Vegyen vagy béreljen most irodát egy kkv?

4 perc

2025.04.23. 03:59

Az elmúlt időszak jelentős ingatlanár- és bérletidíj-emelkedést hozott a kis- és középvállalatok (kkv-k) körében népszerű lakásirodák és B-kategóriás irodaházak piacán is. A kép azonban összetett, nehéz egyértelmű választ adni arra kérdésre, hogy venni vagy inkább bérelni érdemes most irodát egy cégnek. A helyzetről a legfrissebb adatok alapján Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője ad áttekintést.

Innentől az kiadvány előfizetéshez kötött tartalmát olvassa.

A fővárosban a kiadó irodák árának emelkedéséhez képest az eladó irodák ára jelentősebben emelkedett. Ha azokat az összesített számokat nézzük, amelyben szerepelnek a lakásokban vagy a családi házakban kialakított irodák, valamint a B vagy B+ kategóriába sorolt irodaházakban lévő helyiségek is, akkor a kiadó irodáknál mindössze az inflációt alig meghaladó 5 százalékos drágulás látható éves összevetésben, ám ezzel szemben a szóban forgó eladó irodákat 10 százalékkal magasabb áron kínálják, mint tavaly ilyenkor.

Konkrét számokat nézve a következő a helyzet: az eladó irodák ára négyzetméterenként 910 ezer forintra, míg a kiadó irodahelyiségek esetében négyzetméterenként közel 4200 forintra nőtt. Ez a jelenség befektetési szempontból is elgondolkodtató, hiszen mind a vásárlás, mind a bérlés mellett szólnak érvek.

Lakóingatlan vagy irodaház?

Fontos látni, hogy a kisvállalkozások többsége továbbra is lakóingatlanokban bérel irodát, ami magyarázza, hogy az irodapiac ezen szegmense szoros párhuzamokat mutat a lakóingatlanok piacának dinamikájával. Ez a trend a lakáspiacon is látható, hiszen az idén az eladásra kínált lakóingatlanoknál tempósabb drágulás volt megfigyelhető, mint a lakbérek esetén.

Az is igaz ugyanakkor, hogy a B-kategóriás fővárosi irodák eladási ára és bérleti díja hasonló ütemben változik. 7-9 százalékkal drágult, ami befektetési szempontból izgalmas lehetőségeket kínálhat ebben a szegmensben. Az irodapiacon érdemes számolni azzal, hogy a nagyvállalatok többsége korlátozza a home office lehetőségét, így a kisvállalkozások számára a bizonyos munkakörökben engedélyezett távmunka versenyképes alternatívát jelenthet.

Sok munkavállaló számára vonzóbb a rugalmas munkavégzési forma, így akár alacsonyabb bérért is készek így dolgozni. Emellett a távmunka révén a cégeknek kisebb irodára van szükségük, ami jelentős költségmegtakarítást eredményezhet.

Vidéken az ipari beruházások húzzák az árakat

A kettősség Budapest és a vidéki nagyvárosok között, illetve utóbbiakon belül is megfigyelhető. A jelentős beruházásoknak helyet adó Debrecenben az eladó irodák ára 10 százalékkal, a kiadó irodák bérleti díja pedig még ennél is nagyobb mértékben, 16 százalékkal emelkedett. Ez négyzetméterárban az eladó irodák esetén 970 ezer forintot, a kiadó irodák esetén pedig 4 ezer forintot jelent.

Az irodák iránti keresletet a régiós ipari beruházások jelentősen befolyásolhatják, így hasonló élénkülésre számíthatunk a következő években Szegeden és Kecskeméten is. Az elmúlt egy év változásai alapján Nyíregyháza, Miskolc és Pécs is az irodapiac nyertesei közé tartoznak, hiszen ezekben a városokban az eladó és kiadó irodák árai, illetve bérleti díjai jelentősen emelkedtek. Előbbieknél a négyzetméterárak 18–68 százalékkal 436–571 ezer forintra, utóbbiak esetében pedig 6–31 százalékkal 2600–3000 forintra emelkedtek.

Biztonság

Balogh László kiemelte, hogy az elmúlt hetek és hónapok globális eseményei, különösen a potenciális vámháborúk, komoly bizonytalanságot szülnek a beszállítói láncolatokban. Ez a helyzet arra ösztönözheti a kisvállalkozásokat, hogy a biztonságra helyezzék a hangsúlyt.

Ennek kétféle hatása lehet az irodapiacon: azok a cégek, amelyek éppen kinövik jelenlegi irodájukat, valószínűleg elhalasztják a költözést egy nagyobb helyre. Ezzel szemben azok, akik már régóta fontolgatják a kisebb irodába való áttérést, most könnyebben meghozhatják ezt a döntést, hiszen a kisebb iroda gyakran a fix költségek csökkenésével jár. Összességében az irodapiac összetett képet mutat, ahol a budapesti és a vidéki dinamikák, valamint a gazdasági környezet bizonytalanságai egyaránt formálják a kis- és középvállalkozások döntéseit.

Hitelkérdés

Van azonban még egy opcionális, de figyelemre érdemes tényező: a kkv-k számára elérhető állami kamattámogatású Széchenyi Mikrohitel MAX+ ingatlan – telephely vagy székhely – vásárlására is fordítható. Ennek kamata fix évi 3 százalék, amely sokkal kedvezőbb, mint a piaci alapon kínált kölcsönöké. Ez a lehetőség akár élénkítheti is a vállalkozások ingatlanvásárlási kedvét.

Hasznos volt a cikkünk? Iratkozzon fel az Útmutató cégvezetőknek hírösszefoglalóra, és rendszeresen küldünk hasonlóan értékes tartalmakat.