szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A dollár igen nagy hatással van a világ valutáira, de gyengesége nem csak a pénznemekre, hanem a gazdaságra is kihat. A BBC News elemzője utánajárt annak, miért van nyomás alatt az amerikai valuta, és milyen hatással lesz az amerikai gazdaságra a dollár további esése.

A dollár gyengesége mögött az Egyesült Államok nagy kereskedelmi, illetve költségvetési hiánya áll. A pénzpiaci elemzők már évek óta aggódnak a magas kereskedelmi hiány miatt. A hiány mára elérte a 742 milliárd dollárt. Ez az USA gazdaságának a 7 százaléka. A rossz hír, hogy a hiány nem csökken. Ezen felül az iraki háború és az adócsökkentés miatt a költségvetési hiány 400 milliárd dollár annak ellenére, hogy nagy a gazdasági növekedés - írja a BBC Online gazdasági elemzője.

Az utóbbi hónapokban a befektetők a dollár eladása után nem csak más valutákat vesznek - például eurót vagy jent -, hanem olajba és aranyba fektetik pénzüket. Ezzel természetesen még jobban felverve azok árát.

A dollár esése rövidtávon gondokat okozhat az amerikai gazdaságban. Az importtermékek magas ára növelheti az inflációt. A magas infláció és a nagy gazdasági növekedés pedig arra ösztönözheti a jegybank szerepét betöltő Fedet, hogy tovább emelje a kamatlábat. A Fed eddig 15 alkalommal emelte az alapkamatot, mely most 5 százalékon áll.

A külföldi vállalatok, melyek az Egyesült Államokba exportálják termékeiket szintén megsínylik a dollár gyengeségét, ha esik a kereslet termékeik iránt. Az ázsiai tőzsdén tapasztalható esés is emiatt a félelem miatt van. A befektetők érzik az autógyártó és elektronikai cégek sebezhetőségét.

Ezen kívül az amerikai valuta további esését igencsak megsínylenék az ázsiai gazdaságok, melyek dollárban tartják megtakarításaikat. Felmerülhet ugyan, hogy ezek az országok eladhatnák dollárkészleteiket, de ezzel tovább gyengítenék az amerikai valutát.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!