szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az ÁPV Rt. idei, 245 milliárd forint körüli bevételi terve a Mol 10 százalékos részvénycsomagjának eladásával szinte már teljesült az új kormány további privatizációs döntései nélkül is.

Az üzleti tervben szereplő bevételi terv 90 százalékát a Mol-részvények értékesítése tette ki, a tranzakcióból 238 milliárd forint körüli bevétel származik – mondta el Oravecz Péter, az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Rt. (ÁPV) kommunikációs igazgatója. Az idei privatizáció második legértékesebb cége a Budapesti Szabadkikötő Logisztikai Rt. volt, 5 milliárd forintos bevétellel – tette hozzá.

Az új kormány felállását követően pár héten belül kiderülhet, hogy az ÁPV Rt. portfóliójába tartozó 135 társaság közül – a tartós állami tulajdonban maradókat kivéve – melyek kerülhetnek még az idén értékesítésre – mondta a kommunikációs igazgató.

Kormányhatározat szükséges például a Malév értékesítésére vonatkozóan is. A légitársaság privatizációjáról tavaly év végén Veres János pénzügyminiszter annyit mondott, hogy a Budapest Airport (BA) magánosításának lezárását követően születhet meg róla a döntés. A BA értékesítési tranzakciója pedig tavaly év végén lezárult. A Malév iránt érdeklődő egyik befektető, az orosz KrasAir vezérigazgatója, Borisz Abramovics korábban kijelentette, hogy az új pályázat időpontjának bejelentését a magyarországi parlamenti választások utánra várja. Az idei privatizációs tervek között lehetőségként szerepelnek a Maléven kívül a lóversenytársaságok és a végelszámolásból "visszahozott" Bábolna értékesítése is.

Közgazdászok az új kormánynak a privatizáció folytatását javasolják, és ezt szorgalmazza az SZDSZ is, amelynek a szakemberek szerint ki kell terjednie a közüzemi vállalatokra, a MÁV-ra, a Malévra, a BKV-ra, a Volán vállalatokra, a Magyar Postára, a Magyar Villamos Művekre és a Szerencsejáték Zrt.-re is.

Megfigyelők szerint akár ezermilliárd forintot is hozhat a költségvetésnek a még állami tulajdonban lévő cégek privatizációja, a bevételt pedig az adósságállomány csökkentésére fordíthatja az új kabinet. A tervek szerint az idén a privatizációs szervezet 203,13 milliárd forintot fizet be a központi költségvetésbe.

Tavaly az ÁPV összes bevétele 154,87 milliárd forint volt, amiből a privatizációs bevétel 124,68 milliárd forintot, az osztalékbevétel pedig 28,37 milliárd forintot tett ki. Az összes bevételben benne van az a 60 milliárd forint, amely a Budapest Airport eladásából jutott az ÁPV Rt.-nek. Az elmúlt évben a privatizációs tartalék feltöltése és különböző kötelezettségek miatt a privatizációs szervezet nem teljesített befizetést a költségvetésbe.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

ÁPV Rt.: nincs háttéralku a BA-privatizációnál

A Budapest Airport Rt. 75 százalék mínusz egy szavat részvényére, a 75 évre szóló üzemeltetési jogra és bizonyos állami tulajdonú eszközök megvételére szóló ajánlatot november 14-én kötelező érvénnyel adták be a pályázók és semmilyen háttéralku megkötésére lehetőség sincs - mondta el Oravecz Péter az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Rt. (ÁPV) kommunikációs igazgatója.

MTI Gazdaság

ÁSZ: hibázott az ÁPV egyes privatizációs ügyletekben

Az ÁPV Rt. a törvényekben és szabályzataiban megfogalmazottak alapján végezte tevékenységét, néhány esetben azonban kifogásolható módon járt el - mondta Kovács Árpád, az Állami Számvevőszék (ÁSZ) elnöke az ÁPV Rt. tavalyi működésére vonatkozó ÁSZ-jelentés kapcsán csütörtökön.

Hét nap

ÁSZ-BÍRÁLAT AZ ÁPV-NEK

Személyi felelősségre vonást is javasol a pénzügyminiszternek az Állami Számvevőszék (ÁSZ) az Állami Privatizációs és...

MTI Gazdaság

ÁPV: nem áll meg saját lábán a Malév

A Malév Rt. nem áll meg saját lábán, évente 5-7 milliárd forint negatív eredményt termel üzemi szinten, ami az idén sem csökken, és jövőre a hatékonyság növelésével legfeljebb 2-3 milliárd forintra csökkenhet - mondta Vági Márton, az Állami Privatizációs Vagyonkezelő (ÁPV) Rt. vezérigazgatója.

MTI Gazdaság

Az ÁPV Rt. megerősítette a BA-eladásról született döntést

Az ÁPV Rt. igazgatósága megtárgyalta a Budapest Airport (BA) Rt. privatizációjával kapcsolatos szerződés tervezeteket. A vagyonkezelő csütörtöki közleménye szerint ennek alapján az ÁPV Rt. megerősítette múlt heti döntését a BA privatizációs pályázatán résztvevő pályázók között kialakult sorrendről.