szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy új lakás kiszemelésekor nem gondolunk arra, hogy mi lesz, ha az akár 20 vagy 30 éves hitelre megvett otthonunk néhány év múlva szűkké válik, vagy egyszerűen csak máshová szeretnénk költözni. Hogyan lehet „kiszállni” a hitelből, ha rájövünk, hogy mégsem a legjobbat választottuk? Bemutatjuk a szükséges lépéseket.

Amennyiben bármilyen okból úgy döntünk, hogy a hitelkonstrukcióban vásárolt lakásunkból egy másikba szeretnénk költözni, valamivel hosszabb utat kell végigjárnunk, mint ha egy „sima” adásvételt bonyolítanánk le, de a helyzet egyáltalán nem reménytelen - mutat rá legfrissebb elemzésében a Duna House.

Elsőként fontos tisztázni, hogy milyen konstrukcióban vettük fel a hitelt – állami támogatású hitel esetén akár 10 éves elidegenítési tilalmat is meghatározhatnak – az ezzel kapcsolatos akutális szabályozásnak mindenképpen nézzünk utána, mielőtt bármit is lépünk. Vegyük azonban azt a jellemzőbb esetet, amikor valaki egy klasszikus, piaci forint vagy devizaalapú hitelt vett fel, és ennek segítségével vásárolta meg új otthonát. Ebben az esetben nincs elidegenítési tilalom, azonban az alább felsorolt lépéseket végig kell járnunk.

Ha minden jól megy...

1. Keressünk vevőt!
Feltételezhetően az új lakás kiválasztása már megtörtént (ha mégsem, akkor ezt felfoghatjuk egy nulladik lépésnek is), így az első és legfontosabb dolgunk, hogy vevőt találjunk ingatlanunkra, ami nem feltétlenül gyors és egyszerű folyamat. Segíthet egy jó ingatlanközvetítő, hiszen minden hirdetési tevékenységet levesz a vállunkról, és akár országos napilapokban is hirdeti fotóval, alaprajzzal illusztált ingatlanukat.

2. Adásvételi szerződés.
Ha megvan a lakásunk leendő vevője, az adásvételi szerződésbe foglaljuk bele, hogy a vevő – amennyiben ő is hitelre szeretné megvásárolni a lakásunkat, amin már eleve rajta van a saját magunk által felvett hitel – hogy mennyi önerővel és mekkora hitelből szeretné megvenni ingatlanunkat.

3. Hitelügyintézés a vevő részére.
Ennél a lépésnél a vevőnek el kell indítani egy sima hiteligénylési folyamatot az általa válaszott banknál, vagy egy díjmentes hiteltanácsadást és hitelügyintézést végző cégen keresztül.

4. Pozitív hitelbírálat.
Pozitív hitelbírálat esetén a vevő és a bank között létrejön a közjegyző által is biztosított hitelszerződés. Ha idáig eljutottunk az már tulajdonképpen siker, hiszen a vevőnek megvan az az összeg, amennyiből lakásunkat meg tudja vásárolni. (Abban az esetben, ha a vevőnek készpénzben megvan a teljes összeg, ezekre a lépésekre természetesen nincs szükség).

5. Kintlévőségi kimutatás.
A következő fázisban – mint eladó – kérnünk kell a hitelt folyosító pénzintézettől egy úgynevezett értéknapos kintlévőségi kimutatást, amely megmutatja, hogy az adott napon a pénzintézetnek összesen mennyi követelése van velünk szemben.

6. A vevő bankja.
Ezzel a kintlévőségi kimutatással és az adásvételi szerződéssel – lehetőség szerint együtt – el kell menni a vevő bankjába, és ezeket az iratokat bemutatni. Ekkor a vevő bankja az eladó (azaz a mi) bankjának átutalja a meghatározott összeget (gyakorlatilag előtörleszti az általunk felvett hitelt).

7. A tulajdonjog a vevőre száll.
Amikor ez megtörtént, a mi hiteltartozásunk a folyósító bank felé megszűnik, lakásunk tulajdonjoga pedig – az adásvételi szerződésnek megfelelően – a vevőre száll át. Mindezek után – esetleg közben párhuzamosan – elindíthatjuk hiteligénylésünket az általunk megvásárolni kívánt új ingatlanra.

Ha nem találtunk vevőt...

Mivel a fent leírt folyamat az esetek többségében időigényes, érdemes az ingatlanunkból való kiköltözés időpontjában körültekintően megállapodni, nehogy az a kellemetlen helyzet álljon elő, hogy régi ingatlanunkból már ki kell költöznünk, az újba azonban még nem cuccolhatunk be, mert például elhúzódik a hitelügyintézés.

Ha csak lassan találnunk vevőt, akkor sem kell elkeseredni, egyes bankok már az ilyen helyzetekre is piacra dobtak különféle hiteltermékeket. A költözési lakáshitel igénybevétele estén akár teljes két évünk marad előző lakásunk értékesítésére, valamint az abból való elköltözésre úgy, hogy eddig az időpontig semmilyen törlesztőrészletet nem kell megfizetni. Mind forint-, mind devizaalapon elérhető áthidaló konstrukció alapján 12 vagy 24 hónapos futamidejű hitelt vehetünk fel, jelzálogfedezet mellett. A kölcsönt és lejáratait elengendő a futamidő végén visszafizetni, amennyiben ingatlanunkat a hitel futamideje alatt sikerült értékesítésíteni, az említett összeget ebből kell viszafizetnünk. Ezt a konstrukciót egy normál lakáshitellel kombinálva gyakorlatilag 0 százalékos önerővel tudjuk megvásárolni újonnan választott lakásunkat illetve ingatlanunkat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

Miért érdemes új ház mellé költözni?

A városfejlesztés – legyen az kisebb léptékű beépítés, vagy több háztömböt, esetleg egész utcát érintő rehabilitáció - jótékonyan hat a környéki lakások áraira. Amíg három-négy évvel ezelőtt többnyire „nyomott” áron sem lehetett eladni az ilyen helyen fekvő használt lakásokat, napjainkra a foghíjtelkeken épített új társasházak 10-15 százalékkal felhúzták az árukat.

Gazdaság

Tippek az ésszerű lakásvételhez

Ha hosszas keresgélés után végre ráakadunk álmaink lakására vagy házára, ne engedjük, hogy érzelmeink döntsenek. Vegyük sorra azokat a racionális szempontokat, amelyek alapján valóban megéri megvásárolni az ingatlant.

hvg.hu Gazdaság

Egyre többen biztosítják lakásukat

A magyarok harmada aggályosnak tartja a hazai hatóságok árvízvédelmi felkészültségét. Többségük szerint az illetékesek csak akkor intézkednek, ha már megtörtént a baj. A GfK Hungária biztosításpiaci adataiból kiderül, hogy 2000 óta a ház- és lakásbiztosítással rendelkezők aránya folyamatosan nőtt.