Egy 45 éves nőnek 20 százalék esélye van az Alzheimer-kórra – mit jelent az agybarát étkezés?

Az Alzheimer-kór sokkal több nőt érint, mint férfit. Ennek oka nem az, hogy a nők tovább élnek, hanem a hormonháztartásuk sajátossága. Megfelelő életmóddal azonban a kognitív képességek hanyatlása megelőzhető – állítja új könyvében Lisa Mosconi agykutató.

Egy 45 éves nőnek 20 százalék esélye van az Alzheimer-kórra – mit jelent az agybarát étkezés?

„Minden 65. másodpercben felállítják valakinél az Alzheimer-kór diagnózisát. Ezeknek az új eseteknek mintegy kétharmada nő – miközben még mindig nem tudjuk, hogy miért a nők a veszélyeztetettebbek. A 60 év feletti nőknél az Alzheimer-kór kialakulásának kockázata kétszerese az emlőrákénak. Miért nem beszél senki erről, ha ilyen nagy a veszély?” – teszi fel a kérdést Lisa Mosconi olasz–amerikai neuroradiológus és agykutató magyarul a Park Kiadónál most megjelent, XX-agy – Tudományos áttörések, amelyekkel a nők erősíthetik kognitív egészségüket és megelőzhetik az Alzheimer-kórt című könyvében. Hozzáteszi, hogy a betegség nemcsak közvetlenül, hanem közvetett módon is inkább érinti a nőket, mint a férfiakat. Jelenleg csak az Egyesült Államokban 40 millióan gondozzák fizetség nélkül beteg hozzátartozóikat, közülük 17 millióan demens betegeket látnak el. A gondozók kétharmada nő.

Lisa Mosconi, aki egész pályáját a nőket sújtó Alzheimer-kór kutatásának szentelte, egészen drámai módon érintett a kérdésben.

A nagymamájának három testvére volt, két húga és egy fivére. A három lány Alzheimer-kórban halt meg, de a betegség a fiútestvért megkímélte.

Mosconi tanúja volt, ahogy az édesanyja gondozza a leépülő nagymamát, ami rengeteg lelki szenvedéssel, stresszel, kimerültséggel járt. Ez motiválta arra, hogy élete a betegség kutatásáról szóljon.

„Ebbe a tükörbe nehéz belenézni” – unokájuk fotózta végig Marika és Sándor tízéves búcsúját

Szajki Bálint fotóriporter éveken át dokumentálta, ahogy nagymamája otthon ápolja súlyos beteg nagypapáját. Az Egészségben és betegségben című fotósorozat a Capa Központban látható.

„Valóságos Alzheimer-járvánnyal nézünk szembe” – áll a könyv előszavában, és a jövő valóban nem túl biztató: Amerikában jelenleg 5,7 millió ember szenved ebben a gondolkodási és megismerési funkciók beszűkülésével, elbutulással (demenciával), majd gyors biológiai leépüléssel járó betegségben. Ha a kór gyakorisága a jelenlegi ütemben nő, 2050-re 15 millió amerikai lesz alzheimeres. „Ez annyi ember, mint New York, Chicago és Los Angeles lakossága együttvéve” – olvasható a megdöbbentő adat a könyvben.

Lisa Mosconi a TedWomen rendezvényen 2019-ben Palm Springsben
TED

„Egy 45 éves nő 20 százalékos valószínűséggel lesz a hátralévő életében alzheimeres, míg egy férfinál ez az esély mindössze 10 százalék” – sorolja Mosconi, hozzátéve, hogy az elmúlt években tudóstársaival igyekezett kideríteni, miért fogékonyabb a nők agya az Alzheimer-kórra. A választ sokáig egyszerűnek tartották: azért több a nő a betegek között, mert ők tovább élnek. A tudós először ezt az összefüggést cáfolja azzal, hogy

a nemek várható átlagos élettartama közötti különbség egyre kisebb.

Az Egyesült Államokban például a nők várható életkora 82 év, a férfiaké valamivel több mint 77 év, tehát a különbség már csak alig 5 év.