Befektetési tanácsok (július elejére)
A héten meglehetősen felgyorsultak az események mind a hazai mind a nemzetközi piacokon. A FED csütörtök esti kamatemelésére várva az UER/USD nagyobb kilengéseket mutatott, míg a feltörekvő piaci devizák jelentős gyengülést szenvedtek el, ezúttal élen a forinttal.
A FED kamatemelése feloldotta a meglehetősen feszült helyzetet, mivel a 25 bázispontos mérték és a visszafogott komment a további kamatemelések rémét - egy időre legalábbis – a háttérbe szorította. Pedig csütörtökön a délutáni órákban még úgy tűnt, hogy a forint számára nincs megállás a lejtőn. A hazai makrohelyzet és az ebben az időpontban megjelenő masszív gazdasági növekedést jelentő USA GDP-adat – a fejlett piacokon erősödő kamatemelési várakozásokon keresztül – úgy tűnt, hamarosan kamatemelésre kényszeríti az Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris döntéshozó testületét.
Pénteken aztán a kamatemelés és a hozzáfűzött magyarázat, valamint a hazai folyó fizetési mérleg-adat (1 700 millió eurós várakozással szemben 1 442 millió euró, amely fedezett nem adóssággeneráló finanszírozás formájában), valamint a kedvező termelői árnövekedésről számot adó adat kilőtte a tőzsdeindexet, hirtelen erősödni kezdett a forint, illetve az állampapír piacon kialakult drámai hozamszintek is csökkenni kezdtek. A kérdés ismét az; ez egy trend kezdete, vagy csak egy kisebb, ám gyors lefolyású korrekció?
Devizapiac. A devizakereskedők már egy ideje a dollár gyengülését várják, ezzel szemben az euró folyamatosan veszít értékéből a zöldhasúval szemben. Ennek az az oka, hogy a kamatok emelése továbbra sem hat fékezőleg az Egyesült Államok gazdaságára. A magas kamatok mellett gyors gazdasági növekedést képes felmutatni a világ legnagyobb gazdasági egysége.
A fenntartható növekedés és az ehhez tartozó kamatszint körül kialakult vitát egyelőre azok nyerik, akik azt állítják, hogy ezek a szintek – a gazdasági dinamika gyors változása okán – gyakorlatilag meghatározhatatlanok, de amíg láthatóan egészséges a gazdasági növekedés és annak szerkezete, nincs ok az aggodalomra. A továbbiakban a dollár erősödése várható, de az 1,25-ös keresztárfolyam szintje ellenállás lehet, így itt már ismét euró vételek kerülhetnek előtérbe. Addig azonban kockázatosnak tűnik felvenni rövid dollár pozíciókat.
A hazai piacon szintén erősen hatnak a fentebb említett változások, ami a dollárral szembeni fokozott gyengülésben mutatkozik meg, miközben az euróval szemben is jelentős gyengülést láthattunk. A történelmi mélypontok egymásutánja a forintot a sáv gyenge oldaláig is kilendítette, de itt már érezhetően spekulatív nyomás tartotta fent a trendet, így a pozitív hírek hatására azonnal erősödni tudott a hazai fizetőeszköz.
A jövőre nézve azt mondhatjuk, hogy rövid (egy-két napos távon) a forint erősödhet, de egy (vagy több) kamatemelés nélkül nehezen elképzelhető, hogy 275-ös EUR/HUF szintnél erősebb forinttal kereskedjenek a piacon. Ma az tudjuk mondani, hogy a forint 280-as szinten, vagy annál gyengébb szinten már csábító, de a hozamszintek még emelkedhetnek, így az euró váltása forintra még mindig nem jelenti azt, hogy hazai kötvényeket kellene vásárolni.
Kötvénypiac. A fenti ábrát látva az előző – a hazai kötvények vételétől tartózkodó – kijelentés talán erősnek tűnik, de a piaci helyzet ma nagyobb kockázatot hordoz, mintsem hogy az év elejétől 100-150 bázispontos hozamemelkedés kedvező belépési pontot jelentsen. A kockázatosabb befektetéseket kedvelők számára azonban az 1-3 éves lejáratok ajánlhatók, de csak a teljes portfólió kisebbségi részeként.
A hozamok jelenlegi szintje azt mutatja ugyanis, hogy egy hónapon belül az MNB 100 bázispontos kamatemelést fog végrehajtani, és nem szabad elfelejtetni, hogy a török piacon milyen jelentős emelésekre volt szükség, hogy megállítsák a negatív folyamatokat. Egyes piaci szereplők szerint ugyanis a török eseményekben jelentős szerepet játszó befektetők aktivizálódásának tudható be a forint - regionális szinteket jelentősen meghaladó – gyengülése.
Részvénypiac. A részvénypiac eseményei kevésbé voltak viharosak, mint a deviza-, illetve a kötvénypiaci események, mivel itt ma már úgy tűnik, hogy a befektetők az árszinteket kedvező belépési pontoknak tartják. A külföldi szereplők vételeit még olcsóbbá teszi a gyenge forint, így az ő aktivitásuk is erősödik. Ez a forgalmi adatokon is látszik - emelkedő napokon erősödik a forgalom.
Technikai alapon vizsgálva úgy tűnik, hogy az emelkedésnek nincs különösebb korlátja 21 500 pontig, de itt már a korábbiakban megvett részvények eladásával elindulhat egy eladási hullám. A kormányzati intézkedések közül a bankokat érintő változások - az utolsó verzió szerint – nem kizárólag az OTP és az FHB nyereségét csapolja meg, hanem kisebb mértékben, de az összes szereplő magasabb adókat lesz kénytelen fizetni. Ez a hír kedvező a két bankpapír számára, így vételük ajánlott, de az FHB részvényeivel nem árt óvatosnak lenni, hiszen a bank portfóliója közel sem olyan diverzifikált, mint az OTP Banké.
A gyógyszer gyártók is vételre ajánlhatók, különösen az Egis, mivel a Richter 40 000 forint fölötti szinteken már instabil lehet még egy növekvő piacon is. Ajánlásunk oka, hogy a gyengébb forint a bevételekre erősebb pozitív hatással van, mint amekkora negatív hatásai vannak kormányzati intézkedéseknek.
Állampapír piac:
- állampapírok: 3-6 h. tartás, vétel 1-3 év (kockázat!)
- vállalati kötvények: eladás
Nemzetközi részvénypiac:
- EU részvények: small cap vétel
- USA részvények: eladás
- Orosz részvények: tartás
Hazai részvénypiac:
- Hazai részvények: OTP, FHB, Egis, Richter vétel
- Befektetési alapok:
ingatlan alapok