20 százalékra emelését, több közszolgáltatás hatósági árának növelését, a költségvetési intézmények egy részének bezárását, az előirányzatok részbeni zárolását, majd törlését. Ezekkel érhető el, hogy az idei ESA hiány a GDP 5,7 százaléka legyen, ami még mindig nagyon magas, tehát az országgal szembeni túlzott deficit eljárás folytatódik, ám a lépések 2007-2008-ra automatikusan a GDP 1,5-2 százalékos mértékében javítják az egyensúlyt. Az eurózóna-csatlakozás feltételei a GDP 5-5,5 százalékát kitevő egyensúlyjavítással teljesíthetők - mondta.

A monetáris politikát illetően a GKI azzal számol, hogy a kamatok ősztől kezdve mérséklődnek, a forint árfolyama erősödik, és az MNB az átmeneti áremelkedést nem követi kamatpolitikájával. Vértes András hangsúlyozta: úgy látszik, hogy a reformcsomag növekedési áldozata nem lesz számottevő, a GDP továbbra is 4 százalék felett nő. Amennyiben a kormány elkötelezi magát a reformok beindítása mellett, az euró árfolyama ismét 250 forint alá kerülhet a GKI szerint, és további kamatcsökkentésre nyílik lehetőség, év végéig 5 százalék körüli alapkamatot valószínűsítenek.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Elemzők: van esély a reformokra, de leminősítés is lehet

A Goldman Sachs hétfői elemzése szerint a koalíció döntő győzelme és a vártnál nagyobb többsége jobb hír, mintha szoros eredmény született volna, és valamelyest növeli annak az esélyét, hogy a kormány hozzálát a nagy költségvetési hiány kezeléséhez.

MTI Gazdaság

Kóka: a csillagóra állása a reformoknak kedvez

A kormányalakításra lehetőséget kapott politikai elit tisztában van a reformok szükségességével és fontosságával, ráadásul a csillagóra állása kedvez a változtatási törekvéseknek - mondta Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter a CEMI (Central European Management Intelligence) szerdai budapesti konferenciáján.

Itthon

A HVG reformjavaslatai

A HVG mindig komolyan vette a demokráciát, és igyekezett segíteni olvasóit az éppen hatalmon lévő kormány teljesítményének megítélésében. Most valami újjal próbálkozunk: saját reformjavaslatainkat tesszük le az asztalra. A munkát még a választások előtt kezdtük el, amikor nem lehetett tudni, milyen színezetű kormány alakul, s javaslataink függetlenek attól, hogy végül milyen eredmény született.